Reklama

Kościół

Pochwała przedsiębiorczości

W tym roku 25-lecie działalności obchodzi Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”, w ramach którego działają trzydzieści dwie grupy w różnych miastach Polski. Ksiądz Grzegorz Piątek, sercanin, opowiada o jego specyfice i formacji.

Niedziela Ogólnopolska 44/2024, str. 24-25

[ TEMATY ]

Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców

Angelika Zamrzycka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Rafał Witkowski: Dlaczego potrzeba duszpasterstwa przedsiębiorców, kiedy w Kościele jest tak wiele dróg formacji wewnętrznej?

Ks. Grzegorz Piątek: W duszpasterstwie „Talent” przedstawiamy nową ideę powołania lidera biznesu. W tym ujęciu człowiek uświęca się przez to, co robi, a nie pomimo tego, co robi. Ta idea jest już obecna u św. Franciszka Salezego. My odnosimy tę koncepcję do przedsiębiorców, a potwierdzenie dla naszej intuicji znaleźliśmy w dokumencie Papieskiej Rady Iustitia et Pax zatytułowanym „Powołanie lidera biznesu”. Ukazał się on w 2012 r., czyli 13 lat po rozpoczęciu działalności naszego duszpasterstwa. Utwierdza nas on w tym, że działalność człowieka w sferze ekonomicznej, gospodarczej jest prawdziwym chrześcijańskim i ludzkim powołaniem, którego waga jest nie do przecenienia dla życia społecznego i dla życia Kościoła. Chcemy uświadamiać przedsiębiorców, jak mają realizować swoje specyficzne powołanie. Istotne są trzy płaszczyzny: po pierwsze – dostarczanie dobrych produktów i usług, po drugie – organizowanie dobrej i wydajnej pracy, po trzecie – sprawiedliwe dzielenie zysków.

Reklama

Co wynika z tego przekazu?

Ludzie są często zaskoczeni, że nauka Kościoła zakłada pozytywne podejście do ich wysiłku i pracy. Mogą w tym odkryć piękno swojego zaangażowania, a także odpowiedzialność. Podkreślamy, że każda firma, każde przedsiębiorstwo jest wspólnotą ludzi, o czym pisał św. Jan Paweł II. To również jest dla niektórych piękne odkrycie. Jeśli przedsiębiorstwo to wspólnota ludzi, to również tam może dokonywać się ewangelizacja. Jeżeli natomiast przedsiębiorca jest blisko Pana Boga i jest zaangażowany w życie Kościoła, to staje się wzorem dla innych, a przestrzeń jego pracy może się stać miejscem ewangelizacji. Jest to szczególnie potrzebne dzisiaj, kiedy w wielu środowiskach temat wiary w Pana Boga jest nieobecny. Wierzący przedsiębiorca może wiele zdziałać, również w miejscach, gdzie przez swoje kontakty zawodowe przebywa, np. w Chinach, gdzie wiara w Pana Boga jest tematem marginalnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Porozmawiajmy o początkach Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”.

Inicjatorem duszpasterstwa jest Marek Świeży, przedsiębiorca z Gdowa, który zorganizował pierwsze spotkanie 11 i 12 grudnia 1999 r. w Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów w Stadnikach. Program został przygotowany przez księży sercanów, którzy w tamtym czasie byli zaangażowani w posługę w seminarium: ks. Tadeusza Kałużnego i ks. Sławomira Kamińskiego. Na pierwszym spotkaniu, w którym uczestniczyło dwanaście osób, byłem prelegentem. Pamiętam, że mówiliśmy o problemie korupcji w życiu gospodarczym. Stanowi ona przeszkodę w zdrowym rozwoju gospodarki i jest wielkim wyzwaniem dla sumień przedsiębiorców. Markowi Świeżemu zależało, aby zorganizować kolejne konferencje. Mój kolega rocznikowy – ks. Ryszard Krupa, który podczas pierwszego zjazdu też był prelegentem, zainicjował następne spotkanie dla przedsiębiorców, które odbyło się w 2000 r. w parafii Koszyce Małe na obrzeżach Tarnowa.

Reklama

Jak wyglądały dalsze losy duszpasterstwa i jakie tematy były poruszane w trakcie kolejnych spotkań?

Dynamika zależy od odczytywania znaków dawanych przez Pana Boga. Rozwój duszpasterstwa był stopniowy, organiczny: jeżeli pojawiały się osoby, które chciały uczestniczyć w spotkaniach, to był to dla nas znak, żeby tworzyć nową grupę. Gdy ktoś wychodził z nowym pomysłem, zachęcaliśmy do działania. W ten sposób rozwinęły się różne formy działalności w wielu miejscach Polski, w dużej mierze dzięki inicjatywie wiernych świeckich. Dziś możemy mówić o trzydziestu dwóch grupach duszpasterstwa „Talent” w wielu miastach Polski. Jesienią powstały kolejne dwie grupy osób, które chcą pogłębiać zagadnienia nauki społecznej Kościoła. Możemy powiedzieć, że od pierwszego spotkania, które miało miejsce przed 25 laty, następował stopniowy rozwój duszpasterstwa przedsiębiorców i pracodawców. Raz na kwartał organizujemy 2-dniowe dni skupienia, przygotowujemy liczne rekolekcje, konferencje, rajdy turystyczne, warsztaty czy rekolekcje w ciszy. Gromadzą one ludzi biznesu z różnych stron Polski. Mogą oni wysłuchać świadectw i prelekcji naukowców oraz przedsiębiorców na różne tematy związane głównie z katolicką nauką społeczną. Omawiamy m.in. zasady personalizmu, solidarności, sprawiedliwości i miłości społecznej czy pomocniczości.

Z czego obecnie wynika potrzeba duszpasterstwa przedsiębiorców?

Przed laty przedsiębiorcy nie mieli duchowego wsparcia. Ta grupa społeczna bardzo się rozrosła. Wiemy, że w Polsce są ponad 2 mln różnych podmiotów gospodarczych. Większość z nich to mikro, małe i średnie firmy. To właśnie one decydują o poziomie zatrudnienia w Polsce, są głównymi płatnikami podatków i decydują o przychodach państwa. Jako wspólnota Kościoła mieliśmy przed laty doświadczenie duszpasterstwa robotników czy rzemieślników. Dobrze, że obecnie została dostrzeżona grupa pracodawców i przedsiębiorców, którzy podjęli działania w gospodarce rynkowej i mają specyficzne problemy, wymagające rozważenia w sferze sumienia. Przed 3 laty biskupi w Polsce powołali arcybiskupa metropolitę wrocławskiego Józefa Kupnego na delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców.

Co jest specyfiką spotkań formacyjnych?

Na każdy rok przygotowujemy szczegółowy program formacyjny. W 2024 r. zatytułowaliśmy go: „Talenty Talentu. Pochwała przedsiębiorczości”. Inspiracją są przypowieść o talentach i spojrzenie na przedsiębiorcę jako zarządcę majątku powierzonego przez Pana Boga. Warto podkreślić, że od samego początku akcent kładziemy na wiernych świeckich. To przeważnie oni prowadzą comiesięczne spotkania. Zgodnie z inicjatywą Marka Świeżego taka jest specyfika działania naszego duszpasterstwa. Nie byłoby możliwe tworzenie grup w całej Polsce, gdyby nie zaangażowanie świeckich. Myślę, że ten model należy jeszcze bardziej umacniać. Obecność kapłana jest natomiast ważna dla ludzi, ale to nie oznacza, że ksiądz prowadzi spotkanie, choć i tak się czasami zdarza. Jest też jedna grupa, w której co miesiąc inny uczestnik jest odpowiedzialny za poprowadzenie spotkania. Wszyscy mogą korzystać z ogólnodostępnego rocznego programu formacyjnego, zgodnie z którym spotkanie rozpoczynamy medytacją biblijną. Następnie dzielimy się słowem, po którym następują krótkie wprowadzenie i praca w małych grupach według przygotowanych pytań i zagadnień. Bardzo cenna dla uczestników jest dyskusja, ponieważ są oni praktykami biznesu i mogą się podzielić swoim doświadczeniem i swoją wizją danego problemu. Duszpasterstwo ma charakter otwarty. Zapraszamy liderów biznesu do współdziałania w ewangelizacji środowiska gospodarczego.

Ks. Grzegorz Piątek - moderator Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”

2024-10-29 13:49

Oceń: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Mering na Jasnej Górze: granice naszego kraju zagrożone tak samo z zachodu jak i wschodu

2025-07-13 07:14

[ TEMATY ]

bp Wiesław Mering

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

zrzut ekranu yt

Bp Wiesław Mering

Bp Wiesław Mering

Granice naszego kraju tak samo z zachodu jak i wschodu są zagrożone - mówił bp Wiesław Mering z Włocławka podczas sobotniej wieczornej Mszy św. dla uczestników pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.

W homilii bp Mering mówił m.in. o wadze Kościoła jako wspólnoty, w której dokonuje się zbawienie, a także cytował papieża Benedykta XVI, że „jaką przyszłość będzie miał Kościół, taką przyszłość będzie miała cała Europa”.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę bp. Andrzeja Przybylskiego: XV Niedziela Zwykła

2025-07-11 12:00

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

BP KEP

Bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Mojżesz powiedział do ludu: «Będziesz słuchał głosu Pana, Boga swego, przestrzegając Jego poleceń i postanowień zapisanych w księdze tego Prawa; wrócisz do Pana, Boga swego, z całego swego serca i z całej swej duszy. Polecenie to bowiem, które Ja ci dzisiaj daję, nie przekracza twych możliwości i nie jest poza twoim zasięgiem. Nie jest w niebiosach, by można było powiedzieć: „Któż dla nas wstąpi do nieba i przyniesie je nam, a będziemy słuchać i wypełnimy je”. I nie jest za morzem, aby można było powiedzieć: „Któż dla nas uda się za morze i przyniesie je nam, a będziemy słuchać i wypełnimy je”. Słowo to bowiem jest bardzo blisko ciebie: w twych ustach i w twoim sercu, byś je mógł wypełnić».
CZYTAJ DALEJ

Lycarion May błogosławiony: przykład pokoju w podzielonym świecie

2025-07-13 09:22

[ TEMATY ]

Bł. Lycarion May

Vatican Media

Błogosławiony Lycarion May

Błogosławiony Lycarion May

Naśladował Jezusa, poświęcając się delikatnemu dziełu wychowania, promocji ludzkiej i formacji chrześcijańskiej, z troską otaczając tych, którzy zostali mu powierzeni i przyjmując krzyż: tak kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, podsumował życie i duchowe dziedzictwo marysty Lycariona Maya (znanego w świecie jako François Benjamin), który 12 lipca został beatyfikowany w parafii św. Franciszka Salezego w Barcelonie.

Przewodnicząc obrzędowi w imieniu Leona XIV, kardynał Semeraro przypomniał tzw „Tragiczny Tydzień” w katalońskim mieście: pod koniec lipca 1909 roku ludność zbuntowała się przeciwko obowiązkowemu poborowi zarządzonemu przez rząd hiszpański. Kościoły, klasztory i katolickie instytucje edukacyjne stały się celem aktów przemocy – tak bardzo, że w nocy z 26 na 27 lipca szkoła braci marystów została podpalona, a następnego ranka zakonnicy zostali zastrzeleni. Brat Lycarion – znany jako gorliwy i odważny zakonnik, oddany chrześcijańskiemu wychowaniu dzieci – był pierwszym, który stracił życie, a jego ciało zostało zmasakrowane kamieniami i maczetą z powodu odium fidei (nienawiści do wiary).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję