Reklama

Niedziela Częstochowska

Nie zmarnujmy Adwentu

Pragnęlibyśmy, by wszyscy odnaleźli w tym wyjątkowym czasie ścieżkę do Boga – mówi ks. Marek Galec.

2022-11-22 14:17

Niedziela częstochowska 48/2022, str. I

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

„Anielskie nutki” gotowe na Adwent

„Anielskie nutki” gotowe na Adwent

Nie istnieją święta spędzone po świecku. Tylko religijny wymiar adwentowego czuwania uzasadnia kultywowanie świąt Bożego Narodzenia. Jeżeli będziemy chcieli mieć naprawdę wyjątkowe święta, należy się do nich już od dziś odpowiednio przygotować. Okres Adwentu to czas, w którym oczekujemy przyjścia na ziemię Jezusa Chrystusa i dlatego uczestnictwo w roratnich Mszach św. będzie zapewne sprzyjało głębszemu przeżywaniu i rozumieniu bożonarodzeniowych tajemnic. Poranną lub wieczorną porą rodzice wraz z dziećmi, trzymając w rękach roratnie lampiony, niech wydeptują dróżki prowadzące do świątyń w oczekiwaniu na Boże Narodzenie.

Na parafiach

– Adwent to oczekiwanie radosne, podobne do radości, którą przeżywa każda matka, oczekująca dziecka. Jako wspólnota parafialna z całą wspólnotą chrześcijan przygotowujemy się do tego jedynego i niepowtarzalnego święta rodzinnego – przez rekolekcje, dni skupienia, spowiedź sakramentalną i odprawianie Rorat, czyli Mszy św. wotywnej o Najświętszej Maryi Pannie. Tym samym przypominamy oczekiwanie na przyjście Jezusa przy końcu czasów, kiedy dokona sądu nad światem i każdym z nas – wyjaśnia ks. Marek Galec, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Nowej Brzeźnicy, i wyraża kapłańskie życzenie: – Starajmy się zatem przeżywać każdy dzień Adwentu w duchu dobroci i miłości względem bliźniego. By „nasze rachunki strat” zostały wyrównane, musimy przyjąć Boże orędzie. Ono bowiem wskazuje na drugiego człowieka, w którym jest On sam – Bóg. Pragnęlibyśmy, by wszyscy wierni w tym wyjątkowym czasie odnaleźli w bliźnim nowo narodzonego Boga.

Nie mogą się doczekać

Parafia w Nowej Brzeźnicy z zapałem przygotowuje się do jak najlepszego przeżycia Adwentu. Wikariusz ks. Michał Sokalski odsłonił nieco kulis adwentowej kuchni: – Będziemy odkrywać tajemnice przyjścia na świat i życia Pana Jezusa. Schola dziecięca „Anielskie nutki” w 35-osobowym składzie będzie śpiewać podczas codziennej Mszy św., do której przy ołtarzu będzie służyć 28 ministrantów. W homiliach korzystać będziemy z materiałów adwentowych przygotowanych przez Wydział Duszpasterski częstochowskiej kurii. Będziemy się starali ukazać naszym dzieciom Adwent jako radosny czas oczekiwania na narodzenie Zbawiciela. Zewnętrzne znaki świątecznej radości, np. prezenty, choinka, są oczywiście zrozumiałe w wymiarze dziecięcej wrażliwości. Dzieci powinny jednak zrozumieć ten podstawowy fakt, którym jest narodzenie Zbawiciela i nim się najbardziej radować.

Jeśli chcecie mieć piękne i wyjątkowe święta, pomyślcie o nich już dziś. Potrzebujecie tylko dobrze przeżytego Adwentu, trochę czasu na modlitwę i lekturę słowa Bożego oraz nawiedzenia kościoła.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Już tylko cztery tygodnie

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 48/2014, str. 1

[ TEMATY ]

adwent

Aleksandra Bielecka

Robienie świątecznych zabawek

Robienie świątecznych zabawek

Rozpoczyna się w tę niedzielę. Skłania do namysłu i przygotowań – i tych zewnętrznych, i tych duchowych. Adwent

Chyba najwcześniej z przygotowaniami wystartowało Muzeum Etnograficzne w Ochli – 23 listopada odbyły się tu warsztaty dla dzieci i dorosłych. – Po raz drugi w takiej formule organizujemy imprezę „Idą święta”. Chcieliśmy, żeby ludzie przygotowali się do nich osobiście, nauczyli się zdobienia bombek, robienia tradycyjnych ozdób choinkowych, pierników, uszek z grzybami. Chodzi nam o to, żeby kultywując tradycję, przekazać też umiejętności, które posiadają osoby współpracujące z naszym muzeum. To cenne umiejętności, bo przekazywane od pokoleń w rodzinie – wyjaśnia Anna Kamińska.

CZYTAJ DALEJ

Przybądź, o Panie, aby nas wybawić

2022-12-07 08:45

Niedziela Ogólnopolska 50/2022, str. 18

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia, które upamiętniają przyjście Syna Bożego w ciele, powinno towarzyszyć wzmocnienie naszej nadziei na Jego powtórne przyjście – w chwale. Czytanie z Księgi proroka Izajasza ilustruje radość starotestamentowych Izraelitów wyrażoną w przekonaniu, że materialne i duchowe wybawienie z niewoli egipskiej czy babilońskiej nie wystarczy. Potrzeba czegoś więcej, co przezwycięży zło pleniące się w świecie i grzechy popełniane przez ludzi. Odnowa ludu Bożego wybrania została przedstawiona w dwóch obrazach: pustyni, która po długiej porze suchej, otrzymawszy życiodajne deszcze, odżywa i kwitnie, oraz szczęścia niewidomych i głuchych, którzy przywróceni do zdrowia będą wielbić moc i dobroć Boga. Kościół, włączając to czytanie do mszalnej Liturgii Słowa, zachęca wiernych do pełnego zawierzenia Bogu i dlatego w psalmie responsoryjnym wspólnie prosimy: „Przybądź, o Panie, aby nas wybawić”.

CZYTAJ DALEJ

BBC: zakonnica z Watykanu na liście najbardziej wpływowych kobiet 2022 roku

2022-12-09 17:08

[ TEMATY ]

Watykan

zakonnica

BBC

en.wikipedia.org

Podsekretarz Synodu Biskupów s. Nathalie Becquart znalazła się na liście stu najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet 2022 roku. Światowy ranking przygotowała po raz dziesiąty BBC.

O siostrze Nathalie Becquart napisano, że jest pierwszą w historii kobietą zajmującą stanowisko podsekretarza Synodu Biskupów. Tym samym stała się jednym z głównych doradców papieża w ważnych dla Kościoła katolickiego sprawach i jedyną kobietą mogącą brać udział w głosowaniach na Synodzie. Przypomniano, że wcześniej ta zakonnica ksaweriańska była pierwszą kobietą-dyrektorem Krajowej Służby Ewangelizacji Młodzieży i Powołań we Francji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję