Dawne gazety mają nie tylko pewien sentymentalny urok, doceniany przez koneserów, ale też wymiar praktyczny – są kopalnią wiedzy o tym, czym żyliśmy przed laty i jak wówczas wyglądał świat. Niedziela – jako jedno z najstarszych pism katolickich w Polsce – jest właśnie takim namacalnym świadectwem historii Kościoła i ojczyzny, które wiarygodnie ukazuje świat takim, jakim był przed laty. Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kolejne roczniki tygodnika są digitalizowane i bezpłatnie udostępniane w internecie. W łatwy sposób mogą do nich dotrzeć naukowcy, dziennikarze, studenci, duszpasterze oraz zwykli czytelnicy.
Siła duchowa
Reklama
Podczas jednej z konferencji poświęconych cyfryzacji zasobów Niedzieli abp Wacław Depo podkreślił: „Cyprian Kamil Norwid powiedział, że historia to jest nie tylko zapis faktów, które się działy, ale to też siła duchowa, którą się zdobywa na kolanach. W blisko 100-letniej historii pisma to zadanie chcemy jak najlepiej wypełniać”. Efektem tej zapowiedzi jest oddanie czytelnikom kolejnych zdigitalizowanych numerów Niedzieli. Projekt digitalizacji został podzielony na trzy etapy. W pierwszym udostępniono aż dwanaście roczników tygodnika, obejmujących lata 1981-92. Kolejny etap projektu obejmował digitalizację prawie 25 tys. stron z lat 1993 – 2006. Realizacja tego przedsięwzięcia zakończyła się w 2023 r. Obecnie na finiszu znajduje się trzeci etap projektu, w którego ramach udostępnione zostały już wydania edycji diecezjalnych dołączanych do numerów Niedzieli ogólnopolskiej z: Gniezna, Łodzi, Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego, Podlasia, Torunia. Obejmują one lata 1993 – 2006. A już wkrótce dostępne będą także wersje cyfrowe edycji z: Przemyśla, Rzeszowa, Łowicza oraz Warszawy – co też będzie stanowić zamknięcie realizacji trzeciego etapu digitalizacji. Wszystkie zdigitalizowane zasoby dostępne są na stronie: niedzielaonline.pl .
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Potrzeba chwili
Dlaczego archiwalne numery Niedzieli są cyfryzowane? Nieco światła rzuca na to przedsięwzięcie prof. Jacek Kurzępa, socjolog, który uważa, że Niedziela pełni bardzo ważną funkcję kulturotwórczą i tożsamościową w dialogu ze współczesnym pokoleniem Polaków. Dlatego szerszy dostęp do archiwaliów tygodnika może wspomóc budowanie tożsamości narodowej i być inspiracją do wzmożonego wysiłku w kształtowaniu katolickiej duchowości. Szczególnie obecnie, gdy jesteśmy w stanie swoistej kulturowej zimnej wojny, w której jedna ze stron tego cywilizacyjnego konfliktu dąży do zrelatywizowania wszystkiego, zwłaszcza prawd obiektywnych, ważne jest, by zachować punkt odniesienia do tego, co nas konstytuuje. Ksiądz prof. dr hab. Mirosław Sitarz w czasie konferencji podsumowującej jeden z etapów digitalizacji Niedzieli zauważył: – W świecie, w którym panuje ogromna inflacja słowa, inflacja prawdy, inflacja prawa, gdzie rozkodowano zarówno godność człowieka, rodzinę, jak i synodalność, kolegialność, trzeba wrócić do pierwotnych, jasnych zasad i w sposób pozytywny je przedstawiać, tak aby człowieka współczesnego nie tylko rzetelnie informować, ale i wszechstronnie formować.
Z tej racji na wydawcy Niedzieli ciąży duża odpowiedzialność, by budujące treści zawarte w tygodniku zostały szeroko udostępnione, czego owoce są już na stronie: niedzielaonline.pl . Ks. dr Mariusz Bakalarz, prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA, stwierdził: – Digitalizacja całego, prawie stuletniego dziedzictwa Niedzieli jest szansą na to, by dotrzeć do szerszego grona odbiorców.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego