Ksiądz biskup Ryszard Karpiński z radością witał każdy nowy dzień i każdego spotkanego człowieka. Promieniował Bożym światłem tak w skromnym domu na podlubelskiej wsi, jak i na salonach wielkich miast, rozsianych na całej kuli ziemskiej. Serdecznym uśmiechem, niewzruszoną wiarą i gorącą miłością do Matki Najświętszej zjednał sobie cały świat. Zawsze w drodze, niósł pomoc i nadzieję. Po 88 latach życia, w tym 64 w kapłaństwie i 38 w biskupstwie, dotarł do kresu ziemskiej wędrówki. Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł 5 stycznia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana kard. Wyszyńskiego w Lublinie. Otoczony troskliwą opieką i modlitwą przez rodzinę, współpracowników i przyjaciół, zasnął w Panu. Gdy się obudził, już po drugiej stronie życia, zapewne z uśmiechem wkroczył na drogę, która się nie kończy.
Z końca świata
Reklama
Biskup Ryszard Karpiński urodził się 28 grudnia 1935 r. we wsi Rudzienko w parafii Michów. Dobrze zapamiętał czas wojny, biedy i strachu. Jednak najmocniej w serce chłopaka uczącego się na tajnych kompletach między pracą w gospodarstwie i pasieniem krów, wpisała się głęboka wiara i ufność jego rodziców w Bożą opiekę nad światem. Po latach wspominał: – „Świecili nam przykładem bez głoszenia prawd wiary, ale przez ich wypełnianie”. Wiarę prostą, dziecięcą, dopełniającą się w miłości i trosce o ludzi, bp Ryszard zachował do końca. Świadectwo chrześcijańskiego życia dziadków i rodziców, którzy nawet najtrudniejsze dni zaczynali od modlitwy, a wypełniali dzieleniem się ostatnią kromką chleba z głodnymi, ukształtowało przyszłego biskupa i otworzyło na Boży plan, o którym chłopak ze wsi na końcu świata, która została zelektryfikowana jako ostatnia w powiecie, nawet nie śmiał marzyć. Przechodząc na emeryturę, z humorem stwierdził, że „dobry Bóg powołał go od pasienia krów na inne pastwiska”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Za głosem powołania
Jako młody człowiek bp Ryszard Karpiński chętnie się uczył. Po ukończeniu szkoły powszechnej podjął naukę w Liceum Biskupim w Lublinie, które w czasach reżimu komunistycznego zostało przemianowane na niższe seminarium duchowne. Usłyszawszy w sercu głos powołania kapłańskiego, poszedł za nim. Gdy wokół szalała pogarda dla spraw Bożych i Kościoła, a wielu kapłanów wierność przypłacało zdrowiem, a nawet życiem, nie zawahał się. Wyznał po latach: – „Moje powołanie wzrastało na fundamencie wiary wyniesionej z domu rodzinnego i umocnionej tak w Kościele, jak i w szkole; na fundamencie patriotyzmu i dobroczynności w stosunku do bliźnich. Wiary strzegłem jak skarbu”. Po ukończeniu seminarium duchownego w Lublinie 19 kwietnia 1959 r. przyjął święcenia kapłańskie. Zapewne nawet nie przeczuwał, że pierwsza parafia – św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Lublinie – będzie zarazem ostatnią, w której pełnił posługę wikariusza. Już rok później został skierowany na studia biblijne, najpierw na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a później na uniwersytetach w Rzymie. Gdy Polska świętowała tysiąclecie chrześcijaństwa, młody ks. Ryszard zetknął się z różnorodnością Kościoła poza Ojczyzną. Kształcąc się i pracując duszpastersko w różnych krajach, poznawał inny świat. W 1968 r. obronił doktorat z teologii na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu i na krótko wrócił do Lublina.
W sercu Kościoła
Reklama
W 1971 r. o ks. Ryszarda Karpińskiego upomniał się Rzym. Kapłan podjął pracę w Stolicy Apostolskiej, pełniąc odpowiedzialne funkcje w Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Migracji i Podróżujących aż do 1985 r. W tym czasie był szczególnym łącznikiem pomiędzy diecezją lubelską a Watykanem. Jak zaświadczył bp Mieczysław Cisło, bp Karpiński otwierał drzwi swojego serca i mieszkania dla przybywających do Rzymu polskich pielgrzymów, podejmując apostolską i charytatywną służbę dla Polaków z kraju i z za granicy. Ponad wszystko rzymski okres w życiu bp. Ryszarda zaowocował serdeczną znajomością ze św. Janem Pawłem II. Obaj znali się znacznie wcześniej, ale to właśnie lata pracy u boku papieża najmocniej wpisały się w jego serce. W kapłańskiej i biskupiej refleksji zawsze podejmował papieskie nauczanie i odwoływał się do świętości życia Jana Pawła II. Czasem dzielił się anegdotami. Jedna z nich przywołuje przygotowanie posiłku dla papieża. Jeszcze przed wyborem na Stolicę Piotrową ks. Karpiński użyczył biskupowi z Krakowa swojego rzymskiego mieszkania; podjął go wówczas plackami ziemniaczanymi. Po latach Jan Paweł II przypomniał kapłanowi z Lublina, że kiedyś usmażył mu smaczne placki kartoflane, a ten nie zawahał się zaproponować przyrządzenia ich w papieskiej kuchni.
Ofiarna służba
W 1985 r. papież Jan Paweł II mianował bp. Ryszarda Karpińskiego sufraganem lubelskim. Wrócił w rodzinne strony i 28 września przyjął święcenia biskupie. Na swoje zawołanie wybrał słowa Viatoribus fer auxilium („Nieś pomoc ludziom w drodze”), tak bardzo nawiązujące do watykańskiej służby, ale i wyznaczające kolejne lata życia. W diecezji pełnił ważne zadania, m.in. wikariusza generalnego, dziekana kapituły katedralnej i proboszcza lubelskiej katedry. W 1987 r. w jej murach gościł św. Jana Pawła II, który podczas pielgrzymki do Ojczyzny odwiedził Lublin. Szerzenia kultu Matki Bożej Płaczącej i pełnienia niezliczonych posług w diecezji nie zmieniły prace zlecone bp. Ryszardowi w ramach Konferencji Episkopatu Polski. Był przewodniczącym Zespołu ds. Pomocy Katolikom na Wschodzie, a w latach 2003-2008 delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz przewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Polonii i Polaków za Granicą. Ofiarnie służył Kościołowi w Lublinie oraz Polonii, której niestrudzenie niósł słowa wiary w Boga i zachęty do trwania w wierności z dziedzictwem narodu polskiego. Świadcząc pomoc ludziom w drodze, sam nieustannie podróżował. Jako biskup odbył aż 176 podróży zagranicznych; odwiedził dosłownie cały świat. Kilka lat temu, podczas wizyty „ad limina” już u papieża Franciszka, zaskoczył Ojca Świętego. Pokazał mu fotografię, zrobioną przed laty w Buenos Aires, na której obok siebie stali kard. Bergoglio i bp Karpiński. Jak powiedział abp Stanisław Budzik, bp Ryszard w swoim sercu miał cały Kościół.
Ostatnia podróż
Gdy 1 stycznia 2012 r. przeszedł w stan emerytalny, absolutnie nie poczuł się zwolniony z apostolskiego dynamizmu. Pełen energii i optymizmu pozostał w służbie Kościoła i archidiecezji. Dopóki zdrowie mu pozwoliło, dzielił się radością wiary i głosił Ewangelię. Na koniec pozostała modlitwa i świadectwo życia, wpisane w serca tysięcy ludzi, których spotkał na swojej drodze. W ostatnich dniach, gdy na łożu śmierci słowa już uwięzły w gardle, wyraźnie się ożywiał, gdy w szpitalnej sali słyszał słowa odmawianych przy nim modlitw. Odszedł do Pana w wigilię uroczystości Objawienia Pańskiego. Jak powiedział abp Budzik, biblijny obraz Mędrców ze Wschodu jest symbolem życiowej drogi człowieka podążającego za światłem wiary na spotkanie z Chrystusem. Wczesnym rankiem, gdy nad Lublinem wschodziło słońce, bp Ryszard Karpiński wyruszył w ostatnią drogę.