Dyplomata papieski napiętnował przede wszystkim akty terrorystyczne popełniane w imię religii, cytując słowa Franciszka, wygłoszone w styczniu br. do dyplomatów: „Fundamentalizm religijny, zanim jeszcze odrzuci istoty ludzkie, dopuszczając się straszliwych rzezi, odrzuca samego Boga, sprowadzając Go do roli jedynie pretekstu ideologicznego”.
Mówca wskazał też na tragiczne humanitarne i społeczne skutki terroryzmu. Gardzi on niewinnym życiem, które jest najbardziej podstawowym prawem człowieka. Nie uznaje godności swych ofiar. Uderza kolejno we wszystkie ich prawa, włącznie z wolnością wyznania, sumienia i oświaty. Powoduje fale uchodźców, handel ludźmi i bronią, burzy szkoły, obiekty religijne i zabytki, niszcząc historię i kulturę. Prowadzi też do destabilizacji politycznej.
Dlatego Stolica Apostolska przekonana jest o potrzebie współdziałania politycznego, by zwalczać terroryzm i zapobiegać mu. Nie można się przy tym ograniczać jedynie do działań zbrojnych i zawsze trzeba stawiać na pierwszym miejscu dobro ofiar – powiedział w w Genewie abp S. Tomasi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu