Uroczysta gala, w czasie której wręczono nagrody, odbyła się w katedrze polowej Wojska Polskiego. Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks towarzyszy Targom Wydawców Katolickich niemal od początku ich istnienia. Promuje szeroko rozumianą produkcję wydawniczą o tematyce religijnej, a jednocześnie tworzy i dyktuje czytelnicze trendy wielomilionowej publiczności. – Książka odgrywa rolę wiernego towarzysza codziennych zmagań duchowych i intelektualnych. Pomaga poznawać współczesny świat, rozwijać osobiste doświadczenia religijne i umacniać wiarę – przekonywał ks. Roman Szpakowski, prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.
Feniks Specjalny
Reklama
Kapituła nagrody przyznała Feniksa Specjalnego dla wydawcy periodyku Niedziela. Magazyn. Kościół – Dziedzictwo – Ojczyzna. Przyznanie Feniksa to wyraz uznania i podziękowania za „działalność wydawniczą, zaangażowaną i konsekwentną realizację linii wydawniczej skoncentrowanej na produkcji i promocji treści w nowoczesny sposób reprezentujących światopogląd chrześcijański”. W imieniu Instytutu NIEDZIELA, autorów i zespołu redakcyjnego nagrodę odebrał ks. dr Mariusz Bakalarz, prezes Instytutu, który podziękował abp. Wacławowi Depo, metropolicie częstochowskiemu za to, że nasze wydawnictwo zostało zauważone i docenione. Ze słowami wdzięczności zwrócił się także do nieobecnego z przyczyn zdrowotnych ks. Pawła Rozpiątkowskiego, redaktora naczelnego Magazynu, oraz Mariusza Książka, wiceprezesa Instytutu NIEDZIELA – twórców koncepcji nowego kwartalnika. – Można by sparafrazować słowa klasyka, które w ostatnich dniach odżyły, że wieści o śmierci prasy katolickiej są mocno przesadzone, skoro okazało się, iż może się pojawić nowy tytuł, i to mówiący o historii oraz współczesności Kościoła i Polski. Dziękuję autorom, których teksty wypełniają szpalty naszego Magazynu i całemu zespołowi grafików, którzy starają się, aby to było też miłe dla oka – powiedział po odebraniu Feniksa ks. dr Bakalarz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nagrodę główną – Złotego Feniksa otrzymał Adam Bujak, fotograf papieża Jana Pawła II. – Mogę powiedzieć, że całe życie byłem w cieniu wielkiej, wspaniałej postaci papieża Polaka i dokumentowałem jego życie – powiedział laureat.
Feniksa Specjalnego – Księgę Życia przyznano pośmiertnie Leszkowi Długoszowi i Ernestowi Bryllowi. Laureatką Małego Feniksa Specjalnego została dr hab. Monika Przybysz, wykładowca UKSW i felietonistka Niedzieli. Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych znajduje się na stronie: swk.pl/nagroda-feniks-2024-wyniki/.
Konferencje i dyskusje
Jak co roku targom towarzyszyły pokazy filmowe, konferencje i spotkania z autorami książek – nie tylko przy okazji otrzymania dedykacji w kupionej książce, ale także w formie paneli i dyskusji w szerszym gronie słuchaczy, m.in. z: ks. dr. hab. Piotrem Kieniewiczem, o. Tomaszem Grabowskim, dominikaninem, Markiem Jurkiem, ks. Bogusławem Kowalskim, ks. prof. Robertem Skrzypczakiem, ks. prof. dr. hab. Witoldem Kaweckim. Instytut NIEDZIELA zorganizował spotkanie z Pawłem Zuchniewiczem, który opowiadał o swojej książce Miłość aż do śmierci. Opowieść o Stanisławie Umińskiej, aktorce, zabójczyni, zakonnicy.
Reklama
Odwiedzający targi mieli także okazję wzięcia udziału w spotkaniu z dr Ewą K. Czaczkowską i Tomaszem Wiścickim – autorami wydanej przez Edycję Świętego Pawła książki Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Biografia. Prowadzący spotkanie Paweł Kęska z Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu zauważył, że choć zamordowany kapelan Solidarności kojarzony jest głównie z faktem męczeństwa, to jednak tym, co dało ks. Popiełuszce siłę do niezłomnej i heroicznej postawy, było jego życie. – Ksiądz Jerzy był człowiekiem, który żył tak, jak mówił. Głęboko wierzył, że Solidarność jest ruchem ewangelicznym, zależało mu na tym, aby ludzie najpierw sami się przemieniali – podkreśliła dr Czaczkowska i dodała, że święty jest dobry na każdy czas, niezależnie od tego, w jakim czasie żyje. – Każdy święty wyrasta z jakiejś kultury, ale pod tym znajdują się rzeczy i pojęcia bardzo uniwersalne, takie jak np. prawda – zaznaczył Wiścicki i wskazał, że odnosi się to także do bł. ks. Popiełuszki.
Książki dla każdego
Arkady Kubickiego przez 4 dni tętniły życiem – rozchodził się po nich nie tylko szelest przewracanych stron książek, ale także gwar interesujących, a nieraz emocjonujących rozmów czytelników odwiedzających dawną królewską rezydencję. Podkreślali oni, że na takie wydarzenie warto się wybrać. – Co roku przychodzę na targi, dlatego że jestem katoliczką i lubię książki religijne. Mam także świadomość, jak ważne jest dzisiaj dobre słowo z wartościami – powiedziała Niedzieli Danuta Misztela. Podoba jej się, że na targach jest bardzo duży wybór i w jednym miejscu można kupić mnóstwo książek. – Kupiłam już np. książkę Więź miłości niderlandzkiego kardynała Eijka. Chcę nabyć także prezenty dla dzieci i wnuków. Jestem emerytką i muszę oszczędzać, a na targach można liczyć na promocje i dodatkowe rabaty. Dobrze, że takie wydarzenie ma miejsce – dodała.
U ks. Adama Sikorskiego, marianina, z parafii Matki Bożej Miłosierdzia na Stegnach targi także na stałe zadomowiły się już w kalendarzu. – Co roku przychodzę, to jest bardzo interesujące wydarzenie. Duża inspiracja dla mnie, tyle różnych tytułów, pięknych książek. Już mam upatrzony album o Bożym Miłosierdziu – podkreślił.
Na targach było wielu młodych ludzi. – Jestem zachwycony ofertą wydawniczą i wielością stoisk. Bardzo cenne jest to, że można spotkać autorów książek i z nimi porozmawiać, dostać autograf. Udało mi się spotkać z dr Ewą K. Czaczkowską i z ks. prof. dr. hab. Witoldem Kaweckim. Oboje są uznanymi i cenionymi pisarzami, warto sięgać po ich tytuły – cieszył się Edgar Sukiennik. Podkreślił, że znalazł też trochę książek, których specjalnie nie szukał, a jednak okazało się, że można je kupić, np. Abp Stanisław Gall Zbigniewa Kępy i Jerzego Prochwicza czy publikacja Marceliny Koprowskiej Życie religijne podczas Powstania Warszawskiego, a także opracowanie Beaty Michalec o kościele Chrystusa Króla na Targówku i jego pierwszym proboszczu ks. Janie Golędzinowskim. – Wydawnictw obecnie jest bardzo dużo, często nawet nie wiemy, że coś się ukazuje w naszym mieście. Targi są doskonałą okazją, aby się dowiedzieć, że np. kilka miesięcy temu ukazała się książka, i wejść w jej posiadanie – dodał.
Zgodnie z tradycją targi aktywnie włączyły się w realizację aktualnego hasła Roku Duszpasterskiego – w tym roku są to słowa „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”, a także w obchody Roku Modlitwy. Propozycjami wydawniczymi wpisały się także w Rok Rodziny Ulmów, Rok abp. Antoniego Baraniaka, 10. rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II i Rok bł. ks. Jerzego Popiełuszki w 40. rocznicę jego porwania i męczeńskiej śmierci.