Reklama

Wielkie dziękczynienie

Kolejny raz Wieczne Miasto gościło tysiące pielgrzymów z Polski. Okazją do tego były jubileusze Ojca Świętego obchodzone w tym roku: 83. rocznica urodzin i 25 rocznica pontyfikatu. Kolejna Pielgrzymka Narodowa do Rzymu to wielkie polskie "dziękuję" za 25 lat Jana Pawła II na Stolicy Piotrowej. W dniach 18 i 19 maja w uroczystościach uczestniczyło ponad 20 tys. pielgrzymów z Polski. Najwięcej z archidiecezji przemyskiej, poznańskiej, gnieźnieńskiej, które szczególnie są związane z życiem i działalnością nowych polskich świętych. Widoczna była obecność przedstawicielek zgromadzeń zakonnych, przede wszystkim sióstr urszulanek szarych i sercanek.

Niedziela łódzka 25/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród zgromadzonych na Placu św. Piotra byli oczywiście pielgrzymi z archidiecezji łódzkiej. Przyjechali na uroczystości 4 autokarami pod duchową opieką ks. Pawła Lisowskiego - duszpasterza akademickiego, ks. Jacka Kubisa i ks. Antoniego Pietrasa z parafii św. Jadwigi Królowej w Tomaszowie Mazowieckim oraz ks. Krzysztofa - sercanina z Bełchatowa. W sumie blisko 200 osób. Na czele tej grupy przybyli abp Władysław Ziółek, bp Adam Lepa i bp Ireneusz Pękalski. W niedzielę pielgrzymi radośnie przeżyli kanonizację bp. Józefa Sebastiana Pelczara, założyciela Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego oraz m. Urszuli Ledóchowskiej - założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego i dwóch włoskich błogosławionych: zakonnicy Marii de Mattias oraz Virginii Centorione Bracelli.
W homilii Ojciec Święty wskazywał, że "żaden stan lub wiek nie jest przeszkodą do życia doskonałego". Tę prawdę na wiele lat przed Soborem Watykańskim II propagował św. bp Józef Sebastian Pelczar. Nowi święci dzięki swej różnorodności są dowodem na powszechne powołanie do świętości. Po skończonej liturgii Papież jak zwykle przejechał między wiwatującymi w sektorach ludźmi, udzielając błogosławieństwa. Jeszcze tego dnia pielgrzymi z Polski zwiedzali Rzym, zatrzymując się m. in. w czterech rzymskich bazylikach większych i katakumbach z grobami pierwszych chrześcijan św. Kaliksta lub św. Domicylli.
W poniedziałek 19 maja, wyłącznie w polskim gronie, zaplanowano wielkie dziękczynienie za pontyfikat Jana Pawła II.
Pielgrzymi z Polski antycypowali październikowe uroczystości ćwierćwiecza służby Papieża dla Kościoła powszechnego. Przedpołudniowej Mszy św. na Placu św. Piotra przewodniczył metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski, a do koncelebry stanęli księża biskupi ze wszystkich chyba polskich diecezji. Na uroczystości obecny był także prezydent Aleksander Kwaśniewski z małżonką. Homilię wygłosił metropolita przemyski - abp Józef Michalik.
Kolejny raz mogliśmy Ojcu Świętemu wyrazić wdzięczność za dobro otrzymane przez jego posługę. Abp Michalik w zastępstwie chorego Księdza Prymasa złożył Ojcu Świętemu życzenia od Kościoła w Polsce. Życzenia złożył też Prezydent, który dziękował Ojcu Świętemu za to, co uczynił dla odzyskania przez Polskę wolności i za zainteresowanie Polską w latach przemian. Wiadomo nie od dziś, że Ojciec Święty żywo interesuje się wiadomościami napływającymi z Polski. Rozmawia o tym z Polakami zapraszanymi na prywatne audiencje czy posiłki w apartamentach papieskich. Pomimo wielu zajęć czyta systematycznie polską prasę. I z pewnością głęboko przeżywa to wszystko, co dzieje się w naszej Ojczyźnie.
W słowie przed błogosławieństwem Ojciec Święty przypomniał przesłania swoich dotychczasowych pielgrzymek do Ojczyzny. Podziękował wszystkim za obecność, za pielgrzymi trud i za życzenia pod jego adresem.
Pośród 250 darów od wszystkich polskich diecezji Jan Paweł II otrzymał również "Dar Kościoła w Polsce" - reprint Biblii Gutenberga z Pelplina, jeden z 49 zachowanych w świecie egzemplarzy tego dzieła. Z okazji 550. rocznicy powstania Biblii Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych wykonała 200 egzemplarzy reprintów. Każdy został ręcznie oprawiony i otrzymał swój numer. Egzemplarz z numerem pierwszym został przekazany Ojcu Świętemu. Drugi, symboliczny dar stanowiły pieniądze zebrane przez Caritas Polską w kościołach naszej Ojczyzny na pomoc ofiarom wojny w Iraku. W dwie majowe niedziele zebrano 3 mln zł. Na koniec spotkania z rodakami Papież przejechał odkrytym pojazdem wśród pielgrzymów, wszystkich pozdrawiając i błogosławiąc.
Ten pontyfikat to ogromna, codzienna praca dla Kościoła. To życie poświęcane dzień po dniu, w zdrowiu i chorobie, w czasie pielgrzymek zagranicznych czy pobytu na Watykanie. To ciągłe stawanie w prawdzie i odpowiadanie na bieżące, często trudne wyzwania współczesności. To cierpliwe wprowadzanie Boga w horyzont naszej cywilizacji.
W uznaniu zasług Jana Pawła II łódzcy radni postanowili przyznać Ojcu Świętemu tytuł Honorowego Obywatela m. Łodzi. Stosowne insygnia i symboliczne klucze do bram miejskich zostały wręczone przez delegację z udziałem abp. Władysława Ziółka, bp. Adama Lepy oraz prezydenta miasta Jerzego Kropiwnickiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święte dzieci Kościoła. Św. Franciszek i św. Hiacynta Marto

[ TEMATY ]

Fatima

dzieci fatimskie

Archiwum sanktuarium w Fatimie

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

Nie licząc tzw. świętych młodzianków, z chwilą kiedy papież dokonał ich kanonizacji, dzieci z Fatimy stały się najmłodszymi świętymi Kościoła. Oboje zasnęły w Panu, nie będąc jeszcze nastolatkami. „Kościół pragnie jak gdyby postawić na świeczniku te dwie świece, które Bóg zapalił, aby oświecić ludzkość w godzinie mroku i niepokoju” – mówił Jan Paweł II 13 maja 2000 roku, dokonując ich beatyfikacji. Uzdrowioną osobą, dzięki której rodzeństwo oficjalnie uznane zostało za święte, był mały chłopiec – tylko trochę mniejszy od nich...

Dziecko wiszące nad przepaścią, próbujące sforsować parapet okna lub barierkę balkonu – skąd my to znamy? Jeśli macie dzieci, być może też tego kiedyś doświadczyliście albo śni wam się to w nocnych koszmarach. Taki właśnie przypadek wydarzył się brazylijskim małżonkom João Batiście i Lucilii Yurie. Około 20 wieczorem 3 marca 2013 roku ich mały pięcioletni synek Lucas bawił się z młodszą siostrą Eduardą w domu swojego dziadka w mieście Juranda, leżącym w północno- -wschodniej Brazylii. Co mu strzeliło do głowy, żeby zbyt niebezpiecznie zbliżyć się do okna? Nie wiadomo. W jego przypadku zabawy przy oknie zakończyły się jednak najgorzej, jak tylko mogły – wypadł. Niestety, okno znajdowało się wysoko – sześć i pół metra nad ziemią, a właściwie nad betonem. Uderzywszy z impetem o twarde podłoże, malec pogruchotał sobie czaszkę, a część tkanki mózgowej wypłynęła na zewnątrz. Nieprzytomnego chłopca zabrała karetka. Jego stan był krytyczny, zapadł w śpiączkę. Z placówki w Jurandzie wysłano dziecko w niemal godzinną drogę do szpitala w Campo Mourao. Po drodze jego serce dwa razy przestawało bić. Dawano mu niewielkie szanse na przeżycie – minimalne, prawie żadne.
CZYTAJ DALEJ

Abp Józef Kupny: Pojednanie jest wciąż naszym zadaniem

2025-02-21 09:27

[ TEMATY ]

wywiad

abp Józef Kupny

pojednanie

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

Dialog, poszukiwanie jedności jest możliwe, a nawet konieczne - mówi w rozmowie z KAI abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, dodając, że słowa „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” z listu biskupów polskich do niemieckich sprzed 60 lat „nie straciły na aktualności, a może dziś nawet są jeszcze bardziej aktualne, zarówno w kontekście międzynarodowym jak i wewnątrzpolskim”. Prezentuje międzynarodowy program obchodów tej rocznicy. Nawiązując do badań religijności stawia tezę, że Kościół przyszłości winien zapraszać świeckich do współodpowiedzialności, zgodnie z procesem synodalności. Mówi też o wewnętrznych reformach pracy KEP przeprowadzanych przez nowe kierownictwo. Informuje o dalszych krokach, jakie mogą być podjęte przez Kościół w związku łamaniem prawa na skutek rozporządzeń Minister Edukacji.

Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, zastępca przewodniczącego KEP: Dokument zatytułowany „Orędzie biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusie” spisany został w Rzymie na zakończenie Soboru Watykańskiego II. Jego autorem był kard. Bolesław Kominek a po poprawkach został zaakceptowany przez kard. Stefana Wyszyńskiego, abp. Karola Wojtyłę i 34 innych polskich biskupów uczestniczących w obradach soboru. W porównaniu z tym, co przygotował kardynał Kominek, niewiele tam zostało zmienione. Był to list pisany na zakończenie soboru z zaproszeniem do udziału w obchodach tysiąclecia chrztu Polski. Był to jeden z wielu listów, jakie wystosowano do episkopatów różnych krajów w związku ze zbliżającą się rocznicą, jednak — ze względu na trudne stosunki polsko-niemieckie — miał specjalną wagę. Inicjatywa ta - jak wiemy - wywołała histeryczną wręcz reakcję peerelowskich władz.
CZYTAJ DALEJ

Prof. Alfieri z Gemelli: organizm Papieża reaguje na leczenie, ale zagrożenie nie minęło

2025-02-21 18:45

[ TEMATY ]

zdrowie

Franciszek

Vatican Media

Tydzień od czasu hospitalizacji Ojca Świętego w Klinice Gemelli, odpowiedzialni za jego leczenie prof. Sergio Alfieri i dr Luigi Carbone udzielili szczegółowych informacji dotyczących stanu zdrowia Papieża i trwającego leczenia. Podkreślili, że jego stan jest lepszy, niż w chwili hospitalizacji, ale leczenie jest procesem, który wymaga czasu i złożonych działań.

Vatican News
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję