Reklama

Niedziela Częstochowska

Parafia zjednoczonych ludzi

Do 1957 r. była tutaj ekspozytura parafii Wniebowzięcia Matki Bożej w Pajęcznie – przypomina ks. Henryk Gorgoń.

Niedziela częstochowska 22/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Pajęczno

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Henryk Gorgoń, proboszcz

Ks. Henryk Gorgoń, proboszcz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Funkcję proboszcza parafii św. Andrzeja Boboli w Dworszowicach Pakoszowych pełni od 8 marca 2015 r. Osiem lat po święceniach kapłańskich został skierowany do Winowna, gdzie tworzył podwaliny pod parafię Zesłania Ducha Świętego. Następnie w parafii Zesłania Ducha Świętego w Lindowie wybudował kościół, a w parafii św. Jana Chrzciciela w Łękińsku, dzięki fundacji gminy Kleszczów, odrestaurował zabytkową świątynię. – Karierę budowlaną zaczynałem od odróżnienia łopaty od betoniarki – śmieje się ks. Gorgoń.

Budowaliśmy

– Kiedy wznoszono kościół, byłem jeszcze dzieciakiem. W tym wieku pomagało się, jak się umiało. Zbieraliśmy kamienie na fundamenty, a kiedy lasowano wapno, to przynosiliśmy wodę do beczek, które konnymi zaprzęgami wierni dowozili na budowę. Teraz mamy poprawiać dach naszego kościoła, wybudowanego ciężką pracą parafian – zauważa Włodzimierz Łyp, który przyszedł do kościoła z wnukiem Jakubem. – Przyprowadziłem wnuka do kościoła, bo trzeba go wdrażać w naszą wiarę. Moja cała rodzina jest wierząca. Wierzę bardzo. Matka Boża pomogła mi w życiu – mówi wyraźnie wzruszony p. Włodzimierz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Do 1957 r. była tutaj ekspozytura parafii Wniebowzięcia Matki Bożej w Pajęcznie. Potem powstała parafia, w której skład weszły: wioska Gawłów (8 domów), Antonina, Ostrołęka i Dworszowice Pakoszowe. Kościół parafialny wybudował ks. Witold Wilczyński w latach 1972-74 – przypomina fakty z historii parafii ks. Gorgoń. – Obecnie wspólnota liczy 794 osoby, już za mojego pobytu skurczyła się o ponad 100 osób. Wielu wiernych zmarło, a młodzi wyjeżdżają. Mamy tutaj czteroklasową szkołę podstawową z dwadzieściorgiem dwojgiem uczniów oraz jeden sklep czynny do godz. 12. W tym roku mamy 3 śluby, a chrztów na dzień dzisiejszy nie ma. Na dwóch Mszach św. przy dobrej pogodzie jest łącznie ok. 110 osób. Chciałoby się powiedzieć, że przychodzą najwierniejsi z wiernych. Niektórzy zapewne uczestniczą w nabożeństwach w parafiach ościennych. Generalnie nie ma w kościele młodego pokolenia. Mamy dwóch lektorów i jednego ministranta – wylicza ksiądz proboszcz.

Reklama

Wiktor Stangreciak, lat 16, uczeń Technikum Mechaniczno-Budowlanego w Radomsku, pragnie zostać geodetą. W parafii pełni funkcję lektora. – Obecność w kościele przy ołtarzu jest czymś ważnym i sprawia mi ogromną radość – zwierza się Wiktor i podkreśla: – Z księdzem proboszczem bardzo dobrze się współpracuje, bo jest osobą dobrą i kulturalną.

Na kłopoty wiara

– To jest wzmocnienie… nie umiem inaczej nazwać tego, czym jest wiara – wyjaśnia Józef Lewera, który jako młody człowiek też błądził, ale pamięta czasy głębokiej komuny, kiedy to za przystąpienie do bierzmowania nauczycielka od historii szykanowała jego i innych uczniów – odpytywała i stawiała oceny niedostateczne. – Dla niej liczył się tylko komunizm i przyjaźń ze Związkiem Sowieckim. Teraz wielu ludzi nie jest przychylnych Kościołowi. W dawnych czasach był może u nas jeden przypadek, że ktoś nie przyjął księdza po kolędzie, a teraz to jest normalna rzecz – zauważa Lewera. I dodaje: – Kościół jest potrzebny, kiedy trzeba wziąć ślub, ochrzcić dziecko lub posłać je do Pierwszej Komunii św., załatwić pogrzeb... i dziękuję? To nieładnie! Parafia się wyludnia. Młodzieży to już w ogóle nie ma. Ciągle ci sami chodzą do kościoła. Jako młody chłopak często chodziłem na „majówki”. Kiedy się ustawiło dzieci w kościele, to zajmowały miejsce od samego chóru do ołtarza – przypomina dawną frekwencję w świątyni p. Józef.

Dobrowolny obowiązek

Uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. należy do chrześcijańskich obowiązków – zauważają pradziadkowie Maria i Jerzy Jędrzejczykowie. – Wiara jest czymś podstawowym. Co to za niedziela bez Eucharystii. Bez Pana Boga nie ma życia – mówi p. Maria. – Nie samym rosołem na obiad stoi niedziela – śmieje się p. Jerzy i pyta: – Bez Boga ani do proga, chociaż niektórzy uważają, że można i za próg przejść, ale z jakim skutkiem? – Braliśmy ślub 30 grudnia 1972 r., jeszcze w starym kościołku, chociaż zręby nowej świątyni już się wznosiły – przypomina dawne lata p. Jerzy. – Z mężem mieszkaliśmy wiele lat w Bełchatowie, a teraz wróciliśmy na stare śmieci – cieszy się p. Maria. – Kiedy przeszedłem na emeryturę, to w tej parafii się pobudowaliśmy. Tu jest raj na ziemi – podkreśla mąż p. Marii.

Reklama

Wspólnota ducha

Sławomir Kuśmierek zwraca uwagę na głęboko ludzki aspekt parafialnej społeczności. – Tutejsza parafia to najbardziej wiarygodna wspólnota ludzi. Wiarygodna, ponieważ wszyscy się znają, a to jest bardzo ważne. Oczywiście, gdzieś indziej może być cudniej, ale kiedy tam nie będzie ducha, to wspólnota będzie zawsze niepełna. Musi być duch w parafii, on jest najważniejszy. Jeżeli między ludźmi jest duch życzliwych relacji, to jest dobrze – zaznacza p. Sławomir.

– Jestem parafianką od urodzenia. Tu miałam chrzest, Pierwszą Komunię św., bierzmowanie, ślub, tu moje dziecko również przyjmowało sakramenty, łącznie z sakramentem małżeństwa. W tym kościele, w tej parafii wyrosłam ja i moja rodzina. Pamiętam, kiedy ta świątynia była budowana. Chodziłam wtedy do szkoły podstawowej. Przypominam sobie, że były składane pieniężne ofiary na budowę w postaci cegiełek. Wszyscy parafianie wtedy byli zaangażowani w to, by w miejsce drewnianego kościółka powstała murowana świątynia. Ona jest miejscem, które jednoczy nas wszystkich. Jest takim sercem parafii, bo spotykamy się na różnych uroczystościach związanych z życiem Kościoła i naszej wspólnoty. My tutaj czujemy się zjednoczeni nawet przez to, że stąd pochodzimy i znamy się wszyscy – zaznacza Bożena Hałaczkiewicz, kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Pajęcznie.

Reklama

– Rodzina pani Bożeny jest bardzo wierząca i bardzo ofiarna – wtrąca się z pochwałą ksiądz proboszcz.

Irena Borowiec jest bardzo aktywna wokalnie na nabożeństwach. – Chyba pan słyszał. Lubię śpiewać. Jeszcze w czasach dziecięcych śpiewałam w chórze szkolnym – śmieje się p. Irena i w dobrym nastroju kontynuuje rozmowę z Niedzielą: – Tutaj wszyscy się lubią i szanują. Czasami trafiają się jakieś kontrowersje, ale idziemy na kompromisy. Życzę swoim parafianom wzajemnej miłości, szacunku, zrozumienia, oddania na rzecz wspólnoty. Życzę, by wszystkie niesnaski poszły precz. Kiedy to się ziści, przetrwamy.

Przesłanie p. Ireny jest uniwersalne dla każdej parafialnej wspólnoty, nie tylko tej w Dworszowicach Pakoszowych.

2023-05-23 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uwielbienie JA JESTEM on-line z Pajęczna

[ TEMATY ]

Pajęczno

koncert uwielbienia

JA JESTEM

Zespół 77fm Formacja z Mocą

Magda Nowak/Niedziela

W tym roku wyjątkowo nie na pl. Biegańskiego w Częstochowie, a on-line z kościoła Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie, ale niezmiennie na chwałę Pana i pod patronatem Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Zapraszamy na uwielbienie JA JESTEM w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w czwartek 11 czerwca o 19.30.

Zespół 77fm Formacja z Mocą oraz zaproszeni goście: Daniel Pomorski, Łukasz Kluczniak i Piotr Grabałowski ze znaną już energią zaproszą wszystkich do radosnego uwielbienia. Nie zabraknie również grupy uwielbienia tańcem. Słowo na tę okazję przygotował abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który jak co roku objął wydarzenie honorowym patronatem, i wprawdzie nie osobiście, ale podczas połączenia on-line przekaże swoje błogosławieństwo.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: podział w episkopacie w związku z projektami „drogi synodalnej”

2024-04-25 10:26

[ TEMATY ]

episkopat

Niemcy

Anna Wiśnicka

Czterech członków Rady Stałej Niemieckiej Konferencji Biskupów postanowiło nie uczestniczyć w głosowaniu na temat ustanowienia Komitetu Synodalnego, który ma z kolei doprowadzić do powstania rady synodalnej- stałego gremium składającego się z biskupów i świeckich, które ma zarządzać Kościołem w Niemczech. Przed utworzeniem rady synodalnej, jako niezgodnej z sakramentalną konstytucją Kościoła przestrzegała stanowczo Stolica Apostolska.

Czterej biskupi, Gregor Maria Hanke OSB z Eichstätt, Stefan Oster SDB z Pasawy, kardynał Rainer Maria Woelki z Kolonii i Rudolf Voderholzer z Ratyzbony ogłosili we wspólnym oświadczeniu 24 kwietnia, że chcą kontynuować drogę w kierunku Kościoła bardziej synodalnego w harmonii z Kościołem powszechnym. Chcą poczekać na zakończenie Zgromadzenia Plenarnego Synodu Biskupów, którego druga sesja odbędzie się w październiku w Rzymie. W watykańskich sprzeciwach wobec drogi synodalnej w Niemczech wielokrotnie wskazywano, że „rada synodalna”, przewidziana i sformułowana w uchwale niemieckiej drogi synodalnej nie jest zgodna z sakramentalną konstytucją Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

„Z bł. Prymasem Czuwamy w Domu Matki”

„Cokolwiek bym powiedział o moim życiu, jakkolwiek bym zestawił moje pomyłki, to na jednym odcinku się nie pomyliłem: na drodze duchowej na Jasną Górę” - mówił bł. kard. Stefan Wyszyński.

Modlitwa o jego kanonizację, nowe powołania kapłańskie i zakonne, a także za Ojczyznę zanoszona jest podczas comiesięcznych czuwań „Z bł. Prymasem w Domu Matki”. W sobotę, 27 kwietnia, wieczorną modlitwę poprowadzą członkowie wspólnoty Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Rozpocznie ją Apel Jasnogórski o godz. 21.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję