Reklama

Kościół

Nowy przewodniczący, jakiego nie znamy

Zanim poznamy styl działania nowego przewodniczącego KEP, zdajmy się na świadectwa tych, którzy mieli okazję bliżej poznać abp. Tadeusza Wojdę.

Niedziela Ogólnopolska 12/2024, str. 20-21

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda

EpiskopatNews

Abp Tadeusz Wojda

Abp Tadeusz Wojda

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To doskonały wybór

Z wielką radością przyjąłem wiadomość o wyborze abp. Tadeusza Wojdy na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Przez wiele lat współpracowaliśmy w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Szanuję go jako osobę wielkiego człowieczeństwa i dyspozycyjności, jako kapłana o wysokich walorach moralnych i duszpasterskich oraz jako biskupa o prawdziwie ojcowskim sercu. Przy okazji święceń biskupich powiedziałem mu, że przekazuję mu duchowe DNA Jana Pawła II. Doskonale zdaję sobie sprawę z uczuć, jakimi darzył niezapomnianego papieża. Jestem pewien, że dla Kościoła i episkopatu Polski będzie prawdziwym przewodnikiem duchowym w czasach wielu wyzwań. To doskonały wybór.

Kard. Fernando Filoni - prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów w latach 2011-19, obecnie Wielki Mistrz Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie
Notował Włodzimierz Rędzioch

Potrafi słuchać

Arcybiskup Tadeusz Wojda wyróżnia się szczerą, autentyczną pobożnością. Zrobił na mnie wrażenie, kiedy organizował jedno z pierwszych spotkań z księżmi archidiecezji gdańskiej. Rzeczywiście widać było w nim naturalną i autentyczną wiarę. Jest osobą słuchającą, pozwala innym się wypowiedzieć, nigdy nie stara się być narratorem rozmowy. Także wtedy, gdy odbywają się u nas po różnych uroczystościach spotkania z osobami świeckimi przy stole, on bardziej wsłuchuje się w to, co te osoby mówią.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kiedy witałem księdza arcybiskupa, gdy obejmował konkatedrę, czyli największy i najważniejszy po katedrze oliwskiej kościół w Gdańsku, zacytowałem mu słowa maksymy gdańskiej: Nec temere, nec timide – „Ani pochopnie, ani nieśmiało”. To słowa, które wydaje mi się, że towarzyszą mu w jego postępowaniu. Nie podejmuje żadnych pochopnych decyzji, ale nie jest nieśmiały, tylko rzeczywiście po rozważeniu sprawy mądrze prowadzi naszą wspólnotę kościelną. Myślę, że jako przewodniczący KEP tak samo będzie prowadził sprawy Kościoła – bardzo rozsądnie. To jest autentyczne i wynika z jego pobożności, a także z umiejętności „czytania” ludzi, których stara się słuchać, zrozumieć, i dopiero wtedy tak naprawdę podejmuje decyzję. Trudno się nie zgodzić z jego decyzjami – mogę tak powiedzieć po 3 latach obserwacji jego obecności w Gdańsku.

Uważam, że będzie dobrym przewodnikiem na najbliższe 5 lat, które jawią się jako niełatwe, gdy chodzi o sytuację w naszej ojczyźnie, o relacje państwo – Kościół, o nową rzeczywistość, bo wahadło teraz trochę inaczej się wychyla.

Arcybiskup Wojda jest osobą otwartą, ale mam wrażenie, że nie lubi się narzucać. Gdy go zapraszają, przychodzi, ale nie po to, aby zdominować środowisko, po prostu staje pośród innych – wydaje mi się zatem, że jest osobą akurat na dzisiejsze czasy. Inni próbują czasami wywalczyć swoją pozycję, a on ją zdobywa swoją łagodnością, uśmiechem, mądrością wypowiedzi.

Szczególnie ważna jest dla mnie jego autentyczność, która na pewno wynika z wiary – nie tylko z deklaracji, ale też z postępowania. On po prostu zwyczajnie rozmawia z księdzem, z innymi ludźmi. Rozmawia prostym językiem, który potrafimy zrozumieć, bardzo delikatnie zwraca uwagę na sprawy, które są ważne, a tym samym jeszcze bardziej dociera do innych niż przez jakieś mocne słowa.

Ks. prał. Ireneusz Bradtke - proboszcz bazyliki Mariackiej w Gdańsku
Notował Łukasz Krzysztofka

Kocha Kościół

Reklama

Dzisiejszego przewodniczącego KEP spotkałem po raz pierwszy, gdy byłem prefektem alumnów w pallotyńskim seminarium w Ołtarzewie. Ponieważ prefekt musi dobrze znać życiorysy kleryków, odwiedzałem ich rodziny. Mogę powiedzieć, że kleryk Wojda miał naprawdę świętych rodziców. Była ich szóstka rodzeństwa. Troje wybrało życie kapłańskie i konsekrowane – jego brat również jest pallotynem, a siostra jest w zakonie – a pozostała trójka jest w świecie. Kiedy przyjechałem do jego rodziny, byłem urzeczony. Było widać ich autentyczną wiarę. Wyróżniała ich prawdziwa zdrowa pobożność, można było rozmawiać z nimi na wiele tematów. Ojciec abp. Wojdy był jak patriarcha rodziny. Uważam, że podstawę swojej duchowej formacji abp Wojda wyniósł właśnie z domu rodzinnego.

W seminarium był bardzo prawy, a jednocześnie nie był świętoszkiem, który by tylko siedział i się modlił. Był też dobrym sportowcem – świetnie gra w piłkę, zwłaszcza w siatkówkę, bo ma odpowiedni wzrost. Podczas różnego rodzaju spotkań było widać, że ma coś do powiedzenia. Jednocześnie był bardzo dynamiczny, zdolny, choć nie był kujonem. Bardzo dobrze się sprawował, miał jak najlepsze oceny i bardzo dobre opinie do święceń kapłańskich. Bezpośrednio po nich został skierowany na studia misyjne do Rzymu, które ukończył z bardzo dobrym wynikiem i szybko otrzymał zatrudnienie w ówczesnej Kongregacji ds. Ewangelizacji. Biskupi bardzo go cenili, często przygotowywał dossier kandydatów na biskupów misyjnych.

Gdy jeździłem jako prowincjał do Rzymu, zawsze serdecznie mnie przyjmował. Nigdy nie wypierał się charyzmatu pallotyńskiego, zawsze miał kontakt z generalatem, chociaż mieszkał na terenie Watykanu.

Dobrze gotuje. Kiedy nas przyjmował, to nie w restauracjach, tylko u siebie. Przygotowywał wtedy bardzo smaczny obiad.

Cenię go za ludzką postawę. Jak coś wie, to jasno powie i umie załatwić sprawę. Uważam, że jego watykańskie doświadczenie będzie miało duże znaczenie w pracy przewodniczącego KEP. Ma dobre wyczucie ludzi. Rzetelność, uczciwość, prawość – to bardzo istotne cechy jego charakteru. Jest zaangażowany, oddany sprawie. Nie podejmuje szybkich decyzji, ale woli wszystko najpierw przemyśleć i wtedy okazuje się, że rzeczywiście jego ocena była słuszna. Działa rozważnie, chce być odpowiedzialny za swoje decyzje.

Jest bardzo bezpośredni, nie wynosi się, ale jeśli trzeba, zabiera głos i potrafi powiedzieć zdecydowane „nie”. To człowiek bardzo życzliwy, uśmiechnięty i radosny, nie boi się problemów. Przede wszystkim kocha i czuje Kościół, którego się nauczył w domu rodzinnym i w Rzymie.

Ks. prof. dr hab. Czesław Parzyszek - wieloletni prowincjał pallotyńskiej Prowincji Chrystusa Króla
Notował Łukasz Krzysztofka

2024-03-19 13:47

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wojda: Kościół wdraża standardy tzw. Ustawy Kamilka

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda

BP KEP

Abp Tadeusz Wojda SAC

Abp Tadeusz Wojda SAC

Kościół włącza się w działania społeczne służące tworzeniu środowisk bezpiecznych i wolnych od wszelkich form przemocy - podkreślił abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w opublikowanym dziś komunikacie dotyczącym wdrażania w Kościele w Polsce standardów ochrony małoletnich.

CZYTAJ DALEJ

Nie atakuj mnie swoim ateizmem

2025-01-31 06:03

[ TEMATY ]

korepetycje z oświaty

Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Reforma edukacji to jak remont starego domu – niby ma być lepiej, ale na końcu okazuje się, że sufit przecieka, ściany się sypią, a ekipa budowlana zapomniała podłączyć wodę. W ramach najnowszych „poprawek” do systemu oświaty już postanowiono ograniczyć lekcje religii i wyrzucić z podstawy programowej niektóre lektury. W zamian uczniowie dostaną więcej edukacji seksualnej – bo najwyraźniej znajomość „Pana Tadeusza” nie jest tak ważna jak umiejętność rozpoznania 57 płci Cóż, postęp nie zna litości. Wszystko w imię „neutralności” i „nowoczesności”. Czy jednak na pewno chodzi o neutralność? Czy przypadkiem nie jest to kolejna odsłona walki z wartościami, które przez lata stanowiły fundament naszego wychowania?

W nowoczesnym świecie liczą się kompetencje przyszłości: programowanie, znajomość języków obcych, umiejętność przetrwania w korporacyjnym open space. Religia? To przecież tylko strata czasu! Zresztą, kto dziś potrzebuje duchowości, refleksji nad sensem życia, wartości? Likwidacja jednej lekcji religii tygodniowo to krok ku „neutralności światopoglądowej”. Neutralności, która polega na tym, że wszyscy musimy myśleć w jeden, jedynie słuszny sposób. Przecież nikt nikogo nie zmuszał do chodzenia na religię – można się wypisać. To prostsze niż rezygnacja z matematyki czy WF-u. Ale teraz dla równowagi trzeba sprawić, by także ci, którzy chcą na nią chodzić, mieli trudniej. Nieważne, że zgodnie z preambułą ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe nauczanie i wychowanie ma respektować chrześcijański system wartości i służyć rozwijaniu poczucia poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego.
CZYTAJ DALEJ

Tworzenie ikon jest dla każdego

2025-01-31 19:54

Magdalena Lewandowska

Beata Domagała od 10 lat prowadzi warsztaty ikonopisarstwa w parafii NMP Bolesnej we Wrocławiu.

Beata Domagała od 10 lat prowadzi warsztaty ikonopisarstwa w parafii NMP Bolesnej we Wrocławiu.

Od 10 lat przy parafii NMP Bolesnej we Wrocławiu-Strachocinie odbywają się warsztaty ikonopisania.

Prowadzi je pani Beata Domagała, dla której malowanie jest wielką pasją i źródłem radości. Z okazji jubileuszu zaprezentowana została wystawa 130 prac wykonanych przez uczestników warsztatów, można było także posłuchać prelekcji o tworzeniu ikon. Ze ścian salki parafialnej spoglądał Chrystus Pantokrator, Matka Boża w różnych wizerunkach, św. Rita, Michał Archanioł i wielu innych świętych. Można było zobaczyć ikonę Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania. – Ikona to dziedzictwo całego świata chrześcijańskiego, powstała zanim Kościół się podzielił. Kościoły wschodnie przeniosły ikonę przez wieki i jest ona nadal elementem liturgii w tych Kościołach. Ale ikona jest też coraz bardziej popularna w naszym kręgu kulturowym – zaznacza Beata Domagała.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję