Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 26/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat Chełmno

"Majówka Hallerowska" w parafii Sarnowo

Reklama

Na terenie parafii Sarnowo we wsi Gorzuchowo w latach 1922-39 mieszkał gen. Józef Haller. Przy drodze ze wsi Gorzuchowo do kościoła parafialnego w Sarnowie na Górze św. Jana Błękitny Generał w 1933 r. ufundował Grotę Matki Bożej. Do 1939 r. gen. Haller każdego lata uczestniczył tam w nabożeństwach majowych.
13 sierpnia przypadnie 130. rocznica urodzin Generała. Rok 2003 został ogłoszony "Rokiem Hallerowskim", w którym planowane są różne uroczystości poświęcone wielkiemu Polakowi, a zarazem Honorowemu Obywatelowi Torunia. Z tej okazji proboszcz parafii Sarnowo, ks. kan. Jerzy Pawłowski, w niedzielę 18 maja br. odprawił uroczystą Mszę św. Podczas homilii Ksiądz Kanonik przybliżył sylwetkę Generała jako dobrego parafianina i wielkiego patrioty. Na godz. 15.00 Ksiądz Proboszcz zaprosił wszystkich parafian i gości na uroczyste okolicznościowe nabożeństwo majowe na Górze św. Jana przy figurze Matki Bożej Hallerowskiej.
Z prawdziwą radością informujemy, że do groty Matki Bożej polnymi drogami od strony Gorzuchowa i Sarnowa przybyli liczni mieszkańcy okolicznych wsi i zaproszeni goście. Grota położona jest w wąwozie na terenie pagórkowatym. O godz. 15.00 ks. kan. Jerzy Pawłowski zaintonował Po górach dolinach, następnie odśpiewano Litanię loretańską i wiele pieśni maryjnych. Wszyscy uczestnicy nabożeństwa majowego zgodnie uznali, że należy ponowić spotkania w tym miejscu.
Przed nabożeństwem przedstawiciel Towarzystwa Pamięci gen. Józefa Hallera i Hallerczyków, Tadeusz Zysnarski, przedstawił krótką historię obrazu Matki Bożej Hallerowskiej, który znajduje się w kościele parafialnym w Radziszowie w miejscu chrztu Generała. W czasie ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny Ojciec Święty Jan Paweł II 19 sierpnia 2002 r., jadąc z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej, zatrzymał się w Radziszowie i pobłogosławił obraz Matki Bożej Hallerowskiej.
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Roku Hallerowskiego 2003, płk Jan Bruź, podziękował za piękną uroczystość poświęconą gen. Hallerowi, zorganizowaną w dniu 83. urodzin Papieża Jana Pawła II. Niemałą atrakcję uroczystości stanowili Ułani I Oddziału Szwadronu Pomorza Nadwiślańskiego w Toruniu z Klubu Jazdy Konnej w Działowie.

Tadeusz Zysnarski

Dekanaty grudziądzkie

Festyn parafialny w Rządzu

W parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na osiedlu Rządz w Grudziądzu tradycją stało się organizowanie festynu z okazji odpustu parafialnego. Tegoroczny odpust miał szczególny charakter, gdyż przypadał w Roku Stanisławowskim, w 750. rocznicę kanonizacji Patrona parafii i Polski. Festyn parafialny z okazji odpustu zorganizowano w tym roku już po raz szósty. W niedzielę 11 maja, od godz. 15.00 na placu przy kościele gromadzili się mieszkańcy osiedla, często całymi rodzinami. Dla dzieci i młodzieży, ale także dla dorosłych przygotowano liczne zawody sportowe i sprawnościowe.
W zorganizowaniu i przygotowaniu festynu bardzo aktywnie uczestniczyli harcerze z 24. Grudziądzkiej Drużyny Harcerskiej oraz członkowie Szkolnego Koła Caritas. Organizatorzy: Parafialny Oddział Akcji Katolickiej i Rada Parafialna dochód z tegorocznego festynu przeznaczyli na sfinansowanie kolonii letnich dla dzieci z rodzin parafii w ośrodku Caritas w Gaju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Aleksandra Mrozkowiak

Plener artystyczny przed perłą baroku

Reklama

XVIII Tydzień Kultury Chrześcijańskiej zaowocował wieloma spotkaniami mieszkańców Grudziądza. 16 maja rozpoczął się plener artystyczny pt. Zespół pojezuicki w Grudziądzu jako perła architektury baroku pod kierunkiem Klary Stolp i Gabrieli Murach-Pyszora. Grupa dzieci i młodzieży z różnych szkół i dzielnic utrwalała ciekawe fragmenty świątyni św. Franciszka Ksawerego. W plenerze uczestniczyło około 35 osób. 18 maja na dziedzińcu ratusza odbyła się wystawa prac wykonanych różnymi technikami. Natomiast 22 maja w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym prace te nabrały blasku na kolejnej wystawie. Najlepsze z nich zostały wystawione w sali posiedzeń Ratusza Miejskiego. Uroczystości podsumowania pleneru przewodniczył prezes Grudziądzkiego KIK-u Sławomir Szymański. Oprócz małych artystów z rodzicami zaproszono wielu gości. Były nagrody i drobne upominki; nie zapomniano też o organizatorach pleneru.

Helena Rykaczewska

Dekanaty toruńskie

Majówka na Barbarce

Już od czterech lat toruńscy przewodnicy turystyczni wraz z Urzędem Miasta Torunia organizują dla mieszkańców Torunia majówki do Barbarki. 11 maja zebrała się grupa chętnych (ok. 40 osób), która o godz. 9.00 wyruszyła od końcowego przystanku MZK na Wrzosach i skierowała się przez las w stronę Barbarki. Przy akompaniamencie akordeonu, gitary i mandoliny, śpiewając pieśni maryjne, grupa dotarła do ołtarza polowego wykonanego przez rzeźbiarza Ignacego Zelka w 1933 r. Tam uczestnicy wysłuchali krótkiej prelekcji o życiu i działalności tego rzeźbiarza. Dalsza droga prowadziła do miejsca martyrologii z 1939 r. oraz na "polankę" przy kapliczce w Barbarce, gdzie odbył się m.in. konkurs o św. Barbarze i historii miejscowości. O godz. 13.00 wszyscy uczestniczyli w Mszy św. w kapliczce. Wielu pamiętało powojenne majówki, które w latach 1946-47 organizowała parafia Chrystusa Króla z ks. Piotrem Pawłem Gogą oraz z ks. Janem Jestadtem. Wówczas na majówki jeździło się na wozach drabiniastych ozdobionych gałązkami brzozowymi, a na polanie w Barbarce odbywały się małe festyny.
Przez organizowanie majówek pragniemy wrócić do dawnej tradycji, a tym samym w najpiękniejszym miesiącu poświęconym Maryi podziwiać budzącą się przyrodę.

Benon Frąckowski - prezes Przewodników

IV Zlot Czcicieli św. Michała Archanioła

Reklama

W dniach 29 kwietnia - 5 maja br. odbyła się 10. Pielgrzymka z okazji 25-lecia nabożeństw fatimskich w Miejscu Piastowym oraz IV Ogólnopolski Zlot Czcicieli św. Michała Archanioła. Trasa wiodła przez sanktuaria maryjne i miejsca związane z osobą sługi Bożego ks. Bronisława Markiewicza, założyciela Zgromadzeń Sióstr i Księży Michalitów. Rozpoczęliśmy od sanktuarium Bolesnej Matki Ziemi Świętokrzyskiej (Kałków - Godów), następnie odwiedziliśmy Święty Krzyż - sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, gdzie znajduje się relikwiarz, a także doczesne szczątki księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. W Nowej Słupi uczestniczyliśmy w Eucharystii. Podczas pielgrzymki rozważaliśmy drogę kapłańską sługi Bożego ks. Bronisława Markiewicza, którą rozpoczęliśmy od Stalowej Woli, gdzie działa prężny ośrodek michalicki. Peregrynację zakończyliśmy w Tuligłowie.
Zwiedziliśmy również Lwów: Operę, Cmentarz Łyczakowski z grobami Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej i innych znanych Polaków, także słynny Cmentarz Orląt i sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, gdzie król Jan Kazimierz złożył śluby narodowe, obierając Maryję za Królową Korony Polskiej. Odwiedziliśmy jeszcze inne szczególne miejsca kultu, które na zawsze pozostaną nam w pamięci. Dotarliśmy także do Przemyśla, gdzie ukończył Seminarium Duchowne i wykładał m.in. ks. Bronisław Markiewicz. Byliśmy w Solinie i wreszcie dotarliśmy do celu naszej pielgrzymki - Miejsca Piastowego, kolebki Zgromadzeń Księży i Sióstr Michalitek, gdzie wzięliśmy udział w uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem bp. Adama Szala. W nabożeństwie uczestniczyli czciciele św. Michała Archanioła z całej Polski z racji dorocznej pielgrzymki do grobu sługi Bożego ks. Bronisława Markiewicza.
Zatrzymaliśmy się w Dębowcu przed łaskami słynącą figurą Matki Bożej Saletyńskiej, by podziękować Panu Bogu, Matce Najświętszej i naszemu patronowi - św. Michałowi Archaniołowi za opiekę i ubogacenie duchowe oraz za wszystkich, którzy pomogli w organizacji pielgrzymki.

Anna Gabor

Pielgrzymowaliśmy, by dziękować...

26 marca br. w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa uczniowie klas III gimnazjum Zespołu Szkół nr 6 w Toruniu przyjęli z rąk bp. Józefa Szamockiego sakrament bierzmowania. Tego dnia Młodym Rycerzom Pana Jezusa towarzyszyła w kościele modlitwa kapłanów, rodziców, nauczycieli, katechetów i przyjaciół. Umocnieni darami Ducha Świętego 13 maja br., w rocznicę objawienia się Matki Bożej w Fatimie, wyruszyliśmy na pielgrzymi szlak, do Matki Bożej w Licheniu, by tam przed Jej obliczem dziękować za łaski, jakie otrzymaliśmy w sakramencie bierzmowania, i prosić, aby Maryja była nam przewodniczką w drodze do nieba.
W czasie naszej pielgrzymki uczestniczyliśmy we Mszy św., nabożeństwie majowym, Drodze Krzyżowej. Przez cały dzień słońce ogrzewało nas swoimi promieniami, a radość wypełniała serce. Dziękujemy ks. Adamowi Machowskiemu za duchową opiekę, a Krzysztofowi Sobczakowi, właścicielowi firmy pogrzebowej "Sotor", za sponsorowanie naszej pielgrzymki, po której pozostały niezapomniane przeżycia.

Uczniowie Zespołu Szkół nr 6 wraz z katechetką Moniką Sulecką

Sprostowanie

W numerze 21. "Głosu z Torunia" z 25 maja br. w kronice "Z życia diecezji" zamieściliśmy informację pt. Okolicznościowy program z okazji Wielkanocy, podając niewłaściwe nazwiska autorów. Autorką tekstu jest pani Teresa Kondziela. Za błąd autorkę przepraszamy.

Redakcja

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy
Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena. Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę. W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych. Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej. W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena. Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.
CZYTAJ DALEJ

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

2025-05-19 20:01

[ TEMATY ]

cud Eucharystyczny

Indie

Karol Porwich

Na 31 maja zaplanowane jest ogłoszenie uznania przez Stolicę Apostolską cudu eucharystycznego, do jakiego doszło w Indiach. 15 listopada 2013 roku w czasie porannej Mszy św., odprawianej przez ks. Thomasa Pathickala w kościele Chrystusa Króla w Vilakkannur, w stanie Kerala, na konsekrowanej hostii pojawiła się twarz Jezusa Chrystusa.

O watykańskim uznaniu cudu poinformował 9 maja abp Joseph Pamplany, metropolita Tellicherry obrządku syromalabarskiego. Uroczyste ogłoszenie tej decyzji nastąpi w kościele w Vilakkannur podczas Mszy odprawianej przez nuncjusza apostolskiego w Indiach abp. Leopoldo Girellego.
CZYTAJ DALEJ

Rosną długi szpitali powiatowych

2025-05-21 07:41

[ TEMATY ]

szpitale

Karol Porwich/Niedziela

8,2 mld zł wyniosły zobowiązania szpitali powiatowych pod koniec trzeciego kwartału 2024 r. To o 1 mld zł więcej niż rok wcześniej - pisze w środę "Rzeczpospolita".

Jak podaje "Rz", łączna kwota zobowiązań wszystkich szpitali prowadzonych w formie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (SP ZOZ) na koniec III kwartału 2024 r. wyniosła 22,4 mld zł, z czego 3 mld zł stanowiły zobowiązania wymagalne, czyli takie, które nie zostały uregulowane pomimo upływu terminu płatności.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję