Reklama

Niedziela Przemyska

Kropla nadziei

Taka jest miara człowieka, ile jest w stanie zrobić dla innych – podkreśla Barbara Stawarz, dyrektor przemyskiego szpitala im. św. Ojca Pio.

Niedziela przemyska 48/2022, str. III

[ TEMATY ]

Honorowi Dawcy Krwi

Paweł Bugira

Członkowie klubu z zaproszonymi gośćmi

Członkowie klubu z zaproszonymi gośćmi

Życie jest największą wartością. Pracownicy Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu dobrze o tym wiedzą. Swoją postawą przyczynili się w jeszcze szerszym zakresie do ratowania zagrożonego życia i zdrowia ludzkiego. We wspomnienie patrona pracowników służby zdrowia św. Łukasza Ewangelisty, który był lekarzem, z okazji niedawnych Dni Honorowego Dawstwa Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża (22-26 listopada) założyli klub HDK PCK „Kropla nadziei”. Jest to najprawdopodobniej jedyny taki klub przy szpitalu wojewódzkim w Polsce.

Ramy organizacyjne

Tego dnia w godzinach przedpołudniowych na zaproszenie dyrektor szpitala dr n. o zdr. Barbary Stawarz, inicjatorki spotkania, do sali narad w budynku administracyjnym przybyli prezes Oddziału Rejonowego PCK w Przemyślu Józef Maziarczyk i Zdzisław Wójcik, prezes klubu HDK PCK „Płomyk”, który działa przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu. Czekała na nich liczna grupa osób z kardiologii, endoskopii, SOR, rehabilitacji kardiologicznej, urologii, okulistyki, ortopedii, rehabilitacji, ginekologii, działów: technicznego, epidemiologii i higieny, Centrum Leczenia Ambulatoryjnego nr 2.

Prezes Maziarczyk przybliżył pracownikom szeroki wachlarz zagadnień związanych z krwiodawstwem i krwiolecznictwem. Przypomniał m.in. o korzystaniu z wizyt u lekarzy specjalistów poza kolejnością. Przekazał zainteresowanym stosowne dokumenty, niezbędne do założenia klubu. Prezes Wójcik omówił i zaprezentował Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz „Oświadczenie woli”, które dotyczy przekazania do transplantacji po swojej nagłej śmierci narządów ratujących życie innym. Zaznaczył, że kobiety mogą oddawać krew maksymalnie cztery razy w roku, a mężczyźni sześć. Po każdym oddaniu 450 mililitrów krwi krwiodawca, który musi mieć ukończone 18 lat i ważyć minimum 50 kg, otrzymuje dwa dni wolnego od pracy lub nauki oraz dziewięć tabliczek czekolady. Zaprosił też zebranych na XXII Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na 2 września 2023 r.

Reklama

Chcą pomagać

Podczas spotkania gości z pracownikami dyrekcję szpitala reprezentowała zastępca dyrektora ds. lecznictwa lek. med. Sylwia Zub-Sobczuk. Prezesem klubu, który skupia 24 osoby, została wybrana Jadwiga Domagalska, pielęgniarka oddziałowa z oddziału kardiologii. Wiceprezesem jest Marta Murdza, sekretarzem Agnieszka Ośmak, a skarbnikiem Paulina Rogowska. Osoby, które pracują w szpitalu i są zainteresowane dołączeniem do klubu, są proszone o kontakt z p. Jadwigą.

Członkami klubu są nie tylko dawcy, którzy mają już za sobą wizyty w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie – Terenowy Oddział w Przemyślu (ul. Sportowa 6), ale i tacy, którzy przyszli na spotkanie założycielskie, gdyż chcą jeszcze bardziej służyć innym. Pięknym przykładem wśród klubowiczów jest prezes Domagalska, która oddała już blisko 18 litrów krwi. Swoją przygodę zaczęła w 1999 r. w Przemyślu. Kierowała się chęcią pomocy innym. – Od kilkudziesięciu lat oddaję krew, bo zdaję sobie sprawę, jakie to jest ważne: pozwala uratować ludzkie życie – wyznaje p. Jadwiga.

Absolutną rekordzistką jest Grażyna Jurczyszyn, która ma na swoim koncie już ponad 30 litrów oddanej krwi. Pani Grażyna została uhonorowana odznaką HDK – Zasłużony dla Zdrowia Narodu. Z kolei Dorota Grabowska ma odznakę Zasłużony HDK II stopnia. Oddała już blisko 12 litrów tego życiodajnego płynu.

Z założenia klubu cieszy się dyrektor Barbara Stawarz, inicjatorka tej niezwykle cennej i bardzo potrzebnej społecznej działalności. – Dzisiaj ujęliśmy w ramy organizacyjne dotychczasową historię krwiodawstwa w naszym szpitalu. Ratowanie życia ludzkiego przez dzielenie się krwią możliwe jest tylko dzięki ofiarności ludzi dobrego serca, wrażliwych na zdrowie drugiego człowieka – mówi. – Taka jest miara człowieka, ile jest w stanie zrobić dla innych. Klubowicze swoją postawą wykazują się troską o innych ludzi, którzy są w potrzebie – dodaje po chwili. Pani dyrektor również należy do klubu.

Każdy człowiek ma w sobie potencjał do czynienia dobra. Jak zmienić chęci w działanie? Ot, chociażby wziąć przykład z pracowników przemyskiego szpitala.

2022-11-22 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kęty: prawie 29 litrów krwi oddano podczas parafialnej akcji

[ TEMATY ]

Honorowi Dawcy Krwi

krew

BOŻENA SZTAJNER

Podczas niedzielnej akcji honorowych krwiodawców przy parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach na Podbeskidziu zebrano prawie 29 litrów krwi. Była to ostatnia w tym roku zbiórka drogocennego daru zorganizowana przed jeden z najprężniejszych w Polsce parafialnych klubów HDK.

Jak poinformowali organizatorzy, 13 grudnia zebrano 28, 800 litrów krwi. W całym 2020 roku, podczas pięciu akcji organizowanych w pomieszczeniach plebanii, udało się zebrać ponad 117 litrów krwi.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do rektorów i formatorów seminariów duchownych: formacja potrzebuje prawdy serca

2023-02-07 17:39

[ TEMATY ]

seminarium

Bożena Sztajner/Niedziela

W formacji chodzi o to, żebyśmy odkryli prawdę serca, a nie zatrzymywali się tylko na zewnętrznych gestach - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej w Kaliszu w drugim dniu Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP.

W homilii celebrans podkreślał, że formacja wymaga całościowego spojrzenia na konkretnego człowieka. - Trzeba nam widzieć konkretnego człowieka z całą jego historią, z całym obdarowaniem, z całą słabością. My nie formujemy idei o człowieku, tylko konkretne osoby. Uważajmy na to, żeby nie uogólniać, ale żeby widzieć konkretnego człowieka, mieć do niego szacunek i pokornie mu towarzyszyć – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

83. rocznica zsyłki na Sybir [zaproszenie]

2023-02-07 19:49

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa "Golgota Wschodu"

Wystawa

10 lutego przypadnie 83. rocznica masowej zsyłki Polaków na Sybir. We Wrocławiu obchody tej rocznicy odbywać się będą w Sanktuarium „Golgoty Wschodu” przy ul. Wittiga.

Uroczystości zostały podzielone na III części. W pierwszej przewidziana jest Eucharystia, recytacja wierszy sybirackich, przemowy władz rządowych i samorządowych oraz wręczenie odznaczeń. W drugiej odśpiewany zostanie Hymn Narodowy, przewidziana jest modlitwa ekumeniczna, Apel Pamięci, salwa honorowa, a delegacje złożą wieńce. W trzeciej części zaplanowane jest zwiedzanie wystawy “Golgota Wschodu” oraz spotkanie integracyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję