Reklama

Niedziela Rzeszowska

Niezapomniany Proboszcz

Ksiądz kanonik Walenty Kotarba, skromny, ofiarny, pełen zapału do pracy i odważny w pokonywaniu duszpasterskich wyzwań kapłan został patronem Szkoły Podstawowej w Wójtowej.

Niedziela rzeszowska 14/2024, str. IV

[ TEMATY ]

wspomnienie kapłana

Archiwum parafialne

Ks. Walenty Kotarba

Ks. Walenty Kotarba

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Posługujący przez 44 lata wiernym w parafii św. Bartłomieja Apostoła w Wójtowej ksiądz otrzymał w tym roku od lokalnej społeczności szczególny dowód pamięci – miejscowa szkoła przyjęła jego imię.

Droga powołania

Ten tak bliski sercu wójtowian kapłan urodził się 10 stycznia 1910 r. w niewielkiej wiosce Uszew koło Brzeska. Był trzecim z kolei dzieckiem Marii i Jana Kotarbów, spośród siedmiorga rodzeństwa. Już jako uczeń gimnazjum usłyszał w duszy wezwanie do służby Bożej. Po zdaniu matury wstąpił do Seminarium Duchownego w Tarnowie. 29 czerwca 1935 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Franciszka Lisowskiego. Jego pierwszą placówką była parafia św. Jana Chrzciciela w Mikluszowicach. Był również wikariuszem w Mielcu, Padwi Narodowej i Trzęsówce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Posłany do Wójtowej

Reklama

11 lipca 1949 r., zgodnie z decyzją władz diecezjalnych, objął duszpasterstwo w parafii Wójtowa. Dał się poznać jako wspaniały nauczyciel, wychowawca, dobry i życzliwy człowiek wielkiej wiary. Żył bardzo skromnie – w swoim pokoju miał tylko meble niezbędne do codziennego funkcjonowania i modlitwy. Przez całe życie pościł w piątki, pijąc jedynie czystą wodę. Był wzorem kapłana porównywanym – za „umiłowanie konfesjonału” – do św. Jana Marii Vianney’a. Był także wielkim czcicielem Matki Bożej. Sam nie rozstawał się z różańcem, zachęcał do jego odmawiania i zakładał pierwsze Róże Różańcowe, których dziś jest 15. Pod jego wpływem dokonała się przemiana duchowa wielu mieszkańców Wójtowej. Jako proboszcz prowadził prace nad upiększeniem miejscowego kościoła św. Bartłomieja Apostoła z XVI wieku. Za zasługi dla lokalnego kościoła i parafii otrzymał tytuł kanonika.

W 50. rocznicę święceń kapłańskich, 29 czerwca 1985 r., ks. kan. Walenty Kotarba zakończył 36-letni okres proboszczowania w parafii Wójtowa. Pozostał na plebanii jako ksiądz jubilat, pracując i pomagając kolejnym proboszczom. Jego miłość, dobroć, poświęcenie oraz starannie przemyślane, zawsze wypływające z Ewangelii Słowo Boże, to ziarna, które zaowocowały budową nowej świątyni pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego.

Dowody pamięci

Ksiądz kanonik Walenty Kotarba zmarł 5 maja 1993 r. i zgodnie ze swoją wolą spoczął na miejscowym cmentarzu. Pamięć o tym wieloletnim duszpasterzu przekazywana jest w Wójtowej z pokolenia na pokolenie, a w kościele parafialnym umieszczona została pamiątkowa tablica.

Spuścizną życia i posługi ks. kan. Walentego Kotarby w parafii Wójtowa stał się kult Matki Bożej Szkaplerznej oraz Miłosierdzia Bożego. Szczególnym dniem uwielbienia tego boskiego przymiotu jest odpust parafialny przypadający w uroczystość Bożego Miłosierdzia, kiedy to następuje zawierzenie Ziemi Gorlicko-Bieckiej Niezmierzonemu Miłosierdziu Bożemu.

10 stycznia br. odbyła się oficjalna uroczystość nadania Szkole Podstawowej w Wójtowej imienia ks. kan. Walentego Kotarby oraz poświęcenia sztandaru szkoły, której przewodniczył bp Jan Wątroba.

Wójtowianie ufają też w orędownictwo swojego wieloletniego duszpasterza u Pana Boga i Matki Najświętszej i zwracają się do niego w potrzebach, odmawiając „Modlitwę o łaski przez wstawiennictwo ks. Walentego Kotarby”.

2024-03-29 10:37

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki kapłan i pedagog

Niedziela przemyska 12/2023, str. IV

[ TEMATY ]

wspomnienie kapłana

Archiwum ZSP nr 2 w Krośnie

Ks. Stanisław Szpetnar (1883 – 1952), ps. Marian Pilarski; katecheta, pedagog

Ks. Stanisław Szpetnar (1883 – 1952), ps. Marian Pilarski; katecheta, pedagog

Jego posługa jako kapłana oraz praca jako nauczyciela i wychowawcy świadczyła o głębokim i pokornym przymierzu z Panem Bogiem – powiedział prezydent Krosna Piotr Przytocki.

Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Krośnie, popularny „Szpetnar”, to szkoła z tradycjami i licznymi osiągnięciami edukacyjnymi zarówno na szczeblu krajowym, jak i światowym. Placówka wielokrotnie dostosowywała kierunki kształcenia, by uwzględnić oczekiwania uczniów, jak i zapotrzebowanie rynku pracy. Budynek, w którym obecnie mieści się ZSP nr 2, został wybudowany przez ks. Stanisława Szpetnara i mieści się przy ulicy jego imienia.
CZYTAJ DALEJ

Nie smuć się, On zmartwychwstał dla Ciebie i żyje w Tobie!

[ TEMATY ]

Ewangelia

maj

rozważanie

ks. Mariusz Słupczyński

Adobe Stock

Rozważanie do Ewangelii J 16,16-20

Czytania liturgiczne na 29 maja 2025;
CZYTAJ DALEJ

Prof. Grzegorz Górski: dziś konserwatyści są jedynymi obrońcami wolności

2025-05-29 20:46

[ TEMATY ]

wywiad

Prof. Grzegorz Górski

Red.

Jesteśmy świadkami bardzo dynamicznej konfrontacji ideologicznej z siłami bolszewizmu - powiedział w wywiadzie dla portalu niedziela.pl prof. Grzegorz Górski. Jak podkreślił, coraz więcej ludzi dostrzega, że powrót do tradycyjnych wartości to jest jedyna szansa na to, żeby ten pochód zatrzymać.

Czy konserwatyści są dziś w odwrocie? Jak twierdzi prof. Górski, być może przegrywają jeszcze poszczególne potyczki, gdyż przychodzi walczyć z przeciwnikiem, który jest bardzo silny i dobrze zorganizowany, dysponuje olbrzymimi możliwościami, jeśli chodzi o oddziaływanie finansowe, medialne i polityczne. Ale widać, że ażeby osiągać te cele, ci ludzie sięgają do dna, do najgorszych instynktów i emocji. Posługują się metodami, którymi ostatnio w dającej się ogarnąć przeszłości posługiwali się komuniści i bolszewicy, a często nawet i oni nie sięgali do tak brutalnych metod walki ze swoimi przeciwnikami.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję