Reklama

Niedziela Częstochowska

Pomiędzy liczbą a literą

To tytuł tomiku wierszy autorstwa Tadeusza Luterka, poety, od 1947 r. mieszkającego w Częstochowie.

2023-05-23 14:25

Niedziela częstochowska 22/2023, str. X

[ TEMATY ]

Częstochowa

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Bliska mi i inspirująca jest duchowość karmelitańska – mówi Tadeusz Luterek

Bliska mi i inspirująca jest duchowość karmelitańska – mówi Tadeusz Luterek

Spotkanie autorskie odbyło się 13 maja w Bibliotece Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Wzięli w nim udział przedstawiciele środowisk twórczych, częstochowskiego Towarzystwa Galeria Literacka oraz Klubu Inteligencji Katolickiej.

– Biblioteki kościelne zawsze były związane z kulturą. Spotkanie z poezją jest jedną z misji biblioteki. Myślę, że poezja jest bliska tajemnicy i może również ewangelizować – powiedział, otwierając spotkanie, ks. dr Kamil Zadrożny, dyrektor Biblioteki WMSD.

Pomiędzy liczbą a literą to już dwunasty tomik poezji w twórczości Tadeusza Luterka. Wcześniej opublikował on m.in.: Na obraz i podobieństwo. Biblijne motywy i inspiracje (2017), 40 i 4 rymowanki dla Adama (2020), Strofy Jakubowe (2021). – Najnowszy tomik jest konsekwencją wcześniejszych poszukiwań. Wiersze odnoszą się do liczb wymienianych w Piśmie Świętym – podkreślił Tadeusz Luterek. W rozmowie z Niedzielą poeta przyznał, że bardzo bliska jest mu i inspirująca duchowość karmelitańska, szczególnie św. Jan od Krzyża.

Reklama

Obecny na spotkaniu biblista z Przemyśla – ks. dr hab. Stanisław Haręzga zaznaczył, że twórczość Tadeusza Luterka jest bardzo religijna. – Biblia jest pierwsza i najważniejsza w tym tomiku. Biblia stała się kulturotwórcza. Stała się tworzywem nowej kultury i nowej rzeczywistości. Biblia kształtuje poezję, sztukę i malarstwo – powiedział ks. Haręzga.

Odnosząc się to tytułu ostatniego tomiku poezji Tadeusza Luterka, podkreślił, że „w Biblii litera posłużyła do wyrażenia Bożego Objawienia. Liczby są formą wypowiedzi w Biblii. W apokaliptyce są wyrażane w kluczu symbolicznym”.

Wybrane wiersze Tadeusza Luterka recytowały: Katarzyna Niedźwiedź, Anna Kulej-Stacherczyk i Małgorzata Stryczak.

Tadeusz Luterek urodził się 26 sierpnia 1939 r. w Bychawie, w woj. lubelskim. Od 1947 r. mieszka w Częstochowie. Związany jest jako nadzwyczajny szafarz Komunii św. z parafią św. Jakuba Apostoła w Częstochowie. Jest współtwórcą Grupy Literackiej „Profile” przy Politechnice Częstochowskiej. Jest również autorem książek: Prawda wiary. Historia życia św. Teresy Benedykty od Krzyża (2013) oraz Eliasz z Tiszbe. Prorok na czas bałwochwalstwa, posuchy i ucisku (2014).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności

[ TEMATY ]

Częstochowa

odznaczenia

B. Sztajner

W Ratuszu Miejskim w Częstochowie w dniu 2 grudnia 2016 roku odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956-1989.

Odznaczenia wyróżnionym wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Wśród uhonorowanych osób znalazł się odznaczony pośmiertnie Adam Banaszkiewicz, działacz „Solidarności”, społecznik i samorządowiec, współzałożyciel i wieloletni prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Posłuszny aż do śmierci. Pewność, która nie zna niemożliwego

2023-06-08 20:00

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Wikipedia

Nie rozważamy wezwań z litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa po kolei. Zresztą litania ta nie powstała od razu jako całość w tym kształcie, w jakim ją znamy.

Oryginalny tekst, ułożony przez żyjącą na przełomie XVII i XVIII wieku s. Annę Magdelenę Rémuzat, liczył dwadzieścia siedem wezwań. Dwanaście spośród nich pochodziło z modlitwy, którą jeszcze przed narodzinami s. Rémuzat skomponował i propagował o. Jan Croiset. Wreszcie rzymska kongregacja, zatwierdzając ostateczny tekst litanii w 1899 roku, dołożyła jeszcze sześć kolejnych wezwań, dzięki czemu ich łączna liczba wynosi trzydzieści trzy – dla upamiętnienia liczby lat, które wedle tradycji Jezus miał przeżyć na tym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Premier: dokonaliśmy rewizji ustawy budżetowej

2023-06-09 11:29

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Paweł Supernak

Dzisiaj dokonaliśmy rewizji ustawy budżetowej, aby przeprowadzić dodatkowe nasze zobowiązania, jakie w trakcie roku zaistniały – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

„Dzisiaj dokonaliśmy rewizji ustawy budżetowej, aby przeprowadzić dodatkowe nasze zobowiązania, jakie w trakcie roku zaistniały. Jednocześnie trzeba podkreślić, że wszystkie dotychczasowe zobowiązania, wynikające z obietnic z 2019 r. i późniejszych, są realizowane i zostały uwzględnione w znowelizowanej ustawie budżetowej” – powiedział w piątek premier na konferencji prasowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję