Reklama

Niedziela Łódzka

Bieg po sens

Chciejcie żyć, miejcie odwagę kochać nawet wtedy, kiedy to oznacza, że będziecie poranieni – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas święta św. Faustyny Kowalskiej.

Niedziela łódzka 41/2024, str. I

[ TEMATY ]

Łódź

Ks. Paweł Kłys

Bieg śladami św. Faustyny do łódzkiej katedry

Bieg śladami św. Faustyny do łódzkiej katedry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Łodzi pod hasłem: „Bieg po sens” odbyły się obchody upamiętnienia patronki miasta, św. Faustyny Kowalskiej.

Żyć z Jezusem

Wydarzenie rozpoczęło się w Parku Wenecja, w którym młoda Helena Kowalska podczas zabawy tanecznej miała pierwsze objawienie Jezusa. W tym miejscu uczestnicy symbolicznie zatańczyli belgijkę. – Powołania nie odkrywa się w ten sposób, że pytasz siebie ciągle, co masz w sobie, tylko musisz zapytać, czy kogoś kochasz albo jeszcze wcześniej musisz odkryć, że ktoś ciebie kocha – powiedział kard. Ryś podczas przerwanego tańca i dodał: – Chciejcie żyć, miejcie odwagę kochać nawet wtedy, kiedy to oznacza, że będziecie poranieni. Nie bądźcie chodzącymi trupami. Jak mówimy, że powołanie rodzi się z miłości, zakochania, to też z tej miłości rodzi się sens, nadzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prawdziwe oddanie Bogu

Podążając śladami łódzkiej Apostołki Bożego Miłosierdzia kolejnym miejscem związanym z życiem mistyczki, stygmatyczki i wizjonerki była bazylika archikatedralna św. Stanisława Kostki, do której, jak kiedyś 19-letnia Helena, pobiegli uczestnicy spotkania. – „Idź” to jest słowo, które każdy z nas powinien usłyszeć. Nie stój, nie tkwij w miejscu, zrób coś z sobą, rusz się! – mówił w konferencji o powołaniu o. Lech Dorobczyński, franciszkanin, gwardian i proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy w Warszawie oraz duszpasterz akademicki.

Reklama

Jak co roku ul. Piotrkowską świeccy i duchowni przeszli w procesji z relikwiami Apostołki Bożego Miłosierdzia do parafii św. Faustyny Kowalskiej, gdzie celebrowana była Msza św. pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia. W modlitwie w intencjach miasta Łodzi i mieszkańców uczestniczyli: arcybiskup senior Władysław Ziółek, bp Ireneusz Pękalski oraz bp Marek Marczak. – Czy mamy w sobie pragnienie przyjęcia miłosierdzia od Boga? Czy to w naszym życiu oznacza coś konkretnego? Że jak niemowlę chcę od Boga wziąć wszystko, co mi daje? – pytał metropolita łódzki i nauczał: – Możesz o Bogu wszystko wiedzieć, możesz mieć habilitację, tytuł profesora z teologii, przeczytać wszystkie książki na temat Boga, ale jak mówisz, że jesteś chrześcijaninem i nie przyjmujesz od Niego miłosierdzia, mówi Franciszek, to jesteś ateistą.

Zakończeniem świętowania było odmówienie Aktu zawierzenia archidiecezji łódzkiej Bożemu Miłosierdziu.

Święta Siostra z Łodzi

Siostra Faustyna Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. we wsi Głogowiec, w parafii Świnice Warckie, gdzie podczas chrztu otrzymała imię Helena. Swoje powołanie do życia zakonnego odkryła na ziemi łódzkiej. 1 sierpnia 1925 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w którym na obłóczynach otrzymała imię Faustyna. Zmarła 5 października 1938 r. w klasztorze zgromadzenia w Krakowie-Łagiewnikach. Została beatyfikowana 18 kwietnia 1993 r. i kanonizowana 30 kwietnia 2000 r. przez papieża Jana Pawła II. To przez nią Jezus przekazał światu formy kultu Bożego Miłosierdzia: obraz Jezu, ufam Tobie, Święto Miłosierdzia w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, Koronkę do Miłosierdzia Bożego i modlitwę, zwaną Godziną Miłosierdzia.

2024-10-08 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Noc Świętych

Niedziela łódzka 44/2020, str. I

[ TEMATY ]

Łódź

Noc Świętych

Archiwum Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży

Bohaterowie tegorocznego wydarzenia

Bohaterowie tegorocznego wydarzenia

Przygotowania do tegorocznej Nocy Świętych rozpoczęły się zaraz po wakacjach. W pierwszej kolejności organizatorzy skoncentrowali się na tematyce tegorocznego spotkania oraz scenariuszu wydarzenia.

Koordynowanie wszystkich zaplanowanych elementów programu oraz dopinanie na ostatni guzik niezbędnych detali nie należy do najprostszych zadań, zwłaszcza że w tym roku scenariusz zdecydowanie odbiegał od poprzednich. Sytuacja epidemiczna i objęcie całej Polski czerwoną strefą nałożyły na organizatorów dodatkowe obostrzenia. Wszystko przygotowano w taki sposób, by katedra była wypełniona zgodnie z zaleceniami zapewniającymi bezpieczeństwo każdemu z uczestników wydarzenia. Z tego powodu w bazylice mogło być zaledwie 200 osób, co stanowi 10 proc. uczestników zeszłorocznej Nocy Świętych.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: chrześcijanie powinni być jak zaczyn miłości, który przemienia ciasto świata

2026-07-19 13:05

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Do stawania się jak małe ziarno Ewangelii, które kiełkuje, i jak zaczyn miłości, który przemienia ciasto świata zachęcił Ojciec Święty w swoim rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański” w Castel Gandolfo.

Po przypowieści o siewcy Jezus nadal przemawia do tłumów, posługując się kolejnymi obrazami: dobrego nasienia i chwastu, ziarnka gorczycy oraz zaczynu w mące (por. Mt 13, 24-43).
CZYTAJ DALEJ

Rzym: jest już polski audioprzewodnik po Bazylice Matki Bożej Większej

2026-07-20 09:28

[ TEMATY ]

Bazylika Matki Bożej Większej

Vatican Media

Dzięki zaangażowaniu Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej, zainaugurowano kolejny audioprzewodnik w języku polskim po watykańskich placówkach muzealnych i obiektach sakralnych. W uroczystości udział wzięli pomysłodawca ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski i archiprezbiter bazyliki kard. Rolandas Makrickas.

Świątynia jest jedną z czterech bazylik papieskich w Rzymie, obok bazylik św. Piotra w Watykanie, św. Jana na Lateranie i św. Pawła za Murami. To najważniejsze i najbardziej okazałe świątynie Kościoła katolickiego ze specjalnym ołtarzem papieskim oraz drzwiami świętymi, otwieranymi podczas Roku Jubileuszowego. W świątyni 26 kwietnia 2025 r. zgodnie ze swoim życzeniem pochowany został papież Franciszek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję