Reklama

Niedziela Przemyska

Sto lat wspólnoty

Dziś pragniemy za wszystko podziękować Bogu w Trójcy Jedynemu przez pośrednictwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, naszej Patronki – powiedział ks. Andrzej Stopyra, proboszcz parafii w Wacławicach.

Niedziela przemyska 21/2023, str. IV-V

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Kinga Guzik

Jubileuszowym uroczystościom przewodniczył abp Adam Szal

Jubileuszowym uroczystościom przewodniczył abp Adam Szal

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed stu laty w Wacławicach powstała parafia, która szybko stała się nie tylko ośrodkiem kultu, ale także centrum miejscowości, które promieniowało na wszystkich wiernych. Świętowaniu wyjątkowego jubileuszu towarzyszyła refleksja i radosne Te Deum za każdy dzień doświadczania Bożej łaski we wspólnocie parafialnej.

Powstanie parafii

Początki parafii Wacławice wiążą się z powstaniem miejscowości o tej samej nazwie i sięgają 1920 r., kiedy to zaczęto rozparcelowywać dawny majątek dworski w Trójczycach. Ziemię osadnicy nabywali od Banku Ziemskiego w Łańcucie. Pierwsi osadnicy przybyli z okolic Łańcuta i Jarosławia. Były to rodziny z Markowej, Husowa, Handzlówki Krasnego, Jodłówki, Chodakówki, Manasterza, Sieteszy, Tuligłów, Ujkowic, Zamiechowa, Kaszyc, Gaci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dekretem z 15 czerwca 1923 r. Kurii Biskupiej w Przemyślu utworzono tymczasową placówkę duszpasterską w Trójczycach. W skład tworzącej się parafii weszły wioski: Trójczyce i Zabłotce wydzielone z parafii Kosienice, Drohojów z parafii Radymno i Hnatkowice z parafii Ujkowice. 1 lipca 1923 r. proboszczem w Trójczycach został ks. Andrzej Skrobacz, były wikariusz z Rzeszowa. Wnętrze kościoła wyglądało bardzo skromnie. Ołtarz zbity z kilku desek nakryto kocem i powieszono obraz Matki Bożej Częstochowskiej ofiarowany przez urzędnika Banku Ziemskiego w Łańcucie Wacława Szonerta. Podobnie było z całym wyposażeniem świątyni. Były to skromne, ofiarowane przedmioty, które służyły wspólnocie w sprawowaniu liturgii.

Na mocy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z 25 czerwca 1927 r. z części miejscowości Trójczyce, na której stał kościół, wydzielono i utworzono nową miejscowość o nazwie Wacławice. W związku z zaistniałymi zmianami administracyjnymi, Kuria Biskupia dekretem z dnia 17 listopada 1927 r. w miejsce dotychczasowej parafii funkcjonującej pod nazwą ekspozytura Trójczyce, utworzyła parafię rzymskokatolicką w Wacławicach. W latach 1933-47 jej proboszczem był ks. Jan Szurek, były administrator parafii Brześciany (dzisiejsza Ukraina).

Mimo trwającej II wojny światowej, parafia Wacławice nadal funkcjonowała. 3 maja 1940 r. parafia przeżyła tragedię. Doszło do aresztowania 11 mieszkańców, których tymczasowo umieszczono w więzieniu w Tarnowie. 14 czerwca 1940 r. pierwszym transportem zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Natomiast 25 lipca 1944 r. w wyniku bombardowań w okolicach kościoła zginęło sześć osób, w tym organista Józef Siara.

Reklama

Od 13 września 1947 r. proboszczem w Wacławicach został ks. Józef Hędrzak, były wikariusz z Rzeszowa. Trzy miesiące po jego śmierci, 21 grudnia 1965 r. parafię Wacławice objął ks. Władysław Rybka, były administrator parafii Wujskie. W 1968 r. staraniem ks. Rybki rozpoczęto budowę nowej dzwonnicy. Ze względu na sytuację polityczną, która zaistniała po wojnie, władze komunistyczne usunęły ze szkoły lekcje religii. Nauka religii odbywała się przy kościele i w domach prywatnych w Hantkowicach, Orłach i Drohojowie.

20 lipca 1978 r. proboszczem parafii Wacławice został ks. Bolesław Markowicz, były wikariusz z parafii Pstrągowa. Następnie, 9 sierpnia 1997 r. funkcję tę objął ks. Kazimierz Kopeć, były wikariusz z parafii katedralnej w Przemyślu. Od 1 lipca 2002 r. proboszczem był ks. Adam Hus, niedawny proboszcz parafii Małkowice. Dzięki ofiarności sąsiednich parafii, a szczególnie parafian, oraz dużemu ich zaangażowaniu, rozpoczęta budowa nowego kościoła postępowała dość szybko. 6 listopada 2004 r. świątynię poświęcił abp Józef Michalik, który później, 20 grudnia 2015 r., dokonał także konsekracji ołtarza i kościoła w Wacławicach. W 2015 r. po prawie 55 latach przeszedł na emeryturę organista Zygmunt Świta, a nowym organistą został Bartłomiej Kaliniowski. 20 sierpnia 2016 r. proboszczem w Wacławicach został ks. Andrzej Stopyra, który w latach 1991 – 2016 posługiwał jako proboszcz w parafii Brzozówka i Minojty diecezji grodzieńskiej na Białorusi.

Historia pisze się dalej

Reklama

Jak wskazał obecny proboszcz ks. Andrzej Stopyra, historia tej wspólnoty skrywa wiele pięknych kart. Chociażby ta związana z pracą duszpasterską kolejnych proboszczów i wikariuszy czy diakonów z przemyskiego seminarium, którzy w czasie Wielkiego Postu odbywali praktykę duszpasterską w parafii. – Jakże wiele pracy, wysiłku, poświęcenia trzeba było włożyć, aby parafia z biegiem lat stawała się wspólnotą, składającą się z ludzi wywodzących się z różnych środowisk i o różnych tradycjach. Służyły temu wizytacje kanoniczne biskupów, rekolekcje, misje parafialne, peregrynacje kopi Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, krzyża papieskiego, tworzące się róże różańcowe, grupy modlitewne, pielgrzymki do Kalwarii Pacławskiej, nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca, pierwsze piątki miesiąca, comiesięczne odwiedziny chorych w domach – wymienił. – Dziś pragniemy za wszystko podziękować Bogu w Trójcy Jedynemu przez pośrednictwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, naszej Patronki – dodał ks. Andrzej Stopyra.

Wdzięczność

W swoim słowie przedstawiciele parafii wyrazili wdzięczność za miniony wiek działania parafii, za każde dobro, które stało się ich udziałem, oraz naukę, którą odebrali w tej parafialnej świątyni. – Chcemy wyrazić wdzięczność za wszelkie dobro, które dokonało się w tym czasie i które również stało się naszym udziałem. W dniu dzisiejszym możemy spojrzeć szerzej nie tylko na to, co było, ale również na to, co się aktualnie dokonuje i co być może będzie się działo w przyszłości. Widzimy, jak ważnym jest pielęgnowanie wartości chrześcijańskich, które mimo zmienności biegu historii nigdy się nie dezaktualizują, ale zawsze są na czasie – podkreślili parafianie.

Jak zauważyli przedstawiciele parafii wydarzenia ostatnich lat, zmieniający się świat i coraz bardziej zuchwałe ataki na Kościół stawiają wierzących przed pytaniem: co jest dla nas najważniejsze? – Odpowiedź na to pytanie swoim życiem tak pięknie dali nasi ojcowie przez ostatnie 100 lat istnienia wacławickiej parafii. Stąd też spoglądając na historię, którą Cyceron nazwał nauczycielką życia, dostrzegamy, jak mądrzy byli nasi przodkowie, którzy na zgodzie, prawdzie Objawionej i pielęgnowaniu wiary pomimo wielu przeciwności i doświadczanych trudów budowali naszą ojczyznę i parafię. Mądrze żyć, to zatem przyzywać Bożej Mądrości i przyjmować Jego miłość oraz Boską moc w każdej decyzji. Dzisiejszy dzień budzi w nas nadzieję, że jednak nie wszystko stracone i jeszcze wiele możemy naprawić oraz odbudować – powiedzieli przedstawiciele parafian.

2023-05-17 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Za nami pół wieku

Niedziela szczecińsko-kamieńska 29/2023, str. V

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Ks.Marcin Miczkuła

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. prał. Piotra Korduli

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. prał. Piotra Korduli

Parafianie wraz z proboszczem ks. Arkadiuszem Wieczorkiem oraz wspomagającym go w posłudze ks. Krzysztofem Żukiem, postanowili wyśpiewać dziękczynne Te Deum z okazji złotego jubileuszu krzekowskiej parafii.

Święty Jan XXIII nazywał parafię „źródłem tryskającym pośrodku osady, do którego wszyscy mieszkańcy przychodzą ugasić pragnienie”. Każda parafia pełni funkcję takiego źródła, ponieważ jest miejscem, gdzie spotykamy żywego Chrystusa w sakramentach świętych, który mówił w Ewangelii „Jeśli ktoś jest spragniony, a wierzy we Mnie – niech przyjdzie do Mnie i pije! (…) ” (J 7, 37-38). Minęło 50 lat, kiedy takie źródło żywej wody zostało powołane do istnienia przez ustanowienie parafii Świętej Trójcy w Szczecinie na Krzekowie, 18 czerwca 1973 r.
CZYTAJ DALEJ

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień.

Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści. Uroczyste Msze św. rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm i procesji do kościoła. Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się bardzo dokładnie powtarzać wydarzenia z życia Pana Jezusa. W IV w. istniała już procesja z Betanii do Jerozolimy, co poświadcza Egeria (chrześcijańska pątniczka pochodzenia galijskiego lub hiszpańskiego). Autorka tekstu znanego jako Itinerarium Egeriae lub Peregrinatio Aetheriae ad loca sancta. Według jej wspomnień w Niedzielę Palmową patriarcha otoczony tłumem ludzi wsiadał na osiołka i wjeżdżał na nim do Świętego Miasta, zaś zgromadzeni wierni, witając go z radością, ścielili przed nim swoje płaszcze i palmy. Następnie wszyscy udawali się do bazyliki Zmartwychwstania (Anastasis), gdzie sprawowano uroczystą liturgię. Procesja ta rozpowszechniła się w całym Kościele. W Rzymie szósta niedziela Przygotowania Paschalnego początkowo była obchodzona wyłącznie jako Niedziela Męki Pańskiej, podczas której uroczyście śpiewano Pasję. Dopiero w IX w. do liturgii rzymskiej wszedł jerozolimski zwyczaj urządzenia procesji upamiętniającej wjazd Pana Jezusa do Jeruzalem. Z czasem jednak obie te tradycje połączyły się, dając liturgii Niedzieli Palmowej podwójny charakter (wjazd i pasja). Jednak w różnych Kościołach lokalnych procesje te przybierały rozmaite formy, np. biskup szedł pieszo lub jechał na oślęciu, niesiono ozdobiony palmami krzyż, księgę Ewangelii, a nawet i Najświętszy Sakrament. Pierwszą udokumentowaną wzmiankę o procesji w Niedzielę Palmową przekazuje nam Teodulf z Orleanu (+ 821). Niektóre przekazy podają też, że tego dnia biskupom przysługiwało prawo uwalniania więźniów.
CZYTAJ DALEJ

Papież polecił wydanie dekretów w sprawach kanonizacyjnych. Kogo dotyczą?

2025-04-14 12:40

[ TEMATY ]

papież Franciszek

dekrety

sprawy kanonizacyjne

PAP/EPA

Papież Franciszek

Papież Franciszek

W poniedziałek 14 kwietnia Ojciec Święty Franciszek przyjął na audiencji kardynała Marcello Semeraro, prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Podczas audiencji Papież upoważnił tę dykasterię do promulgowania dekretu o cudzie do beatyfikacji, o męczeństwie, również do beatyfikacji oraz czterech dekretów o heroiczności cnót.

Dekrety te dotyczą:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję