Reklama

Aspekty

By się dobrze przygotować

Właściwie wykorzystany czas Adwentu pomoże nie tylko w dobrym przeżyciu świąt Bożego Narodzenia, ale też nauczy nas innego, bardziej uważnego patrzenia na rzeczywistość materialną i duchową.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 48/2022, str. IV

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Adwent to czas wielkich przygotowań. To też okazja do zatrzymania się i przyjrzenia sobie, swojemu życiu.

Adwent dla Życia 2022

Już po raz kolejny mieszkańcy naszej diecezji (i nie tylko, bo akcja już dawno przekroczyła granice Polski) będą mieli okazję dołączyć do wielkiej adwentowej krucjaty modlitewnej w intencji obrony życia. – Intencją modlitwy będzie nawrócenie zwolenników aborcji, ratowanie nienarodzonych dzieci, zagrożonych zabiciem, ich matek i ojców oraz całych rodzin – wyjaśnia Elżbieta Banaszkiewicz ze wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej przy parafii św. Jadwigi w Zielonej Górze. – Krucjata polega na wybraniu pół godziny w czasie Adwentu dla modlitwy indywidualnej w intencji obrony nienarodzonego i trwającego już życia. W tej intencji można ofiarować Różaniec, Koronkę do Miłosierdzia Bożego, lekturę Biblii, adorację Najświętszego Sakramentu lub inną dowolną modlitwę. Do naszej krucjaty mogą się włączyć także osoby, które podjęły Duchową Adopcję dziecka poczętego. Ważne jest, aby modlić się przez zadeklarowany czas.

Jak dołączyć do tej inicjatywy? Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie konkatedrazielonagora.pl lub na profilu facebookowym parafii konkatedralnej. Zapisywać się można również telefonicznie pod numerem 784 182 144 w godz. 16-20. Akcja rozpocznie się 27 listopada o godz. 18 Mszą św. w konkatedrze, na którą zaproszone są wszystkie osoby, które włączają się w tę modlitwę, a które są w stanie przybyć tego dnia. Krucjata zakończy się 24 grudnia o godz. 12 indywidualną modlitwą Anioł Pański.

Poprzednie edycje (wielkopostne i adwentowe) pokazały, że jest wśród nas wiele osób, którym obrona życia najsłabszych i bezbronnych leży na sercu. Organizatorzy podkreślają, że warto informować swoich znajomych o tej inicjatywie, by grono obrońców życia stale się powiększało.

Potrzebna pomoc

W okresie przedświątecznym bardzo mocno wybrzmiewają apele o pomoc najuboższym i potrzebującym. Różnych akcji jest wiele i sami możemy wybrać taką, w którą jesteśmy się w stanie włączyć. Wiele propozycji znajdziemy na „własnym podwórku”, o czym przypomina nam Caritas diecezjalna. – Dzięki temu, że włączamy się w różnego rodzaju akcje, pomagamy konkretnym osobom. Jako Caritas diecezjalna niesiemy pomoc osobom ubogim, ludziom, którzy znajdują się w kryzysie bezdomności, ale też osobom, które nagle straciły dobytek swojego życia, np. z powodu pożaru – mówi Sylwia Grzyb, rzecznik diecezjalnej Caritas. – W tej chwili mamy już takich podopiecznych, którzy stracili dobytek, ponieważ nie stać ich na spłatę kredytu. Z tego powodu wiele osób nagle stało się ubogimi, mimo tego że pracują. Wsparcia potrzebują też seniorzy. Wielu z nich musi się zastanawiać, czy kupić bochenek chleba i coś do tego chleba, czy kupić lekarstwa, czy zapłacić czynsz. To są ich codzienne problemy. W takiej sytuacji nie mają możliwości sami zapewnić sobie smacznej wieczerzy wigilijnej – dodaje pani rzecznik.

Reklama

Caritas diecezjalna zachęca do wzięcia udziału w grudniowej zbiórce żywności, do wypełniania Toreb Charytatywnych, do zakupu świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Jeśli chcemy wesprzeć kogoś z najbliższego otoczenia, można poprosić o radę członków Parafialnego Zespołu Caritas, którzy mają rozeznanie w tym, co się dzieje na terenie parafii. Warto zapytać swoje dzieci lub wnuki o akcje, które mają miejsce w szkołach i zachęcić je do wzięcia w nich udziału. Pamiętajmy, że wrażliwości dzieci uczą się od swoich najbliższych. Zorientujmy się, czy nasza parafia planuje jakieś przedświąteczne działania, a jeśli tak, to włączmy się, również pomagając w przygotowaniach.

W adwentowym czasie szczególnie pięknym gestem jest wyciągnięcie pomocnej dłoni do malutkich dzieci. W wielu parafiach organizowana jest akcja „Pieluszka dla maluszka”, podczas której zbierane są pieluchy, ubranka, kosmetyki i inne rzeczy potrzebne do pielęgnacji małego dziecka. Rozprowadzaniem tych darów w naszej diecezji zajmuje się m.in. Ruch Gaudium Vitae. – Warto pomagać. Jeżeli mamy się czym podzielić, nasz gest na pewno przyczyni się nie tylko do tego, że sprawimy komuś radość, ale też sami będziemy się lepiej czuli, gdy usiądziemy do wigilijnego stołu. Świadomości, że pomogliśmy komuś w trudnej sytuacji, nie da się niczym zastąpić – dodaje Sylwia Grzyb.

Reklama

Dla duszy

Nie zapominajmy w Adwencie o sprawach duchowych. Dobrze jest skorzystać z rekolekcji parafialnych, wyjazdowych albo nawet internetowych. Te ostatnie są lubiane przez niektórych dorosłych, ze względu na to, że można je dopasować do swojego grafiku pracy. Jeśli jednak chodzi o młodych ludzi, to dla nich dzisiaj – jak zauważają duszpasterze – lepsze są spotkania na żywo. I takich w diecezji nie zabraknie. – Czas przedświąteczny jest bardzo intensywny, dlatego warto zwrócić wtedy uwagę na kwestie duchowe. Trzeba zadbać o to, żeby nie wszystko się nam skomercjalizowało, żebyśmy nie skupiali się wyłącznie na jarmarkach bożonarodzeniowych, choć oczywiście one też mają swój klimat – mówi ks. Marcin Bobowicz. – Znajdźmy czas na chwilę refleksji o tym, na Kogo czekamy. Duchowe przygotowanie, m.in. przez spowiedź św., jest bardzo ważne i nie można go zaniedbać.

Jedną z propozycji dla młodzieży jest adwentowa Akademia Dojrzewania, która odbędzie się w dniach 2-4 grudnia. Informacje oraz formularz zapisów będzie można znaleźć na profilu facebookowym Centrum DDM. W drugiej połowie grudnia planowane są rekolekcje dla studentów oraz dzień skupienia dla młodzieży organizowany przez KSM. Szczegóły będą dostępne na profilach facebookowych Duszpasterstwa Akademickiego Stodoła oraz diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Wieniec adwentowy

Większe, mniejsze, nie zawsze nawet okrągłe, ale obowiązkowo z czterema świecami, zapalanymi w kolejnych tygodniach. Stroiki cieszą oczy, a jednocześnie przypominają o domowej, rodzinnej modlitwie. Taki wieniec można zrobić samodzielnie, lub też kupić gotowy i wesprzeć tym samym jakiś szczytny cel. Do tego zachęca ks. Zygmunt Zimnawoda, w którego parafii są rozprowadzane wieńce adwentowe: – Miniatury wieńców, które stoją w naszych kościołach, rodziny mogą zabrać do siebie, aby towarzyszył im ten liturgiczny element Adwentu. A jednocześnie, by wiązało się to z modlitwą za swoją rodzinę i o pokój na świecie, przy kolejno zapalanych świecach.

Osobom, które zdecydują się własnoręcznie wykonać taki adwentowy stroik, przypominamy, że nasza redakcja ogłosiła konkurs na najpiękniejszy wieniec. Zdjęcia można przysyłać na adres aspekty@diecezja zg.pl. Regulamin konkursu dostępny jest na naszej stronie aspekty.niedziela.pl.

2022-11-22 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

By wspólnie ucieszyć się oczekiwaniem na Pana

[ TEMATY ]

adwent

młodzież

Gubin

Adwentowy Wieczór Młodych

ks. Łukasz Żołubak

Ks. Łukasz Żołubak zaprasza na Adwentowy Wieczór Młodych w Gubinie

Ks. Łukasz Żołubak zaprasza na Adwentowy Wieczór Młodych w Gubinie

W Gubinie 16 grudnia odbędzie się Adwentowy Wieczór Młodych.

- Zapraszamy nie tylko mieszkańców Gubina, ale wszystkich, którzy chcieliby spotkać się z nami i wspólnie modlić – mówi ks. Łukasz Żołubak z parafii Matki Bożej Fatimskiej. – Chcemy razem cieszyć się z oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. - Zainspirowało nas diecezjalne duszpasterstwo młodzieżowe, które organizowało takie spotkania. Jednak w tym roku diecezja takiego adwentowego wieczoru nie organizuje. A ja już dawno obiecałem moim kandydatom do bierzmowania, że będziemy w czymś takim uczestniczyć. Dlatego zapytałem ks. Piotra Juckiewicza, który też jest wikariuszem w mojej parafii, czy zrobimy Adwentowy Wieczór Młodych u nas, a on się zgodził, więc się za to wzięliśmy.

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Małujowicach oficjalnie uhonorowany

2023-02-03 22:29

Archiwum parafii św. Jakuba Apostoła w Małujowicach

Uroczystość wpisania nowych obiektów na listę Pomników Historii odbyła się dziś w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda wręczył dokumenty opiekunom i zarządcom dziewięciu nowych obiektów, które zostały wpisane na listę Pomników Historii. Wśród nich znalazł się kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła w Małujowicach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję