Kiedy w 2017 r. odwiedziłem Fatimę – mówi kustosz sanktuarium ks. Mariusz Matuszak, z racji 100. rocznicy objawień Maryi, zrodziła się we mnie myśl ofiarowana od Matki Najświętszej: „wybuduj mi Ogród Różańcowy”. Podobnie jak było to przy powstawaniu Pustelni św. Charbela, tak i w tym przypadku stanąłem przed sporym dylematem: jak to zrobić, gdy nie ma funduszy i materiałów, a teren jest bardzo zaniedbany? Po raz kolejny otrzymałem znak od Pana Boga i Maryi. Gdy rozpocząłem karczowanie terenu, by zbudować najpierw mur, jedna z kobiet zadzwoniła mówiąc, że burzy swój stary dom i gdy usłyszała o idei ogrodu, ofiarowała je nam. Jak się później okazało była to cegła sprzed dwustu lat, do tego wielokolorowa i została wykonana w jednej ze znanych wówczas cegielni na ziemi chojeńskiej. Stanąłem przed kolejnym dylematem: kto wykona ten ogród? Nagle właściciel jednej z firm budowlanych mówi mi: „Proszę księdza dam na cztery dni swoich robotników”. Rozpoczęła się praca, która w sumie potrwała miesiąc i była w gratisie!
Po ich wykonaniu – kontynuuje ks. Mariusz – zrodziła się kolejna inicjatywa dotycząca stworzenia wokół Drogi Krzyżowej. Potrzebna była tym razem czerwona cegła i podobnie jak wcześniej, pojawia się ktoś kto je ofiaruje. Są to wszystko wspaniałe znaki Bożej opieki nad naszym sanktuarium. Kiedy już wykonano całość postanowiłem, że na środku stanie figura Maryi. Zależało mi, aby figura była z różańcem w dłoniach, dlatego pojawiła się Matka Boża Fatimska na dębie. Poświęcenia całego Ogrodu i Drogi Krzyżowej dokonał 2 października 2019 r. abp Andrzej Dzięga oddając to miejsce na chwałę Bogu i Maryi dla dobra pielgrzymów. Kolejnym ubogaceniem tego terenu jest także potężna bo licząca 170 cm figura Jezusa Zmartwychwstałego z przeszytym Sercem Zbawiciela. Członkowie Męskiego Różańca ufundowali figurę św. Michała Archanioła, a w Roku św. Józefa wybudowaliśmy specjalną kapliczkę z figurą jemu poświęconą.
Koniecznie należy jeszcze powiedzieć o nowym ołtarzu Królowej Korony Polskiej i znajdującym się tam obrazie, który został namalowany przez tego samego artystę, który wykonał Obraz Chrystusa Króla. W ten sposób Chrystus Król i Królowa Polski są czczeni w jednym sanktuarium. Te dwa kulty uzupełniają się, bowiem Maryja prowadzi nas do Chrystusa Króla. Wyrazem tego są najpierw grane intrada do Chrystusa Króla, a następnie przy otwarciu obrazu specjalnie nagrana Bogurodzica. Dodam, że obok obrazu znajdują się już trzy pełne gabloty z wotami, a jeśli ktoś pragnie przysłać je do nas za otrzymane łaski, to bardzo proszę o kontakt ze mną – kończy ks. Mariusz Matuszak.
Pomóż w rozwoju naszego portalu