Reklama

Niedziela w Warszawie

Dwie bitwy warszawskie

Ossów i Radzymin dzieli nieco ponad 20 km. Łączy to, że w obu budowane są muzea poświęcone Bitwie Warszawskiej.

Niedziela warszawska 33/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Bitwa Warszawska

Gmina Radzymin

Tak ma wyglądać muzeum w Radzyminie

Tak ma wyglądać muzeum w Radzyminie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obie inicjatywy zaczynały jako samorządowe, otwarcie obu hurraoptymistyczne, zakładano trzy lata temu w 100-lecie bitwy. Dziś powstają jako oddziały dużych placówek, odpowiednio – Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Niepodległości. Duży może więcej. Samorządy miałyby kłopot ze sfinansowaniem, a potem utrzymywaniem takich placówek.

Muzeum Niepodległości podlega zasobnemu samorządowi województwa mazowieckiego (to on jest jego organizatorem), kierowanemu przez Adama Struzika, Muzeum Wojska Polskiego – jako państwowa instytucja kultury – Ministerstwu Obrony Narodowej. Jego możliwości nie są nieograniczone, ale spore.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jeszcze ważniejsze

Obie bitwy – pod Radzyminem i Ossowem były – jak wiadomo – częścią Bitwy Warszawskiej stoczonej na przedpolach stolicy w połowie sierpnia 1920 r. – a dziś wydają się jeszcze ważniejsze niż wtedy – tak działa perspektywa historyczna. Wszak zadecydowała nie tylko o losach Polski, ale także przyszłości całej Europy. Porównywana przez historyków do zwycięstw pod Grunwaldem oraz Wiedniem – stanowi jedyną z najbardziej chlubnych kart w dziejach polskiego oręża.

Walki w rejonie Radzymina miały, spośród działań zbrojnych w obronie Warszawy, najbardziej zacięty i krwawy przebieg – zwracają uwagę w powstającym muzeum w Radzyminie. Świadczą o tym także straty poniesione przez polskie wojsko. Poległo tu ponad 300 żołnierzy, a około 2700 zostało rannych lub zaginionych. Przechodzące kilkakrotnie z rąk do rąk miasto stało się symbolem wydarzeń związanych z obroną Warszawy. Tu, w rejonie Wólki Radzymińskiej, bolszewicy przerwali II linię polskiej obrony i droga do stolicy stała w zasadzie otworem. Był to najbardziej dramatyczny moment bitwy.

Odwrót w rozsypce

Ale i pod Ossowem, który ze względu na położenie na drodze prowadzącej w kierunku Stanisławowa, miał strategiczne znaczenie – rozgrywał się dramat. Odwrót polskich wojsk, częściowo w rozsypce, spowodował, że ten ważny odcinek nie był prawie w ogóle broniony i tym chętniej był atakowany przez bolszewików – zwracają uwagę w powstającym muzeum w Ossowie.

Reklama

Rankiem 14 sierpnia bolszewicy rozpoczęli natarcie na Wołomin i spychali obrońców w kierunku Ossowa. Sytuacja była krytyczna: bolszewicy przerwali front i weszli na drugą linię obrony przedmościa stolicy. W Ossowie dowódcy zebrali część uciekających żołnierzy. Opuścili wieś, by po przegrupowaniu ruszyć do kontrataku...

Podczas udzielania pomocy rannemu w tym pierwszym polskim zwycięskim starciu w szeregu bitew o Warszawę – zginął ks. Ignacy Skorupka. Pod Radzyminem też rodziły się legendy. Koło Wólki Radzymińskiej zginął por. Stefan Pogonowski, 25-letni poeta, prowadząc do ataku I batalion 28 pułku Strzelców Kaniowskich „Dzieci Łodzi”.

Słup na powitanie

Budowa muzeum w Radzyminie powoli finiszuje. – Podczas pikniku historycznego z okazji kolejnej rocznicy bitwy zostaną przekazane klucze do budynku muzeum – zapowiada Adam Bacławski, kierownik muzeum. Instytucja będzie się mieścić w Domu Pielgrzyma naprzeciwko Cmentarza Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. Zabytkowa nekropolia przechowuje szczątki bohaterów wojny polsko-bolszewickiej i walk o Warszawę i Radzymin. Do dawnego Domu Pielgrzyma dobudowano nowoczesny pawilon.

Scenariusz stałej wystawy jest od dawna znany. Teraz graficy pracują nad aranżacją scenariusza stałej wystawy, który jest znany od dawna. Zwiedzających witać ma w przejściu z foyer do sali ekspozycyjnej słup ogłoszeniowy z materiałami ilustracyjnymi, wprowadzającymi w tematykę wystawy i nastrój tamtych czasów.

Przewidziano, że wystawa ma składać się z dwóch modułów, umożliwiających zwiedzającym zapoznanie się historią Bitwy Warszawskiej 1920 r., widzianą w kontekście dziejów Polski i świata, jak również przez pryzmat lokalnej historii – Radzymina i jego ówczesnych mieszkańców. Muzeum ma być gotowe wiosną przyszłego roku.

Reklama

Aleja zwycięstwa

Budynek muzeum w Ossowie może imponować. Na jego czterech piętrach będą się mieścić m.in. sale z ekspozycją historyczną, sale kinowe, konferencyjne i edukacyjne. Rozmach niektórych onieśmielał: szanse na otwarcie ekspozycji w 100-lecie bitwy nie były wielkie. Dlatego MON próbował forsować rozwiązanie zastępcze.

Sprawa upadła: władze gminnego Wołomina opowiedziały się za pozostaniem przy pierwotnej koncepcji dużego muzeum. Samorządowcy przekonywali, że lepiej dłużej poczekać, ale na obiekt z prawdziwego zdarzenia. Ostatecznie trzy lata temu wojewoda mazowiecki wydał pozwolenie na budowę muzeum w proponowanym wcześniej kształcie.

Do gmachu muzeum będzie prowadzić aleja zwycięstwa o długości 500 m. Na wzniesieniu powstanie taras widokowy, a obok na zboczu amfiteatr na potrzeby m.in. rekonstrukcji historycznych.

– Muzeum ma przedstawić Bitwę Warszawską 1920 r., ale nie tylko starć z 13-25 sierpnia, lecz z kontekstem od 1918 r., odzyskania niepodległości, po podpisanie Traktatu Ryskiego – mówi Jarosław Stryjek, szef muzeum.

Trzy lata po

Tak, czy inaczej, w Ossowie chcą historię bitwy sprzed 103 lat pokazać przez pryzmat zbiorów muzealnych, plakatów, zdjęć tak, żeby to było atrakcyjne dla zwiedzających – zaznacza Jarosław Stryjek. – Nasze muzeum hołduje pokazaniu eksponatów, zabytków bardziej niż wywoływanie wyobrażeń. Choć elementy interaktywne też będą – mówi.

Kiedy zostanie otwarte?”Okrągły” 2025 r. jest możliwy. Praca przy muzeum wre. O kończeniu jego budowy będzie mowa, gdy zrealizują scenariusz wystawy, którego... jeszcze nie ma.

Kształt wystawy stałej w Ossowie nie jest jeszcze znany, bo konkurs na scenariusz został unieważniony. – Właśnie rozstrzyga się, czy będzie rozpisany nowy, czy muzeum zaprojektuje te ekspozycje samodzielnie – mówi Jarosław Stryjek.

Pomysły na stworzenie obu muzeów powstały mniej więcej w tym samym czasie. Poważnych rozmów na temat połączenia obu inicjatyw nie było. Kto miałby zrezygnować ze swoich planów?

Reklama

Czapka ks. Skorupki

Adam Bacławski zastrzega, że oba powstające muzea nie będą konkurencyjne wobec siebie. – Nasze muzeum będzie mniejsze, ma mniejsze możliwości – zastrzega. Jednak Jarosław Stryjek widzi możliwość, czy raczej konieczność konkurencji. Może to spowoduje, że poziom ekspozycji będzie wyższy. Trzeba będzie być konkurencyjnym, pokazać ciekawiej, lepiej.

Będą działać obok siebie, konkurować, tym bardziej, że po sąsiedzku, w Sulejówku, działa od paru lat Muzeum Piłsudskiego, a jeszcze jesienią ma być gotowe Muzeum historii Polski, które z pewnością „zawadzi” o Bitwę Warszawską.

Na pewno będą konkurować o eksponaty. Przenoszące się właśnie z Al. Jerozolimskich do Cytadeli Muzeum Wojska Polskiego będzie musiało rozdysponować swoje zbiory między placówki. – Czapka ks. Skorupki jest jedna – zauważa Jarosław Stryjek.

2023-08-08 12:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śladami najważniejszej bitwy

Niedziela warszawska 33/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Bitwa Warszawska

Wikipedia

Ossów. Kaplica matki Boskiej zwycięskiej i cmentarz Poległych w Bitwie Warszawskiej

Ossów. Kaplica matki Boskiej zwycięskiej i cmentarz Poległych w Bitwie Warszawskiej

Bitwa Warszawska, wbrew nazwie, toczyła się w miejscach oddalonych od stolicy, niekiedy o dziesiątki kilometrów.

Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna wytyczyła Szlak Bitwy Warszawskiej, dzięki któremu można odbyć wyprawę w czasy, gdy decydowała się przyszłość Polski, a może całej Europy.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-26 15:32

[ TEMATY ]

Watykan

rocznica

św. Jan Paweł II

Monika Książek/Niedziela

27 kwietnia, przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosi wygłosi kard. Angelo Camastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej. Wśród koncelebransów będzie kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz kard. Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II.

O zbliżającej się rocznicy kanonizacji przypomniał kilka dni temu papież Franciszek. Podczas środowej audiencji ogólnej 24 kwietnia Ojciec Święty pozdrowił Polaków, mówiąc:

„W przyszłą sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Patrząc na jego życie widzimy, do czego może dojść człowiek, kiedy przyjmie i rozwinie w sobie Boże dary: wiary, nadziei i miłości. Pozostańcie wierni jego dziedzictwu. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci. Za jego wstawiennictwem prośmy Boga o dar pokoju, o który on jako papież tak bardzo zabiegał”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Kosowo: Premier zapowiedział legalizację związków partnerskich osób tej samej płci

2024-04-27 17:07

[ TEMATY ]

LGBT

Kosowo

Adobe Stock

Premier Kosowa Albin Kurti zapowiedział legalizację związków partnerskich osób tej samej płci - przekazał w sobotę portal Klix.

"Kosowo dołoży wszelkich starań, aby wkrótce stać się drugim po Czarnogórze krajem Bałkanów Zachodnich, który gwarantuje swoim obywatelom prawo do związków partnerskich osób tej samej płci. Będziemy ciężko pracować, aby osiągnąć (ten cel) w najbliższej przyszłości" - powiedział Kurti, dodając, że do zmiany w kosowskim prawie może dojść już w maju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję