Reklama

Niedziela Częstochowska

PRZEZ STULECIE (ARCHI)DIECEZ J I 1925 – 2025

Kochał liturgię Kościoła

Ksiądz prał. Zenon Mońka był liturgistą, bliskim współpracownikiem biskupów częstochowskich, wychowawcą wielu pokoleń kapłanów.

2024-03-26 12:47

Niedziela częstochowska 13/2024, str. IX

[ TEMATY ]

archidiecezja częstochowska

Archiwum Niedzieli

Ksiądz prał. Zenon Mońka (1931 – 2013)

Ksiądz prał. Zenon Mońka (1931 – 2013)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kochał kapłaństwo, fascynował nas swoim kapłaństwem – podkreślają wychowankowie ks. Mońki. „Jako wychowawca ks. Mońka potwierdzał z wiarą w Boga zmaganie o człowieka. Był zawsze świadkiem tego, że słowo Boże i łaska dokonują cudu we wspólnocie Kościoła i w sercach ludzkich” – powiedział w jednym z kazań abp Wa-cław Depo.

Droga życia

Ksiądz prał. Zenon Mońka urodził się 11 kwietnia 1931 r. w Zajączkach. Studia seminaryjne odbył w latach 1951-57 w Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 19 stycznia 1957 r. z rąk bp. Zdzisława Golińskiego. Po święceniach został skierowany do pracy duszpasterskiej jako wikariusz w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Kodrębie. W 1958 r. został skierowany do pracy w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, najpierw jako prefekt, a w latach 1965-71 jako jego rektor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz Mońka odbył studia podyplomowe na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie (1967-68), uwieńczone licencjatem z teologii na podstawie pracy pt. Znaczenie ołtarza w narodowym i religijnym życiu Izraelitów w świetle najnowszej literatury biblijnej. Następnie ukończył czteroletnie studia w Rzymie (1970-74), uzyskując tytuł doktora teologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Laterańskiego na podstawie pracy Modlitwa wiernych przywrócona przez Sobór Watykański II.

Odnowa liturgiczna

W 1974 r. został wicerektorem Częstochowskiego Seminarium Duchownego ds. „Tirocinium Pastorale” w Częstochowie – ośrodka formacji dla diakonów, neoprezbiterów i następnych czterech roczników młodych kapłanów. Równocześnie pełnił funkcje: diecezjalnego duszpasterza powołań i moderatora Diecezjalnego Dzieła i Ośrodka Powołań Duchownych (1974-85), diecezjalnego duszpasterza nauczycieli i wychowawców (1978-81), a także opiekuna Częstochowskiego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół KUL.

Od 1974 r. ks. Mońka wykładał wstęp do teologii oraz liturgikę w Częstochowskim Seminarium Duchownym najpierw w Krakowie, a potem w Częstochowie oraz w Instytucie Teologicznym w Częstochowie. Uczestniczył w życiu liturgicznym diecezji, wnosząc swój wkład w odnowę liturgii w duchu Soboru Watykańskiego II, uczestniczył w pracach II Synodu Diecezjalnego, pracując w Diecezjalnej Komisji ds. Liturgii. Opublikował wiele artykułów na tematy pastoralne i liturgiczne, zwłaszcza w Tygodniku Katolickim Niedziela, za co w dowód uznania za dobrą współpracę otrzymał medal „Mater Verbi”.

Reklama

Ksiądz Mońka działał także w Oddziale Częstochowskim Polskiego Towarzystwa Teologicznego oraz organizował wielkie zgromadzenia liturgiczne, zwłaszcza – przez kilkanaście lat – centralną procesję Bożego Ciała w Częstochowie. Jako wieloletni współpracownik biskupów częstochowskich był członkiem Diecezjalnej Komisji Liturgicznej. Pracował również w Sądzie Metropolitalnym w Częstochowie jako sędzia diecezjalny. Był też kuratorem Zgromadzenia Sióstr Opieki Społecznej pw. św. Antoniego w Wieluniu (1980).

Został odznaczony godnością kanonika honorowego Częstochowskiej Kapituły Katedralnej (1979), a potem kapelana honorowego Ojca Świętego – prałata (1990).

Ksiądz Mońka był autorem artykułów z zakresu m.in. duchowości i teologii liturgii oraz modlitewników: Droga do Boga, Z Jezusem i Maryją przez życie (modlitewnik ślubny), Dzieci kochają Jezusa (modlitewnik komunijny).

Zmarł 22 maja 2013 r. w Częstochowie.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wychowawca kapłanów

Niedziela częstochowska 50/2023, str. IX

[ TEMATY ]

archidiecezja częstochowska

Archiwum Niedzieli

Ks. prał. Henryk Bąbiński (1917 – 2003)

Ks. prał. Henryk Bąbiński (1917 – 2003)

2 grudnia minęła 20. rocznica śmierci ks. prał. Henryka Bąbińskiego. Do dzisiaj nazywany jest mistrzem życia duchowego.

Przez 6 lat seminaryjnej formacji wracało pytanie: Czy jestem na właściwej życiowej drodze? Wielką pomoc w pogłębianiu powołania odegrali ojcowie duchowni, którzy byli także moimi stałymi spowiednikami. Poważne wątpliwości przeżyłem przed wyższymi święceniami, które pomógł mi rozstrzygnąć ks. Henryk Bąbiński, ojciec duchowny – wspominał na łamach Niedzieli bp Antoni Długosz.

CZYTAJ DALEJ

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Przyznam się, że coraz częściej w mojej refleksji dotyczącej kapłaństwa pojawia się gniewna irytacja. Pytam siebie: jak długo jeszcze mamy czuć się winni, bo jakaś niewielka liczba księży dopuściła się przestępstwa? Większość z nas nie tylko absolutnie nie akceptuje ich zachowań, ale też zwyczajnie cierpi na widok współbraci, którzy prowadzą podwójne życie i tym samym zdradzają swoje powołanie. Tylko czy z powodu grzechów jednostek wolno nakazywać reszcie milczenie? Mamy zaprzestać nazywania rzeczy w ewangelicznym stylu: tak, tak; nie, nie, z obawy, że komuś może się to nie spodobać? Przestać działać, by się nie narazić? Wiem, że wielu z nas, księży, stawia sobie dziś podobne pytania. To stanie pod pręgierzem za nie swoje winy jest na dłuższą metę nie do wytrzymania. Dobrze ujął to bp Edward Dajczak, który w rozmowie z red. Katarzyną Woynarowską mówi o przyczynach zmasowanej krytyki duchowieństwa, ale i o konieczności zmian w formacji przyszłych kapłanów, w relacjach między biskupami a księżmi i między księżmi a wiernymi świeckimi. „Wiele rzeczy wymaga teraz korekty” – przyznaje bp Dajczak (s. 10-13).

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

W Eucharystii uczestniczyli m.in. gen. w stanie spoczynku Piotr Mąka, dowódca Oddziału Prewencji Policji insp. Jarosław Echaust, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Kinga Fechner-Wojciechowska i wicenaczelnik Paweł Mikołajczak oraz kompania honorowa Policji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję