Reklama

Kościół

Ludzkie historie

Z Maryją bez lęku

Martyna Marczak zaufała Bogu i dziś jej zawodowa droga to wyplatanie różańców. O tym, jak modlitwa przez wstawiennictwo Maryi ratuje ją i jej rodzinę każdego dnia, opowiada Angelice Kaweckiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy relacja z Maryją i modlitwa różańcowa zawsze były Ci bliskie?

Wychowałam się w praktykującej, kochającej rodzinie. Wiarę przekazali mi rodzice, oni także uczyli mnie modlitw, prowadzili do kościoła i dbali o wychowanie w wierze. Chociaż czas mojego dorastania był buntowniczy, pełny trudnych pytań i poszukiwań odpowiedzi na nie w niewłaściwych miejscach, widzę, że Bóg dopuścił te momenty, żebym wyniosła z nich lekcję na przyszłość. Swoją drogę do Boga i duchowość musiałam odnaleźć sama, chociaż to właśnie świadectwo codziennego życia moich rodziców i ich wzajemna miłość były ziarenkiem zasianym w moim sercu do poszukiwania źródła, z którego oni tę miłość czerpią. Zawsze czułam, że Maryja jest jak mama – ciepła, bliska, cierpliwa, dobra, słuchająca. Odkąd pamiętam, zwracałam się do Niej w modlitwach, najczęściej swoimi słowami. Z upływem czasu moja duchowość zaczęła się zmieniać. Odkryłam modlitwę różańcową i Nowennę Pompejańską. Odkąd zostałam żoną i mamą, Maryja stała mi się szczególnie bliska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kiedy poczułaś, że Bóg zaprasza Cię do stworzenia Maminej Pracowni – przestrzeni, w której będziesz robić piękne różańce?

Reklama

Było to już po kilku nieudanych próbach poszukiwania pracy. Wraz z mężem wstąpiliśmy do wspólnoty Domowego Kościoła, zaczęliśmy się formować jako małżeństwo i wiedzieliśmy już, że Bóg zaprasza nas do bycia rodziną wielodzietną. Kiedy zostałam mamą trójki dzieci, pragnęłam znaleźć pracę, którą mogłabym wykonywać w domu. Nic z tego jednak nie wychodziło. Zaczęłam zadawać Bogu pytania, co teraz. Byliśmy zmęczeni ciągnącym się miesiącami poszukiwaniem. W międzyczasie doświadczyliśmy bardzo trudnych finansowo i zdrowotnie sytuacji, które pokazały, że On jest obecny w każdej naszej chwili, że nas prowadzi. Zaczęłam więc wołać do Jezusa i Maryi w modlitwach, nieprzespanych nocach wypełnionych łzami. I coraz mocniej w sercu czułam, że powinnam to wszystko po prostu Mu zawierzyć, odpuścić, uspokoić myśli i dać się poprowadzić. Po niedługim czasie w jednym momencie przyszła odpowiedź: Mamina Pracownia, Maryja, kobiecość, modlitwa, różańce, biżuteria. Nie wiedziałam jeszcze, od czego zacząć, ale wiedziałam już, że moje modlitwy zostały wysłuchane.

Jak odczytałaś talent do tworzenia różańców? Czy to trudna praca?

Może się to wydać dziwne, ale Bóg uzdolnił mnie wtedy, gdy mnie do tego powołał. Odkąd pamiętam, interesowałam się pracami handmade, fotografią, pisaniem, ale nigdy wcześniej nawet nie próbowałam wyplatać różańców czy robić biżuterii. Pierwszy różaniec wykonałam dla mojej babci, później dla innych bliskich mi osób. Przynosiło mi to niesamowitą radość, mimo że wiele z nich rozpoczynałam po kilka razy, bo splot często nie wychodził tak, jak chciałam; uczyłam się wybierać odpowiednie sznurki i kamienie. Na początku robienie różańców i bransoletek zajmowało mi bardzo dużo czasu. W końcu nabrałam doświadczenia i nauczyłam się, że każdą decyzję, nawet dotyczącą zakupu nowych kamieni czy wprowadzenia nowego produktu, muszę rozeznać i przemodlić, wtedy zawsze przychodzi światło Ducha Świętego. To piękna praca, choć nieraz niełatwa. Dzieci nie do końca rozumieją, że mama pracuje, że potrzebuje przestrzeni i czasu. Pomaga mi w tym mąż, który robi, co może, żebym mogła zająć się tym w ciągu dnia. Organizuje dzieciom czas, za co jestem mu bardzo wdzięczna.

Czy była taka sytuacja, że ktoś modlący się na różańcu zrobionym przez Ciebie przybliżył się do Matki Bożej lub Jezusa?

Reklama

Zdarza się, że poznaję przez Instagram czy Facebooka wspaniałe kobiety, które zamówiły u mnie różańce i dzielą się swoimi historiami, opowiadają o sobie. Czuję, że właśnie tak tworzy się tu mała społeczność pięknych, wartościowych osób. Wykonując dany różaniec, staram się choć chwilę pomodlić za osobę, dla której go robię, która będzie się na nim modliła, w jej intencjach. Niektórzy proszą o modlitwę w konkretnej intencji, dotyczącej osoby, dla której zamawiają różaniec. Każda z wiadomości dodaje mi wiatru w żagle, motywacji i chęci do działania i sama czuję się otoczona modlitwą i wypełniona wdzięcznością za to, że mogę wykonywać tę pracę.

A jak uczysz Różańca, modlitwy i relacji z Bogiem swoje pociechy?

Staramy się z mężem przekazać im te wartości zwłaszcza swoim codziennym życiem, co, oczywiście, nie zawsze jest łatwe i nie zawsze udaje się tak, jak bym tego pragnęła, bo jest to nieustanna praca szczególnie nad sobą samym, zwłaszcza gdy dzieci właśnie uczą się swoich emocji. Zapraszamy Boga do naszego domu, do codzienności, staramy się przeżywać każdy dzień z Nim. Od porannego błogosławieństwa dzieci, przez modlitwy przed posiłkami, jazdą samochodem, rozmowy, po modlitwę wieczorną i błogosławienie dzieci przed snem. One same zaczęły się włączać we wspólne modlitwy. Zadają wiele pytań o to, jaki jest Pan Bóg, jaka jest Maryja. Często zaskakują nas swoimi pytaniami czy odpowiedziami, bo choć jeszcze malutkie, to mamy wrażenie, że rozumieją dużo więcej niż my. Ważne jest też dla nas przepraszanie siebie wzajemnie w obecności dzieci, przepraszanie również ich, bo przecież wszyscy upadamy. Chcemy, żeby wiedziały, że w naszej rodzinie powinniśmy umieć sobie wybaczać i dawać nowe szanse. Odkąd formujemy się w Domowym Kościele, życie z Bogiem stało się dla nas nową codziennością. Na pewno przyjdzie czas, gdy i nasze dzieci będą musiały same znaleźć swoją drogę do Boga, mam jednak nadzieję, że pomożemy im postawić mocny fundament, na którym będą mogły dalej budować.

Dlaczego warto zaryzykować i zaufać Bogu, oddać się Maryi?

Mamina Pracownia była trochę ryzykiem – a jednak ufasz Bogu, że poprowadzi cię w tej drodze. Tak, zdecydowanie na tamten moment była dla mnie ryzykiem. Później również było kilka sytuacji, które postawiły mnie przed decyzją: co dalej z pracownią? Dużo mojej pracy pozostawało długo bez efektów. Także dużo pracy moich bliskich – bo stroną internetową zajmuje się mój zdolny tata, dzięki któremu mam możliwość przyjmowania zamówień przez sklepik internetowy i bezproblemowego ich wysyłania; to też mój wspaniały mąż, bez którego nie dałabym rady pracować z domu z dziećmi i pewnie mnóstwo razy odpuściłabym. To wszystko Boża łaska. Warto zaryzykować, bo Bóg wkłada w nasze serca pragnienia. Jeśli Mu zaufamy, rozeznamy i pójdziemy za tymi pragnieniami, będziemy spełnieni i szczęśliwi mimo przeciwności, bo wypełni się Jego plan w naszym życiu. Mamina Pracownia jest dla mnie prawdziwym cudem, czasami sama nie wiem, jak to się stało, że to wszystko się udało, że robię to, co kocham, że jestem w tym miejscu, w którym czuję się spełniona. To wszystko Jego łaska. Warto zaufać mimo lęku, bo jak Bóg nas powołuje, to i nas uzdalnia.

2024-10-15 14:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katolicka prawda w historii

Jedną z charakterystycznych cech prawdy jest być katolicką - zauważył wielki poeta, dramaturg i myśliciel francuski Paul Claudel. Jak przemówiła w Meksyku Matka Boża z Guadalupe w 1531 r.? Tak, by Aztekowie uchwycili istotę rzeczy. Natychmiast i nieodwołalnie. Widząc Jej wizerunek na płaszczu Indianina Juana Diego, mogli ujrzeć całą prawdę o Zbawicielu i Jego Matce. Ta prawda podbiła ich serca, przeniknęła do ich umysłów. Zawładnęła nimi. Lud, który składał bogu Słońcu ofiary z ludzi, stał się w jednej chwili gotowy, by przyjąć chrzest. Ci, dla których wcześniej współczucie i miłosierdzie było czymś niezrozumiałym, stali się ludem chrześcijańskim. Matka Boża poprzez swój wizerunek, namalowany przez Boga na płachcie z włókien agawy, w czytelnej dla wychowanków kultury azteckiej symbolice powiedziała o Panu Jezusie - Dziecku, które nosi pod Sercem, o Bogu Ojcu, a także o swojej chwale wszystko, co było niezbędne, by wstrząsnąć ich religijną świadomością. I niejako przenicować ją na drugą stronę, bo tkwili dotąd w ciemności i rozpaczy. Orędzie złożone nie ze słów, lecz ze znaków, dotarło do ich sprawnych, posługujących się logiką umysłów. Aztekowie byli ludem niezwykle inteligentnym, ich domeną była matematyka i sztuka. Rozpoznali na obrazie Matkę Boga, Królową Nieba i Ziemi oraz swoją Matkę. Zachwycili się Nią, pokochali Ją. Sami stali się zdolni do miłości. Nawrócenie okazało się radykalne. W Meksyku powstał nowy naród, na wskroś maryjny. Począwszy od cudu objawienia się doskonałej i nienaruszonej Świętej Dziewicy Maryi, Matki jedynego, prawdziwego i świętego Boga, jak sama Matka Boża przedstawiła się Juanowi Diego, nie było na tej ziemi śladu antagonizmów na tle etnicznym czy rasowym. Hiszpańscy konkwistadorzy zmieszali się z „dzikimi”. Na ogromnym terytorium naznaczonym krwią niewinnych ofiar wybuchła miłość pozbawiona uprzedzeń. Niegdyś kraj dyszał nienawiścią, cywilizacyjnie dominujący Aztekowie prześladowali sąsiednie plemiona. Chrześcijaństwo zawsze likwiduje sztuczne bariery między narodami. Tak było z Polakami i Litwinami po chrzcie Litwy - aż do czasu, gdy wmieszała się „ideologia narodowa”, która jest wykwitem mentalności sekciarskiej. Zauważmy, że w tym opisie historycznego wydarzenia selekcja, ton i proporcja są katolickie. Nie trzeba wcale przywoływać wszystkich faktów, by ukazać istotę rzeczy, czyli poprowadzić do prawdy. Paul Claudel precyzuje, że prawda katolicka to nie tyle szczegółowy opis, co spojrzenie z wysoka, by można było ujrzeć cały obraz. Przedstawiać prawdę katolicką to przedstawiać racje „wystarczające nie tylko dla pewnego rzędu faktów, lecz dla ich całości”. Ogromne szczęście, jakie spotkało Azteków, to możliwość ujrzenia nie oderwanych fragmentów, lecz od razu wspaniałej pełni prawdy o Niepokalanym Poczęciu, Wcieleniu, Narodzeniu i Odkupieniu. W naszym podążaniu za prawdą nie możemy zatrzymywać się przy szczegółach, wyrywać czegokolwiek z kontekstu, zastępować całości częścią. By przeciwstawić się antykatolickiej atmosferze, która nas otacza, i antykatolickiej historii, musimy pamiętać o tym, że Kościół katolicki nie głosi jednej z wielu opinii, lecz prawdę. Jego duchowieństwo - przypomina Hilaire Belloc - nie jest częścią duchowieństwa wszystkich wyznań, lecz kapłanami Boga z mocą sakramentalną. Aztekowie pojęli to w jednej chwili, prosząc o chrzest hiszpańskich misjonarzy (w ciągu dziesięciu lat ochrzciło się dziewięć milionów Indian). Juan Diego jest dziś świętym Kościoła. Także my dziś musimy odrzucić radykalnie neopogaństwo - w kulturze, nauce, edukacji. Bowiem to, co Kościół głosi definitywnie w jakiejkolwiek sprawie, nie jest prawdą subiektywną, lecz obiektywną. Nie jest przedstawieniem czegoś, co jest w umyśle, lecz tego, co nadal będzie istniało, choćby nawet wszystkie ludzkie umysły zostały zniszczone. Prawda wspiera prawdę, tak jak nieprawda nieprawdę - katolicka prawda jest częścią uniwersalnej prawdy (H. Belloc). O katolickie książki dotyczące historii jest dziś trudno. Tak zresztą było zawsze. To, co cenne, nie leży na ulicy. Ale zdobycie tych książek nie jest rzeczą niemożliwą. I to powinno stać się dla nas punktem wyjścia.
CZYTAJ DALEJ

Papieżem nie musi zostać kardynał; może zostać wybrany jeden z biskupów, a nawet ksiądz

2025-04-21 12:10

[ TEMATY ]

konklawe

papież Franciszek

śmierć Franciszka

Agata Kowalska

Papież ma być wybrany większością dwóch trzecich głosów kardynałów elektorów. Na następcę św. Piotra może zostać wybrany biskup spoza grona kardynalskiego, a nawet ksiądz - powiedział PAP dominikanin o. Stanisław Tasiemski, publicysta, tłumacz tekstów papieskich, wiceprezes KAI.

W poniedziałek, 21 kwietnia zmarł papież Franciszek - ogłosił kardynał Kevin Farrell w komunikacie podanym przez watykańskie biuro prasowe. Papież miał 88 lat.
CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

2025-04-21 20:07

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

Grzegorz Gałązka

Powody śmierci Papieża: udar mózgu, śpiączka i niewydolność krążeniowa.

Papież Franciszek zmarł o godz. 7.35. w swoim apartamencie w Domu Świętej Marty w Watykanie. Powody zgonu to: udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna niewydolność krążeniowa. Stwierdził oficjalnie prof. Andrea Arcangeli, dyrektor zarządu Zdrowia i Higieny Państwa Miasta Watykańskiego.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję