Reklama

Niedziela Częstochowska

Spełnione marzenia

Uroczystość nadania szkole imienia to niezwykłe wydarzenie, które nadaje sens i kierunek pracy zarówno nauczycielom, jak i uczniom – powiedziała Maria Chodkiewicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich.

Niedziela częstochowska 44/2024, str. VIII

[ TEMATY ]

Strugi

Maciej Orman/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski przekazuje ks. Grzegorzowi Kośnemu relikwie św. Jana Pawła II

Bp Andrzej Przybylski przekazuje ks. Grzegorzowi Kośnemu relikwie św. Jana Pawła II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień, w którym wspominaliśmy 46. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na biskupa Rzymu, był historyczny dla Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Strugach. Tego dnia placówce zostało nadane imię patrona – św. Jana Pawła II oraz sztandar.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele św. Jana Chrzciciela w Łaszewie pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego. Podczas Liturgii biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej wprowadził do świątyni relikwie św. Jana Pawła II i przekazał je proboszczowi – ks. Grzegorzowi Kośnemu. Biskup poświęcił także sztandar szkoły i dokonał aktu zawierzenia jej wstawiennictwu papieża Polaka. Hierarcha poświęcił również odnowioną XVI-wieczną chrzcielnicę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kontakt z Bogiem

– Dzisiaj parafia i szkoła dostają nauczyciela, który w imieniu Jezusa chce przekazać wam sztukę życia według Bożych przykazań, życia szczęśliwego i spełnionego. Przyjmijcie imię św. Jana Pawła II i sztandar z jego wizerunkiem nie tylko jako coś zewnętrznego, ale po to, żeby tak przeżyć życie, by się zbawić – apelował do uczniów biskup.

Reklama

Wskazując, że papież Polak był wybitnym aktorem, utalentowanym filozofem i naukowcem, świetnym organizatorem, kapitalnym duszpasterzem oraz uduchowionym i rozmodlonym człowiekiem, hierarcha przypomniał, że pewien młody chłopak zapytał kiedyś Ojca Świętego, skąd on to wszystko ma. Papież uśmiechnął się i odpowiedział: codziennie jestem w kontakcie z Bogiem. To mi daje siłę i mądrość. W tym kontekście bp Przybylski apelował do młodych o częste uczestnictwo we Mszy św. i przyjmowanie Komunii św. oraz o regularną modlitwę.

Po homilii Maria Chodkiewicz odczytała uchwałę, na mocy której szkole w Strugach zostało nadane imię św. Jana Pawła II.

Druga część uroczystości miała miejsce w siedzibie szkoły, w nowej części budynku, którą poświęcił bp Przybylski.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego prezes Chodkiewicz odsłoniła obraz św. Jana Pawła II. Następnie przedstawiciele rady rodziców wręczyli sztandar Piotrowi Makosowi, dyrektorowi szkoły, a ten przekazał go pocztowi sztandarowemu.

Po prezentacji sztandaru delegacje poszczególnych klas złożyły ślubowanie.

Warto mieć marzenia

Reklama

„Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń” – Piotr Makos rozpoczął swoje przemówienie od przytoczenia słów Eleanor Roosevelt, b. pierwszej damy Stanów Zjednoczonych. Dyrektor cieszył się z tego, że ziściły się marzenia o rozbudowie szkoły. Wyraził również radość z faktu, że rodzice uczniów wybrali na jej patrona św. Jana Pawła II, który jest przykładem dla wszystkich pokoleń. Włodarz placówki przypomniał, że starania o nadanie szkole tego imienia rozpoczęła śp. Katarzyna Bryczek, poprzednia dyrektor. Piotr Makos wspominał, że dyrektorem został z dnia na dzień. Miał tylko czasowo przejąć obowiązki, ponieważ p. Katarzyna obiecała, że wróci na swoje stanowisko. – Bóg chciał jednak inaczej. Dzisiaj p. Kasia na pewno pomaga mi w prowadzeniu szkoły tam, z góry, a ja staram się nie zawieść jej – podsumował.

Perełka

Maciej Bryś, starosta powiatu wieluńskiego, podkreślił, że wybór takiego patrona to zaszczyt, ale i wielkie zobowiązanie. Życzył, by święty Jan Paweł II był dla całej społeczności szkolnej najwyższym autorytetem, nauczycielem i wychowawcą.

– Przez 15 lat mogliśmy obserwować, jak ta szkoła rozkwita. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że stała się ona perełką nie tylko w naszej gminie, ale w całym regionie – przyznał Leszek Gierczyk, wójt gminy Wierzchlas. Życzył uczniom, aby wychodząc ze szkoły, wynieśli wspaniałe wartości, które przekazywał ich patron. – Sama wiedza nie wystarczy. Potrzebne są wartości, na których zbudowane jest wszystko, co dobre w naszej Ojczyźnie – zaznaczył wójt.

Leszek Gierczyk, wraz z radą gminy Wierzchlas, zostali uhonorowani najwyższym laurem SPSK – Złotą Tarczą. Odznaczenie zostało przyznane „za widzenie roli szkoły integracyjnej w małych środowiskach wiejskich, za widzenie roli samorządu jako służby na rzecz dobra wspólnego, a w szczególności za wsparcie potrzeb i troskę o rozwój szkoły”.

Sens powołania

Reklama

W swoim przemówieniu Maria Chodkiewicz zacytowała słowa, które Jan Paweł II skierował do nauczycieli w Łowiczu w 1999 r.: „Młodzi was potrzebują. Oni poszukują wzorców, które byłyby dla nich punktem odniesienia. Oczekują odpowiedzi na wiele zasadniczych pytań, jakie nurtują ich umysły i serca, a nade wszystko domagają się od was przykładu życia. Trzeba, abyście byli dla nich przyjaciółmi, wiernymi towarzyszami i sprzymierzeńcami w młodzieńczej walce. Pomagajcie im budować fundamenty pod ich przyszłe życie”. – Te słowa wyrażają najgłębszy sens powołania nauczycieli i wychowawców, sens działania szkoły katolickiej – podkreśliła prezes SPSK.

Zauważyła, że niezapomniana, młoda dyrektor – śp. Katarzyna Bryczek, która przybyła do Strug z Podhala ze swoim doświadczeniem placówki integracyjnej, nadała kierunek działań szkoły w myśl zasady: najważniejszym człowiekiem jest ten, który właśnie stoi przy nas, a najważniejszym dziełem jest miłość. Prezes SPSK dodała, że „z miłości do dzieci z niepełnosprawnościami zainicjowała w szkole piękne, prawdziwe dzieło integracji”.

– Niech więc szkoła im. św. Jana Pawła II w Strugach wychowuje kolejne pokolenia Polaków według wskazań patrona i za jego orędownictwem niech uzdalnia do życia w prawdzie i w umiłowaniu dobra. Niech wiedza opromieniona światłem wiary staje się prawdziwą mądrością dla wychowanków tej szkoły – życzyła Maria Chodkiewicz.

Dobra przyszłość

Okolicznościowy list skierował do społeczności szkolnej poseł Marcin Przydacz. Odczytała go Agnieszka Jagieła. „Wierzę, że duch Jana Pawła II będzie ożywiał waszą edukacyjną misję, a także wpływał na kształtowanie charakteru młodych ludzi, którzy staną się przyszłością naszej Ojczyzny” – napisał polityk.

List posła Pawła Rychlika odczytał Michał Mesjasz. „Jestem świadkiem państwa wytężonej pracy na rzecz rozwoju szkoły podstawowej w Strugach, która przyniosła piękne owoce, służące rozwojowi i edukacji młodego pokolenia”– przyznał parlamentarzysta.

Reklama

– Dzisiaj ze spokojem patrzę na przyszłość tej szkoły, jest w dobrych rękach (...) Pracują tu z oddaniem ludzie z pasją i misją, nauczyciele, którzy wiedzą, jak ważna jest edukacja, wychowanie i wiara. Wiedzą, co to empatia i zasada: „Miej serce i patrzaj w serce” – powiedziała Leokadia Nosal, b. nauczycielka i wieloletnia przyjaciółka szkoły.

Życzenia i gratulacje złożyli również obecni na uroczystości dyrektorzy szkół SPSK z całej Polski.

Na zakończenie uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny.

2024-10-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mają sztandar i patrona

16 października był historycznym dniem dla Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Strugach.

Placówce został nadany sztandar oraz imię patrona – św. Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Ojciec pustelników

Niedziela Ogólnopolska 3/2023, str. 24

[ TEMATY ]

św. Antoni Opat

mal.Francisco de Zurbarán/pl.wikipedia.org

Święty Antoni, opat

Święty Antoni, opat

Żywot św. Antoniego, napisany przez św. Atanazego Aleksandryjskiego, miał ogromny wpływ na nawrócenie św. Augustyna.

Antoni, zanim stał się ojcem monastycyzmu, miał zamożnych i religijnych rodziców, których jednak wcześnie stracił. Po ich śmierci sprzedał ojcowiznę, a pieniądze rozdał ubogim. Młodszą siostrę oddał w opiekę szlachetnym paniom i zabezpieczył jej byt materialny, a sam udał się na pustynię w pobliżu rodzinnego miasta Koma, w Dolnym Egipcie. Początkowo mieszkał w grocie. Około 275 r. przeniósł się na Pustynię Libijską. Dziesięć lat później osiadł w ruinach opuszczonej fortecy Pispir na prawym brzegu Nilu.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: całe nasze życie, to historia relacji z Bogiem

2025-01-17 16:30

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Przez wzgląd na Syjon nie umilknę, przez wzgląd na Jerozolimę nie spocznę, dopóki jej sprawiedliwość nie błyśnie jak zorza i zbawienie jej nie zapłonie jak pochodnia. Wówczas narody ujrzą twą sprawiedliwość i chwałę twoją wszyscy królowie. I nazwą cię nowym imieniem, które usta Pana określą. Będziesz prześliczną koroną w rękach Pana, królewskim diademem w dłoni twego Boga. Nie będą więcej mówić o tobie «Porzucona», o krainie twej już nie powiedzą «Spustoszona». Raczej cię nazwą «Moje w niej upodobanie», a krainę twoją – «Poślubiona». Albowiem spodobałaś się Panu i twoja kraina otrzyma męża. Bo jak młodzieniec poślubia dziewicę, tak twój Budowniczy ciebie poślubi, i jak oblubieniec weseli się z oblubienicy, tak Bóg twój tobą się rozraduje.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję