Reklama

Niedziela Małopolska

Czas odnowy i umocnienia

Parafia to przede wszystkim żywe serca ludzi… – powiedział przełożony generalny michalitów ks. Dariusz Wilk.

Niedziela małopolska 37/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Gorzków

MFS/Niedziela

Parafianie przynieśli do ołtarza jubileuszowe dary serca

Parafianie przynieśli do ołtarza jubileuszowe dary serca

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólnota parafialna w Gorzkowie, koło Wieliczki, przeżywała w niedzielę 27 sierpnia główne uroczystości trwającego Roku Jubileuszowego z okazji setnej rocznicy erygowania parafii. To także czas wspomnień i podsumowań tego, co się w tym czasie wydarzyło, a nawet wcześniej, bo już na początku XX wieku zbudowano tu kościół, wokół którego tworzyła się wspólnota wiary, modlitwy i zaufania Bogu (historię powstania parafii można przeczytać na: www.zyciezakonne.pl/wiadomosci/kraj/michalici-jubileusz-100-lecia-erygowania-parafii-w-gorzkowie).

Powitanie

Na uroczystości do kościoła Matki Bożej Częstochowskiej przybyli liczni goście, w tym m.in.; kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele władz samorządowych, a nade wszystko parafianie. Uczestników w świąteczny nastrój wprowadzała orkiestra dęta „Hejnał” z Byszyc pod dyrekcją Adriana Drzewi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przewodniczącego Sumie odpustowej abp. Marka Jędraszewskiego powitali przedstawiciele parafii. Najmłodsi – Patrycja Chojna i Oskar Kania – prosili o błogosławieństwo i podkreślali: „...bo jesteś zawsze taki kochany, dobry, troskliwy i wciąż roześmiany...”. I obiecywali modlitwę.

Reklama

W imieniu rady parafialnej metropolitę krakowskiego witali Agnieszka Jędrzejczyk i Rafał Ślęczka, który zaznaczył: – Głęboko tego doświadczyliśmy, że Bóg w historii działa poprzez ludzi, dlatego dziękując za Jego czuwającą nad nami przez te 100 lat Opatrzność, chcemy podziękować Mu również za tych, którymi posłużył się, udzielając nam swego wsparcia i pomocy. Wyraził wdzięczność za obecność abp. Marka Jędraszewskiego na jubileuszu, zapewniając: – Chcemy słuchać słów, które przez ciebie Pan zechce łaskawie skierować do nas. Dodał, że wierzy, iż Maryja wyprosi wspólnocie łaskę pięknego jubileuszu, który przyczyni się do odnowienia i umocnienia ich wiary.

Parafianie podarowali metropolicie krakowskiemu piękny krzyż wykonany przez wielickich górników. A proboszcz parafii, ks. Stanisław Słowiński, michalita przywołał m.in. słowa, zapisane w dekrecie erygującym parafię: „Ku większej chwale Boga i dla ułatwienia sprawy zbawienia dusz”, napisane w 1923 r. przez księcia kard. Adama Stefana Sapiehę. I zwracając się do abp. Jędraszewskiego, powiedział: – Proszę o ofiarowanie tej Mszy św. za nas wszystkich, bo to jest najwspanialsze dziękczynienie.

Pierwotny sens

W homilii abp Jędraszewski przypomniał historię trwającego przez wieki na polskich ziemiach kultu Matki Bożej, która w drugiej połowie XVI wieku objawiła się we Włoszech jezuicie i zapytała, dlaczego nie nazywa jej „Królową Polski”. – Mancinelli przybył do Krakowa z tą wieścią o swoich objawieniach i to dzięki niemu – mało kto o tym wie – na głównej hejnałowej wieży kościoła Mariackiego w Krakowie właśnie w latach 20. XVII wieku umieszczono wielką koronę, Królowej Polski – opowiadał hierarcha.

Reklama

Przywołał również historię związaną z odzyskiwaniem wolności po ponad 100 latach niewoli i rolę Matki Bożej w jednoczeniu Polaków, w tym apel narodu skierowany do Królowej Polski, gdy w 1920 r. pod Warszawę zbliżały się wojska bolszewickie. – To właśnie z tego zwycięstwa, z tego triumfu, że nasza Matka i Królowa ocaliła naród przed nawałą bolszewicką w 1920 r., zrodził się ten szczególny szacunek, kult i wdzięczność do Matki Bożej Częstochowskiej – zaznaczył abp Jędraszewski. I zauważył: – Echem tego kultu i tej wdzięczności sprzed 100 lat jest także ta parafia i to wezwanie, które wtedy w sercach Polaków było niezwykle czytelne i jasne i do którego dzisiaj, po stu latach chcemy wracać, odnajdując jego pierwotny sens.

Metropolita zacytował także fragmenty homilii Jana Pawła II z Jasnej Góry podczas pielgrzymki do Polski w 1983 r., kiedy Ojciec Święty mówił o wolności ducha i o suwerenności ojczyzny. – Im bardziej będziemy wierni naszej Królowej, tym bardziej możemy być pewni – będziemy wolni, jako państwo i jako naród – zapewnił hierarcha i dodał: – Im bardziej będziemy kochać Najświętszą Maryję Pannę jako naszą Matkę, tym bardziej będziemy Jej szczęśliwymi dziećmi.

Przedstawiciele parafian przynieśli do ołtarza jubileuszowe dary serca, przeznaczone dla kościołów misyjnych, dla ubogich i dla parafii. A w ramach świętowania metropolita krakowski poświęcił pamiątkową tablicę, upamiętniającą jubileusz.

Wdzięczność

Reklama

– Parafia to pewne terytorialne granice, parafia to wybudowana świątynia, cmentarz, parafia, to domy tych, którzy na tym terenie mieszkają – zauważył z kolei ks. Dariusz Wilk i podkreślił: – Parafia to przede wszystkim miejsce, w którym Bóg przeprowadza swoją drogę zbawienia wśród tych, którzy na tym terenie są, mieszkają, pracują. Parafia to przede wszystkim żywe serca ludzi, to przede wszystkim pragnące zbawienia ludzkie sumienia i dążące do prawdy ludzkie umysły. Wyraził Bogu wdzięczność za dobro, które przez te 100 lat się dokonało w parafii, za dar świętowania jubileuszu i dodał: – Chylimy czoła przed tymi, którzy we wspaniałomyślnym zaufaniu dobremu Bogu tworzyli przez te minione lata parafialną wspólnotę, którzy oddawali swoje talenty i zdolności po to, by tutaj, w Gorzkowie była ziemia święta, a wszyscy, którzy są związani z tą parafialną wspólnotą, przeżywali radość, szczęście, rodzinną atmosferę, by czuli się odkrywani i odnajdywani przez Boga.

Podziękował także metropolicie krakowskiemu za przewodniczenie Eucharystii i wygłoszoną homilię. Wyznał: – Zachwycamy się księże arcybiskupie twoją odwagą w głoszeniu prawdy, w ciągłym nawracaniu naszego myślenia do tego, byśmy w Bogu znajdowali siłę i moc. Dziękujemy za twoje, z taką odwagą i mocą głoszone, słowo, gdy chodzi o wiarę katolicką i naszą moralność. Dziękujemy za twoje świadectwo wierności Kościołowi i miłości do Kościoła.

Słowa wdzięczności i uznania skierował przełożony generalny michalitów także do organizatorów uroczystości, w tym proboszcza gorzkowskiej parafii, v-ce dziekana ks. Jana Mrózka i wspólnoty parafialnej.

Do podziękowań dołączył ks. Stanisław Słowiński: – W imieniu wszystkich parafian składam na twoje ręce, czcigodny nasz pasterzu arcybiskupie Marku, to podziękowanie za posługę w tej wspólnocie, za przewodniczenie głównym uroczystościom jubileuszowym. Poinformował, że świętowanie Roku Jubileuszowego potrwa do 1 października – daty erygowania parafii przed stu laty.

Po Sumie odpustowej jej uczestnicy przeszli w uroczystej procesji eucharystycznej. Wśród niesionych feretronów uwagę przyciągał tegoroczny wieniec żniwny, który miał kształt kościoła parafialnego.

2023-09-05 14:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogród Biblijny rozkwita

Niedziela kielecka 21/2024, str. II

[ TEMATY ]

Gorzków

Archiwum

Ogród Biblijny to też integracja

Ogród Biblijny to też integracja

Zapraszamy do drugiego w diecezji kieleckiej – po Proszowicach – Ogrodu Biblijnego.

Oba ogrody łączy kilka elementów: idea – roślinność Ziemi Świętej znana z kart Pisma Świętego, nazwisko twórczyni – prof. Zofii Włodarczyk oraz to, że oba są związane z placówkami Caritas Diecezji Kieleckiej.
CZYTAJ DALEJ

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi, że nie wystarcza sama chęć pomagania

2025-07-10 21:29

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Czytamy następnie, że Samarytanin: „Podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem”. To również ważne przesłanie, które płynie do nas z dzisiejszej Ewangelii. Mówi ono, że nie wystarcza tylko sama chęć pomagania. Ważne jest, aby pomagać mądrze, aby pomoc, którą chcemy nieść, była dostosowana do warunków, sytuacji i potrzeb osoby pokrzywdzonej.

Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: «Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» Jezus mu odpowiedział: «Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?» On rzekł: «Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego». Jezus rzekł do niego: «Dobrze odpowiedziałeś. To czyń, a będziesz żył». Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?» Jezus, nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jeruzalem do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, wędrując, przyszedł również na to miejsce. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”. Kto z tych trzech okazał się według ciebie bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź i ty czyń podobnie!»
CZYTAJ DALEJ

Radom: Ks. Krzysztof Dukielski biskupem pomocniczym diecezji radomskiej

2025-07-12 12:00

[ TEMATY ]

diecezja radomska

Diecezja Radomska

Ks. Krzysztof Dukielski

Ks. Krzysztof Dukielski

Ks. Krzysztof Dukielski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie, został mianowany biskupem pomocniczym diecezji radomskiej. Decyzję Ojca Świętego Leona XIV ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Ojciec Święty Leon XIV mianował Ks. Krzysztofa DUKIELSKIEGO, dotychczasowego proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie, biskupem pomocniczym diecezji radomskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Catula.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję