Reklama

Niedziela Małopolska

Przyjdźmy na piknik!

Uważam, że nie trzeba wyjeżdżać na misje, żeby być misjonarzem – przekonuje Paweł Piega reprezentujący grupę przyjaciół Daniela Komboniego.

Niedziela małopolska 37/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Kraków

Joanna Drzewniak

Na uczestników pikniku, zwłaszcza na dzieci, czeka wiele atrakcji!

Na uczestników pikniku, zwłaszcza na dzieci, czeka wiele atrakcji!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 17 września Misjonarze Kombonianie, Świeccy Misjonarze Kombonianie oraz Stowarzyszenie Twoja Misja organizują piknik misyjny, który odbędzie się w Krakowie (przy ulicy Skośnej 4) i potrwa od godz. 9 do 18. Tematem tegorocznej edycji są „Świeccy Misjonarze”. W ramach spotkania zaplanowano wiele atrakcji, w tym m.in. warsztaty malarskie, tańce integracyjne, warsztaty gry na bębnach. Będzie aukcja przedmiotów misyjnych, loteria fantowa, a dla tych, którzy przyjmą zaproszenie, zagra i zaśpiewa zespół Jakubowe Muszelki.

Idea

– Piknik ma przede wszystkim uświadomić uczestnikom spotkania, że są wśród nas misjonarze, którzy wyjeżdżają do Afryki, do Ameryki Południowej, aby mówić o Chrystusie – wyjaśnia Paweł Piega i zauważa, że żyjemy w czasach, kiedy i w naszym społeczeństwie jest coraz częściej potrzebna ewangelizacja, świadczenie oraz rozmowa o Chrystusie, o wartościach związanych z Ewangelią. Stwierdza, że dużo ludzi się pogubiło w dzisiejszym życiu i przekonuje: – Uważam, że nie trzeba wyjeżdżać na misję, żeby być misjonarzem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Udział w pikniku to okazja do poznania misjonarzy, ich postawy i zaangażowania, co może być pierwszym krokiem motywującym do zainteresowania się misjami. – Poznanie tych ludzi, ich aktywności na rzecz misji może uświadomić, że oni są tacy jak my – przekonuje Paweł Piega i dodaje: – Warto podkreślić, że są to osoby w różnym wieku, na przykład małżeństwa z wieloletnim stażem decydują się jechać na misje jako świeccy misjonarze.

Głos serca

Przyznaje, że sam od lat stara się pomagać w tej posłudze kombonianom. Zauważa, że nie wszyscy mogą wyjechać na misje, ale mogą je wspierać, wykorzystując do tego własny potencjał, swe zdolności, umiejętności. – Tu jest najważniejsze, aby podejmować decyzje w poczuciu wolności, żeby iść za Duchem Świętym – przekonuje p. Paweł. A gdy pytam, co takiemu człowiekowi jak on – mężowi, ojcu, przedsiębiorcy – daje angażowanie się w misje, Paweł Piega najpierw mówi, że nigdy się nad tym nie zastanawiał. A po chwili wyznaje: – Wydaje mi się, że to jest głos serca, które nie szuka tu korzyści dla siebie. I paradoksalnie przez to, że niczego nie szukam, tak wiele dostaję. Przede wszystkim zyskuję niesamowitą ilość przyjaciół. Śmiało mogę też powiedzieć, że kombonianie – i kapłani, i świeccy – są moją drugą rodziną. A to zaangażowanie, na miarę moich możliwości, przybliża mnie do Boga.

Zapraszając do udziału w pikniku, p. Paweł podkreśla, że dla osób, które przyjmą zaproszenie, będzie to możliwość interesującego spędzenia niedzieli w gronie rodzinnym. – To okazja, żeby poznać kulturę Afryki i Ameryki Południowej, porozmawiać z misjonarzami – zapewnia Paweł Piega. Zapowiada, że w trakcie pikniku organizatorzy połączą się z posługującymi w Afryce i w Ameryce Południowej misjonarzami, którzy opowiedzą o swej pracy duszpasterskiej.

Zaproszenie

„Jesteśmy powołani do tego, aby głosić Jezusa Chrystusa, aby ludziom nieść Ewangelię, nieść Dobra Nowinę” – przekonuje Janusz Pospieszalski w spocie promującym piknik. Zachęca: „Ludu kapłański, ludu królewski nie bójmy się z odwagą, w porę i nie w porę mówić o tym, że Jezus Chrystus przyszedł dla nas wszystkich po to, żeby nas zbawić i odkupić…”. I zaznacza: „Jeżeli chcemy poznać tych ludzi, którzy z pasją głoszą Ewangelię ludom w Afryce, w Ameryce, przyjdźmy na piknik misyjny! ”.

2023-09-05 14:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: 22 tys. młodych ludzi uczestniczyło w wydarzeniu Młodzi i Miłosierdzie

[ TEMATY ]

młodzi

Kraków

Jakub Wolski z KO ŚDM w Krakowie

Blisko 22 tys. młodych ludzi uczestniczyło w spotkaniu Młodzi i Miłosierdzie (M&M2), które w dniach 28 i 29 marca odbyło się w Tauron Arenie Kraków. Wydarzenie było odpowiedzią na potrzebę wspólnych spotkań młodych ludzi. Dzięki nim młodzież doświadcza przeżycia żywej wiary oraz poczucia wspólnoty z rówieśnikami. Hasłem przewodnim spotkania były słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana „Ja Cię nie potępiam”.

W pierwszym dniu w spotkaniu uczestniczyli gimnazjaliści, natomiast w kolejnym młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych. Spotkania podzielone były na dwie części: „zobacz” i „doświadcz”, podczas których uczestnicy najpierw zobaczyli jak wygląda spotkanie z żywym Jezusem, a następnie sami wzięli udział w takim spotkaniu. Uczestnicy wysłuchali także Słowa Bożego, mogli skorzystać z sakramentu pokuty i wysłuchać świadectw. Z młodzieżą spotkał się m.in. kard. Stanisław Dziwisz.
CZYTAJ DALEJ

Gietrzwałd: ruszyli do Czarnej Madonny

2025-07-31 16:19

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Warmia

Gietrzwałd

#Pielgrzymka

Adobe.Stock

Sanktuarium w Gietrzwałdzie

Sanktuarium w Gietrzwałdzie

Po raz 42. z Warmii do Częstochowy ruszyła Warmińska Pielgrzymka Piesza. - Życzę wam, aby każdy, kto będzie dołączał do was na szlaku, mówił, że chce być przy was, bo z wami jest Bóg - mówił do pielgrzymów na zakończenie Eucharystii abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. Na szlak pielgrzymkowy wyszło około 150 osób.

Tegoroczną pielgrzymkę rozpoczęła Eucharystia w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Od kilku lat to już tradycja - pielgrzymi idą od Matki do Matki. Na tę drogę pobłogosławił ich abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, który przewodniczył wspólnej modlitwie. - Przeżyjcie te drogę z refleksją nad tym, co Bóg mówi do człowieka. Bądźcie otwarci na to Światło z wysoka. Odczytujcie prawdy, które Bóg objawia. To są prawdy życiowe. To jest to życie, które od Boga pochodzi, i które tak rozpoznane i tak podjęte, prowadzi do pełni życia w Chrystusie - mówił metropolita warmiński.
CZYTAJ DALEJ

Nauczyciele w drodze na Jasną Górę

2025-08-01 11:34

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Zielona Góra

Warsztaty w Drodze

Karolina Krasowska

Nauczyciele wyruszyli z Zespołu Edukacyjnego nr 11 w Zielonej Górze przy ul. św. Kingi

Nauczyciele wyruszyli z Zespołu Edukacyjnego nr 11 w Zielonej Górze przy ul. św. Kingi

Z Zielonej Góry 1 sierpnia wyruszyła 33. Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców „Warsztaty w Drodze”. W tym roku temat pielgrzymki brzmi "Szkoła i rodzina".

- Od 33 lat spotykają się nauczyciele, żeby wędrować w tzw. warsztatach nauczycielskich w drodze, czyli próbie doskonalenia warsztatu wychowawczego, bo jeśli nauczyciele spotykają się tak nieprzymuszeni, by porozmawiać o tym, jak spełniać swoje zadanie i powołanie nauczycielskie, to jest z tego duży pożytek – mówi duchowy przewodnik pielgrzymki ks. Andrzej Oczachowski. - Ciągle podejmujemy wyzwanie, aby doskonalić warsztat, taki bardzo prosty: nauczyciela, wychowawcy, a także rodzica w domu, tym bardziej, że w tym roku tematem, który chcemy poruszać w czasie tegorocznych warsztatów jest szkoła i rodzina. Chcemy zastanawiać się na ile rodzina może, albo nawet musi podejmować wysiłek nauczania i wychowywania w rodzinie, jeśli szkoła nie spełniałaby tych potrzeb i wymagań, a wiemy, że przy współczesnym laickim nastawieniu do wychowania i nauczania wiele rzeczy pójdzie w zapomnienie z tej dziedziny wychowania do wartości chrześcijańskich i patriotycznych w szkołach, więc to musi przejąć rodzina – zauważa kapłan.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję