Reklama

Dekanaty diecezji warszawsko-praskiej (4)

Dekanat tłuszczański

Dekanat tłuszczański z siedzibą przy parafii Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu powstał 25 marca 2003 r. i obejmuje sześć parafii wydzielonych z dekanatów jadowskiego, stanisławowskiego i wołomińskiego. Na jego terenie mieszka około 18 tys. osób.

Niedziela warszawska 26/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafie i kościoły

W skład dekanatu wchodzą parafie:
1. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i św. Franciszka we Franciszkowie
2. Narodzenia Pańskiego w Jasienicy
3. św. Jana Chrzciciela w Miąsem
4. św. Stanisława biskupa i męczennika w Postoliskach
5. Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu
6. bł. Męczenników Podlaskich w Tłuszczu
Pod względem liczby mieszkańców największe parafie to dziekańska Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu (5200 mieszkańców) i w Postoliskach (5000). Najmniejsza (760 mieszkańców) jest parafia Miąse. Dwie parafie (Miąse i Męczenników Podlaskich w Tłuszczu) nie mają jeszcze swoich kościołów parafialnych. Duszpasterstwo odbywa się w nich w tymczasowych kaplicach. Parafia w Tłuszczu jest już na ostatnim etapie przygotowań do budowy.
Z istniejących kościołów parafialnych najstarszy jest w Postoliskach i wybudowany został w latach 1913-1919. Parafia Postoliska jest też najstarszą w dekanacie. Dokładna data jej powstania nie jest znana. Wiadomo jednak, że już w r. 1540 biskup płocki Jan Buczacki dokonał jej ponownej erekcji. Najmłodsze są parafie erygowane przez bp. Kazimierza Romaniuka w 1999 r.: w Tłuszczu (Męczenników Podlaskich) i w Miąsem.

Duchowieństwo dekanalne

Reklama

Dziekanem dekanatu tłuszczańskiego jest ks. Andrzej Kopczyński, od 1999 r. proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu.
W dekanacie posługę duszpasterską pełni 6 księży proboszczów, których wspomaga 4 wikariuszy. Najdłużej funkcję proboszcza (od 1983 r.) pełni ks. kan. Stanisław Kazulak z parafii Jasienica. Najkrócej (od 2003 r.) proboszczem jest ks. Grzegorz Kucharski z Miąsego.
Najmłodszym w kapłaństwie jest ubiegłoroczny neoprezbiter ks. Marcin Kaczmarski, wikariusz w parafii Męczenników Podlaskich w Tłuszczu. Jest on też najmłodszym (ur. 1977 r.) w dekanacie kapłanem. Średnia wieku księży proboszczów w dekanacie wynosi 52 lata, zaś wikariuszy 33 lata.
Na terenie dekanatu (w parafii Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu) jest tylko jeden dom zakonny bezhabitowych Sióstr od Aniołów. Siostry prowadzą przedszkole, świetlicę dla dzieci i katechizują.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Życie religijne

- W kościołach dekanatu wiele osób codziennie uczestniczy w Mszach św. - podkreśla ks. dziekan Andrzej Kopczyński. Dużo dobrych słów mówi też o kołach różańcowych. - Stanowią one ogromne zaplecze modlitewne dla księży. Do pań z kół Żywego Różańca można zwrócić się w wielu sprawach i nigdy nie odmówią. Stanowią bardzo żywe środowiska. Pomagają też proboszczom w pracy charytatywnej - podkreśla ks. Kopczyński. W parafiach dekanatu wierni chętnie przychodzą na modlitwę różańcową. Obecnych jest zawsze bardzo dużo dzieci. Duszpasterzom szczególnie na nich zależy. Parafie dekanatu obfitują też w dużą liczbę ministrantów i bielanek. Popularne są w parafiach schole, a posiadający kilkudziesięcioletnią tradycję chór męski z parafii dziekańskiej znany jest w całej okolicy. Uświetnia on nie tylko uroczystości religijne w kościele, ale wpisuje się w życie kulturalne gminy, uczestnicząc w uroczystościach religijno-patriotycznych.
Pobożność na tym terenie jest bardzo tradycyjna. Wierni chętnie więc uczestniczą w odpustach i innych dorocznych uroczystościach. Najbardziej znane z nich to doroczny odpust we Franciszkowie (1 maja) i Dni Fatimskie w parafii dziekańskiej w Tłuszczu kończące się procesją fatimską ulicami miasta. Kult Matki Bożej Fatimskiej jest obecny także w Jasienicy, gdzie niedawno bp Stanisław Kędziora poświęcił figurę Pani Fatimskiej. W parafiach rolniczych co roku odbywają się też uroczystości poświęcenia pól.
Popularne wśród wiernych są pielgrzymki zarówno piesze (Loretto, Jasna Góra) jak i autokarowe. Na ogół są one organizowane zupełnie oddolnie za błogosławieństwem miejscowego duszpasterza.
Przy tradycyjnej pobożności miejscowych wiernych nie mają pola do działania sekty. - Nasz lud jest bardzo pobożny - mówi Ksiądz Dziekan. Gdybyśmy teraz (koniec maja) wsiedli w samochód i przejechali się po dekanacie, to znaleźlibyśmy co najmniej 25 kapliczek, przy których ludzie się modlą. Dlatego nawet intensywna działalność kilku rodzin Świadków Jehowy nie jest w stanie zagrozić ich wierze i przywiązaniu do Kościoła. Jak jest ono żywe świadczy też fakt, że ok. 99% rodzin przyjmuje księdza z kolędą.
Radością księży pracujących w dekanacie jest niemal stuprocentowe uczestnictwo dzieci i młodzieży w szkolnej katechezie. Katechizują duchowni, siostry i świeccy. Dobrze układa się współpraca parafii ze szkołami. Nauczyciele wyjeżdżają razem z uczniami na obozy i rekolekcje organizowane przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Ksiądz Dziekan zadowolony jest też z kontaktów z władzą gminną. Władze Tłuszcza z burmistrzem na czele uczestniczą w różnych uroczystościach organizowanych przez parafię. Przy okazji ks. Kopczyński podkreśla: Utworzenie dekanatu było bardzo ważne dla miejscowej społeczności. Jego granice pokrywają się niemal dokładnie z granicami administracyjnymi miasta i gminy Tłuszcz.
Oczywiście są też problemy. Coraz wyraźniej widać bezrobocie, frustrację, zagrożenie alkoholizmem. Ci którzy pracują, bardzo wcześnie wstają i późno wracają. Dlatego wszystkie spotkania grup przyparafialnych odbywają się jedynie w weekendy.

Plany na najbliższą przyszłość

Ks. Andrzej Kopczyński jest dziekanem dopiero od kilku miesięcy. Jako pierwszy dziekan w Tłuszczu stawia sobie wiele zadań. - Najważniejszym z nich jest integracja dekanatu. Parafie wchodzące w jego skład wywodzą się przecież aż z trzech dekanatów. Wiem, że i dotychczas były kontakty księży z tych parafii. Chciałbym abyśmy wspólnie wypracowali formy duszpasterstwa, pomagali sobie podczas rekolekcji, posługi spowiedzi św., brali udział w odpustach, byli obecni na bierzmowaniach. We wrześniu po raz pierwszy wierni z naszego dekanatu przybędą do diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto - podkreśla Ksiądz Dziekan.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

2025-05-18 15:42

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

youtube/Vatican Media

Nie było tylko grzecznego uścisku dłoni między braćmi Prevostami podczas dzisiejszej inauguracji pontyfikatu nowego papieża w Watykanie. Kiedy Louis Prevost, najstarszy z trzech braci Prevost z Chicago, podszedł do swojego brata w papieskich szatach w eleganckim dwurzędowym garniturze i wyciągnął do niego rękę, młodszy brat nie wiedział jak zareagować. Ciepło objął nieco wyższego i mocno zbudowanego Louisa i pozwolił mu serdecznie poklepać się po plecach. Włoski kanał telewizyjny Rai Uno pokazał kilkakrotnie wzruszającą scenę, która miała miejsce na Placu św. Piotra po Mszy z okazji inauguracji papieża Leona XIV.

Louis Prevost, mieszkaniec Florydy, dołączył do oficjalnej delegacji USA, której przewodniczyli wiceprezydent James David Vance i sekretarz stanu Marc Rubio. Według doniesień, John, drugi najstarszy z braci Prevost, odwiedził już swojego brata Roberta - Leona XIV w jego rezydencji na obrzeżach Watykanu w poprzednich dniach.
CZYTAJ DALEJ

Św. Iwo - mniej znany święty

Iwo Hélory żył w latach 1253 -1303 we Francji, w Bretanii. Urodził się w Kermartin, w pobliżu Tréguier. Po ukończeniu 14. roku życia studiował w Paryżu na Wydziale Sztuk Wyzwolonych, później na Wydziale Prawa Kanonicznego i Teologii, a w Orleanie na Wydziale Prawa Cywilnego.

Po trwających 10 lat studiach powrócił do rodzinnej Bretanii. Do 30. roku życia pozostawał - jako człowiek świecki - na stanowisku oficjała diecezjalnego w Rennes, sprawując w imieniu biskupa funkcje sędziowskie. Zasłynął jako człowiek sprawiedliwy i nieprzekupny, obrońca interesów biedaków, za których nieraz sam opłacał koszty postępowania, a także - jako doskonały mediator w sporach. Później poszedł za głosem powołania i po przyjęciu święceń kapłańskich skupił się na pracy w przydzielonej mu parafii. Biskup powierzył mu niewielką parafię Trédrez, a po roku 1293 nieco większą - Louannec. Iwo od razu zjednał sobie parafian, dając przykład ubóstwa i modlitwy. W czasach, kiedy kapłani obowiązani byli odprawiać Mszę św. tylko w niedziele i święta, Iwo czynił to codziennie, niezależnie od tego, gdzie się znajdował. Często, chcąc pogodzić zwaśnionych, zanim zajął się sprawą jako sędzia, odprawiał w ich intencji Mszę św. - po niej serca skłóconych w jakiś cudowny sposób ulegały przemianie i jednali się bez rozprawy. Nadal chętnie służył wiedzą prawniczą wszystkim potrzebującym, sam żyjąc bardzo skromnie. Był doskonałym kaznodzieją. Iwo Hélory zmarł 19 maja 1303 r. W 1347 r. papież Klemens VI ogłosił go świętym. Jego kult rozpoczął się zaraz po jego śmierci i bardzo szybko rozprzestrzenił się poza granice Bretanii. Kościoły i kaplice jemu dedykowane zbudowano m.in. w Paryżu i w Rzymie. Wiele wydziałów prawa i uniwersytetów obrało go za patrona, m.in. w Nantes, Bazylei, Fryburgu, Wittenberdze, Salamance i Louvain. Został pochowany w Treguier we Francji, które jest odtąd miejscem corocznych pielgrzymek adwokatów w dniu 19 maja. Warto też dodać, że do Polski kult św. Iwona dotarł stosunkowo wcześnie. Już 25 lat po jego kanonizacji, w 1372 r. jeden z kanoników wrocławskiej kolegiaty św. Idziego, Bertold, ze swej pielgrzymki do Tréguier przywiózł relikwie świętego. Umieszczono je w jednym z bocznych ołtarzy kościoła św. Idziego. Również po relikwie św. Iwona pojechał opat Kanoników Regularnych Henricus Gallici. Na jego koszt do budującego się wówczas kościoła Najświętszej Maryi Panny na Piasku dobudowano kaplicę św. Iwona, w której umieszczono ołtarzyk szafkowy z relikwiami. Niestety, nie dotrwały one do naszych czasów, w przeciwieństwie do kultu, który, przerwany na początku XIX wieku, ożył w 1981 r. Od tego czasu w każdą pierwszą sobotę miesiąca w kaplicy św. Iwona zbierają się prawnicy wrocławscy na Mszy św. specjalnie dla nich sprawowanej. Drugim ważnym miejscem kultu św. Iwona w Polsce jest Iwonicz Zdrój, gdzie znajduje się jedyny w Polsce, jak się wydaje, kościół pw. św. Iwona, z przepiękną rzeźbioną w drewnie lipowym statuą Świętego. Warto też wspomnieć o zakładanych w XVII i XVIII wieku bractwach św. Iwona, gromadzących w swych szeregach środowiska prawnicze, a mających przyczynić się do ich odnowy moralnej. Bractwa te istniały przede wszystkim w miastach, gdzie zbierał się Trybunał Koronny: w Piotrkowie Trybunalskim (zał. w 1726 r.) i w Lublinie (1743 r.). W obydwu do dziś zachowały się obrazy przedstawiające Świętego: w Piotrkowie - w kościele Ojców Jezuitów, w Lublinie - w kościele parafialnym pw. Nawrócenia św. Pawła. Istniały też bractwa w Przemyślu (XVII w.), prawdopodobnie w Krakowie (zachował się XVIII-wieczny obraz św. Iwona w zakrystii kościoła Ojców Pijarów), w Warszawie i we Lwowie. W diecezji krakowskiej czczono św. Iwona w Nowym Korczynie (w 1715 r. w kościele Ojców Franciszkanów konsekrowano ołtarz św. Iwona) oraz w Nowym Sączu, w kręgach związanych z Bractwem Przemienienia Pańskiego. Natomiast we Wrocławiu, w kaplicy kościoła pw. Najświętszej Marii Panny na Piasku, znajduje się witraż wyobrażający św. Iwo. Został on ufundowany w 1996 r. przez adwokatów dolnośląskich z okazji 50-lecia tamtejszej adwokatury.
CZYTAJ DALEJ

Wybory/ Można już wnioskować o zaświadczenie o prawie do głosowania na II turę wyborów

2025-05-19 16:31

[ TEMATY ]

wybory

wybory 2025

II tura wyborów

Adobe Stock

Osoby, które chciałyby uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania na II turę wyborów prezydenckich, mogą zrobić to od poniedziałku do 29 maja. Ci, którzy wystąpili o takie zaświadczenie przed I turą, otrzymali dwa dokumenty, wydano więc im już zaświadczenie na głosowanie 1 czerwca.

By głosować 18 maja w dowolnej komisji obwodowej w kraju i za granicą, wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania należało złożyć do 15 maja. Wyborcy, którzy to uczynili otrzymali od razu dwa zaświadczenia - na pierwsze głosowanie i na ponowne, które odbędzie się 1 czerwca.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję