Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W blasku prawdy

Obchodom tegorocznego XXII Dnia Papieskiego przyświecało hasło „Blask prawdy” – to tytuł jednej z encyklik Jana Pawła II Veritatis splendor z 1993 r.

Niedziela sosnowiecka 45/2022, str. I

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Archiwum parafiii

Przed kościołem św. Józefa Rzemieślnika w Sosnowcu można było oddać krew

Przed kościołem św. Józefa Rzemieślnika w Sosnowcu można było oddać krew

Msze św. w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, koncerty, wystawy, konferencje, akcje oddawania krwi oraz zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych niezamożnych osób – to tylko niektóre z wydarzeń towarzyszących temu dniu.

– W zeszłym roku szkolnym przyznanych było ponad 30 miejsc stypendialnych dla młodzieży pochodzącej z diecezji sosnowieckiej, m.in. z Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Sułoszowej, Jerzmanowic, Bydlina, Kolbarku, Dobieszowic. Na obecny rok nie mamy jeszcze informacji, ile miejsc będzie, a jest to związane ze studentami, którzy dopiero co rozpoczęli rok akademicki – wyjaśnił diecezjalny koordynator ks. kan. Michał Borda.

We wszystkich parafiach diecezji sosnowieckiej prowadzona była kwesta na rzecz wspierania zdolnej młodzieży. Wierni uczestniczyli w nabożeństwach przy relikwiach naszego papieża oraz w licznych koncertach i akcjach. W parafii św. Józefa Rzemieślnika w Sosnowcu centralnym punktem obchodów była Eucharystia. Przed kościołem można było także oddać krew w krwiobusie Katowickiej Stacji Krwiodawstwa.

Reklama

– Tak jak w ubiegłych latach, również i podczas tegorocznych obchodów Dnia Papieskiego poprosiliśmy Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach o zorganizowanie mobilnego punktu oddawania krwi przy naszym kościele. Można było ją oddawać od godz. 9.00 do 13.30. Pierwsi chętni pojawili się kilka minut po otwarciu. Z przekazanych nam informacji wynika, że w ramach niedzielnej zbiórki krwi w naszej parafii zgłosiło się 15 osób. Po każdej Mszy św. wierni mogli także nabywać kremówki papieskie. Sprawowane było nabożeństwo z udzieleniem indywidualnego błogosławieństwa relikwiami św. Jana Pawła II – poinformował pomysłodawca akcji i proboszcz parafii ks. Dariusz Kujawa.

Dzień Papieski to okazja, by przypomnieć św. Jana Pawła II. Obecnie coraz mniej cytatów z jego nauczania jest obecnych w naszej zbiorowej pamięci. Do lamusa odeszły bogate nauczanie, kazania i encykliki. To wielkie zadanie dla nas, by do tego wracać. Bo niewiedza poddana presji środowisk wrogich Kościołowi rozpoczęła bezpardonową walkę z nim.

Działalność Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” można wspomagać na wiele sposobów. Wpłat na program stypendialny można dokonać na konto: 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582.

2022-10-28 20:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedziela Papieska we Wrocławiu ze Skautami Europy

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Jakub Matejuk

Hasło XVI Dnia Papieskiego, który obchodziliśmy 9 października, nie mogło w Roku Miłosierdzia być inne: „Bądźcie świadkami miłosierdzia”.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

2023-02-06 20:08

[ TEMATY ]

Kościół greckokatolicki

Karol Porwich/Niedziela

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła wojna Rosji przeciw Ukrainie – wyjaśnił PAP o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK.

CZYTAJ DALEJ

„Czas na miłość” - dziś początek Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa

2023-02-07 10:41

[ TEMATY ]

małżeństwo

Adobe Stock

Jak co roku, od 7 do 14 lutego potrwa Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa pod hasłem „Czas na miłość”. W ramach obchodów odbędą się liczne konferencje, warsztaty oraz różnego rodzaju randki, przygotowane przez organizatorów inicjatywy – Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. Poprzez stronę internetową wciąż można zapisać się na wydarzenia zorganizowane w wielu polskich miastach, a także online.

- Jestem terapeutą rodzinnym i na co dzień pracując z rodzinami, w swojej pracy widzę jak ważna jest relacja małżeńska dla całej rodziny, nie tylko dla dorosłych, ale także dzieci. Tydzień Małżeństwa ma za zadanie uświadamiać społeczeństwo, jak ważna jest troska o małżeństwo, a co za tym idzie – rodzinę – powiedziała w rozmowie z KAI Lena Kozakowska, członkini Fundacji Tydzień Małżeństwa i Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich, współorganizatorka Tygodnia Małżeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję