Ks. Mariusz Frukacz: Jakie są główne zadania Waszego stowarzyszenia?
Katarzyna Kaczmarzyk: Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” to ogólnopolskie stowarzyszenie, które zostało zarejestrowane w maju 2007 r. Co roku przybywa członków: jest nas obecnie w całej Polsce 2 tys. rodzin – ok. 10 tys. osób. Proces powstawania Koła ZDR w Częstochowie rozpoczął się w 2009 r., jednak dopiero po reaktywacji w 2021 r. zaczęło ono prężnie funkcjonować. Obecnie w Częstochowie zrzeszonych jest 58 rodzin, tj. ok. 230 osób. Wśród nas są też samodzielni rodzice. Jesteśmy dla każdej rodziny, nie tylko dla rodziny 3+. Każda rodzina jest nam bliska. Naszym celem jest działanie na rzecz interesów społecznych i ekonomicznych rodzin wychowujących dzieci, w szczególności dużych rodzin, oraz na rzecz pozytywnego obrazu rodziny. Jesteśmy środowiskiem pozapartyjnym, działającym konstruktywnie i rzeczowo. Nasza działalność koncentruje się na kilku ważnych celach: kształtujemy pozytywny wizerunek dużej rodziny, dając świadectwo, że jest to życie pełne radości i szczęścia; wspieramy i integrujemy rodziny, tworząc lokalną kulturę rodzinną, w której każdy może znaleźć wsparcie; promujemy rodzicielstwo, doceniając jego wyjątkową rolę w społeczeństwie; wzmacniamy więzi małżeńskie, ponieważ zdajemy sobie sprawę z tego, że silne rodziny tworzą silne społeczeństwa.
Reklama
Co do tej pory udało się zrealizować, zorganizować, by pomóc rodzinom?
Od kilku lat udaje nam się z powodzeniem przeprowadzać różnego rodzaju akcje, takie jak: Klub Rodzica, „Paczka dla dzieciaczka”, bal karnawałowy, bezpłatne wycieczki integracyjne dla rodzin, rajdy rowerowe, obchody Dnia Babci i Dziadka dla pensjonariuszy domów pomocy społecznej, zbiórki rzeczowe dla potrzebujących, wspieranie zbiórek na rzecz uchodźców wojennych, spotkania integracyjne dla rodzin, które chętnie angażują się w powyższe działania. W tym roku zorganizowaliśmy w naszym mieście obchody X Tygodnia Małżeństwa i zaprosiliśmy małżeństwa na randki małżeńskie, warsztaty o relacji, komunikacji i języku miłości, adorację Najświętszego Sakramentu „Spotkanie z Miłością”, Mszę św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. To był fantastyczny czas celebrowania miłości małżeńskiej. Pokazaliśmy małżonkom, jak i skąd czerpać miłość, by stawała się coraz piękniejsza i pełna.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W ubiegłym roku nasze Koło ZDR realizowało ogólnopolski projekt Family Spot, który został dofinansowany w ramach IV otwartego konkursu ofert w zakresie promocji rodziny „Po pierwsze rodzina!”. Byliśmy jedynymi w województwie śląskim, którym powierzono to zadanie. U nas marzenia, pomysły i potrzeby szybko nabierają realnych kształtów i są realizowane jako przemyślane działania. Były prowadzone działania animujące i integrujące lokalną społeczność rodzin, warsztaty rozwijające i wzmacniające kompetencje rodzicielskie (połączone z animacją czasu dla dzieci) oraz promujące wizerunek rodziny jako drogi rozwoju osobistego i społecznego. Dzięki temu, że były to bezpłatne wydarzenia, mogły z tej oferty skorzystać rodziny, dla których bariera finansowa stanowi problem.
Jakie zadania są, Pani zdaniem, najpilniejsze do realizacji w najbliższym czasie?
Związek Dużych Rodzin Trzy Plus w wyniku analiz, obejmujących oczekiwania i potrzeby zgłaszane przez rodziny, a także funkcjonujące w różnych państwach europejskich rozwiązania (m.in. we Francji, w Niemczech, Czechach), stworzył koncepcję miejsc przyjaznych rodzinie Family Spot (FS). Wśród zgłaszanych potrzeb dostrzegliśmy m.in. konieczność wsparcia rodziców z dziećmi w sferze wychowania i możliwości rozwoju kompetencji rodzicielskich, a także przygotowania oferty zajęć integrujących środowiska rodzin. Ten projekt mógł być wdrożony w ubiegłym roku czasowo, dofinansowanie obejmowało 7 miesięcy działań. W ciągu ostatnich kilku miesięcy zauważyliśmy, że popularność naszego Family Spotu przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Obserwacja i rozmowy z rodzinami stały się bodźcem do kontynuowania naszych działań na rzecz społeczności rodziców i dzieci w naszym mieście i okolicy. Uświadomiliśmy sobie ogromną potrzebę uwzględnienia tego typu aktywności w stałym kalendarzu miejskich wydarzeń otwartych dla wszystkich.
Pragniemy stworzyć w Częstochowie stałe miejsce z myślą o rodzinach, które poszukują przestrzeni do rozwoju, nauki i integracji. Naszym celem jest zapewnienie rodzicom i dzieciom miejsc, w których mogą wspólnie rozwijać swoje pasje i umiejętności. Obok możliwości korzystania z wielu atrakcji byłaby sposobność do pracy nad relacjami w rodzinach. Widzimy ogromną potrzebę stworzenia oferty warsztatowej, w której znalazłaby się tematyka umiejętności komunikacyjnych i dialogu między mężem i żoną oraz rodzicami i dziećmi. Częstochowa – miasto przyjazne rodzinom – to byłaby doskonała przestrzeń do pokazania, jak wielką wartością są rodziny, zwłaszcza te, które wychowują więcej dzieci, że wychowywanie dzieci to nie tylko wysiłek, trud, praca, ale także wielka radość i szczęście, że rodzina jest podmiotem współpracy i partnerstwa oraz jedną z podstaw budowania przyszłości państwa i społeczeństwa. Zależy nam na kształtowaniu prawidłowych relacji i dobrej komunikacji w małżeństwie i rodzinie, rozwijaniu i umacnianiu postaw nastawionych na troskę o rodzicielstwo, wspieraniu rodziców w twórczym działaniu w procesie wychowania dzieci i młodzieży. W docelowym modelu działania FS to miejsce funkcjonujące 7 dni w tygodniu, które obok organizacji warsztatów kompetencyjnych oraz działań integracyjnych mogłoby również pełnić funkcję wsparcia rodziców w okazjonalnej opiece nad dziećmi, być punktem poradnictwa prawnego, punktem informacyjnym dotyczącym narzędzi polityki rodzinnej (np. udzielającym informacji o funkcjonowaniu placówek wychowania przedszkolnego), a także być miejscem integrującym rodziców oraz lokalne organizacje pozarządowe. Chcemy, aby nasze spotkania integrowały społecznie, byśmy nie byli już anonimowymi mamami, tatusiami czy opiekunami, byśmy wspierali się w twórczym podejściu do macierzyństwa.
Nasze działania można obserwować na stronach internetowych: www.czestochowa.3plus.pl i www.3plus.pl oraz na Facebooku