Pielgrzymka odbyła się już po raz 11. Jak wspomina ks. Marian Kopko, kustosz sanktuarium maryjnego, początki były skromne. – Na pierwszy zjazd przyjechało około 40 maszyn. W tym roku było ich już około tysiąca – mówi. A było na co patrzeć. Nie tylko jednoślady, ale też wieloślady, różnego rodzaju pojazdy i najnowsze modele, ale nie brakowało też antyków i pojazdów historycznych. Wraz z motocyklistami w spotkaniu wzięli udział pasjonaci „dwóch kółek”.
Uczestnicy
Wśród pielgrzymów były osoby z Dolnego Śląska, ale też z Opolszczyzny, Ziemi Lubuskiej i z Wielkopolski. Był czas na zwiedzanie Europejskiej Perły Baroku. W południe wszyscy wzięli udział we Mszy św. w bazylice, której przewodniczył ks. Dariusz Stańczyk, wieloletni duszpasterz na Litwie i w Rosji, działacz społeczny, kapelan i uczestnik Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. Po modlitwie ks. Dariusz został przewieziony na trzykołowcu przez cały plac klasztorny, święcąc wszystkie pojazdy i ich właścicieli.
Było też coś dla ciała. Na wszystkich czekał posiłek, podczas którego na scenie przygrywała „Kapela znad Baryczy”. Również dla najmłodszych było wiele atrakcji. Organizatorami zjazdu było Sanktuarium Krzeszowskie oraz „Solidarność” Zagłębia Miedziowego, z Bogdanem Nucińskim na czele, wspierani przez motocyklistów.
– Bogu niech będą dzięki za piękną słoneczną pogodę i cudowną atmosferę. Łaskawa Pani Krzeszowska niech czuwa nad rozpoczętym sezonem motocyklowym oraz nad bezpieczną jazdą po polskich i europejskich drogach – podsumował zjazd jeden z uczestników.
Już za tydzień, 18 grudnia, w diecezjalnym sanktuarium maryjnym w Krzeszowie odbędą się uroczystości związane z wydarzeniami z 18 grudnia 1622 r., kiedy to odnaleziono ukrytą w 1426 r. Ikonę krzeszowską.
Lata 1419-36 to czas tzw. Wojen Husyckich, które zapoczątkowane zostały w Czechach, powstaniem przeciwko Zygmuntowi Luksemburskiemu, obwinionemu za śmierć Jana Husa, czeskiego duchownego, który stał się prekursorem protestantyzmu. Wobec powstańców podjęto krucjaty, których na przestrzeni tych lat było pięć. Powstańcy wytrzymywali napór, a ponadto sami podejmowali walki. Atak na Śląsk był z ich strony karą za pomoc udzieloną przez książąt śląskich krzyżowcom, którzy w ramach czwartej krucjaty zaatakowali Czechy. Stąd też ich pojawienie się na Śląsku w 1426 r. zaowocowało m.in. najazdem na klasztor w Krzeszowie, podczas którego miano zabić 70 zakonników cysterskich. Któryś z nich, czy może kilku, przed śmiercią zdążył ukryć obraz, lecz nie zachował się żaden zapis o tym.
W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. z okazji Jubileuszu Rodzin Papież Leon XIV zarysował obraz małżeństwa, które stanowi kanon prawdziwej miłości.
„Dzisiejszy świat potrzebuje przymierza małżeńskiego, aby poznać i przyjąć miłość Boga oraz pokonać, dzięki jego sile jednoczącej i pojednawczej, siły, które rozbijają relacje i społeczeństwa” – mówił Leon XIV. Nawiązał tu do przykładu małżonków w ostatnich czasach wyniesionych na ołtarze: Ludwika i Zelii Martin, rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus błogosławionych Alojzego i Marii Beltrame Quattrocchich, polskiej rodziny Ulmów.
Jak wynika z sondażu exit poll dla TVN24, TVP i Polsat News, Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego dzieli zaledwie 0,6 pkt proc. Gdyby ten wynik się potwierdził, byłaby to najbardziej wyrównana druga tura wyborów prezydenckich w Polsce. Rekordowa, według exit poll, jest również szacowana frekwencja.
Rafał Trzaskowski w drugiej turze wyborów prezydenckich zdobył 50,3 proc. głosów, Karol Nawrocki 49,7 proc. - wynika z sondażu exit poll wykonanego przez Ipsos dla TVN24, TVP i Polsat News. Frekwencja w wyborach szacowana jest na 72,8 proc.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.