Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

900-lecie chrztu Pomorzan

Wszystkie chrzty Kościoła niezależnie od tego, w jakim regionie świata się dokonują, biorą swój początek z chrztu Pana Jezusa w Jordanie – powiedział w słowie Bożym abp Stanisław Gądecki.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 44/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Szczecin

Adam Szewczyk

Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Gądecki

Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Gądecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ponad pięć miesięcy trwają w naszej archidiecezji obchody podniosłego Jubileuszu 900-lecia Misji Ewangelizacyjnej św. Ottona. Za nami uroczysta inauguracja w bazylice archikatedralnej, następnie głębokie w swojej treści obchody w miejscu Chrztu Pomorzan – przy Studzience Ottonowej w Pyrzycach, a także 1 lipca dziękczynne Eucharystie sprawowane w pięciu istotnych dla misji Apostoła Pomorza miejscach. Październik to uczczenie chrztu obecnie biskupiego, metropolitalnego miasta Szczecina. Uroczystości, które miały miejsce 25 października br. zbiegły się z inauguracją posługi nowego Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, a dzień później z ingresem.

Jubileuszowe dziękczynienie miało więc wydźwięk szczeciński i wspomniało dzieło chrztu samej stolicy Pomorza Zachodniego. Historia uwieńczenia darem sakramentalnym mieszkańców Szczecina ma wielowątkowy wymiar. Przypomniał ją wybitny znawca hagiografii św. Ottona ks. kan. dr hab. Grzegorz Wejman prof. US w przygotowanym na tę okazję słowie historycznym nawiązując wpierw do analogii orędzia i posługi św. Pawła: – Św. Paweł, jako Apostoł Narodów dokonał wielkiego dzieła chrystianizacji terenów Morza Śródziemnego. 1100 lat później, nad kolejne Morze, tym razem Bałtyckie, udał się inny misjonarz Jezusa Chrystusa, św. Otton z Bambergu – Apostoł Pomorza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Misja św. Ottona

Reklama

Na wzór św. Pawła Apostoła Narodów przemierzając lądy i wody, w duchu św. Wojciecha patrona Polski, zachowując nieugiętą i żywą wiarę, na prośbę i ze wsparciem polskiego księcia Bolesława Krzywoustego swojego wiernego przyjaciela, za zgodą księcia pomorskiego Warcisława I, pozostając lojalnym względem jego osoby, i z mandatu papieża Kaliksta II, w duchu szacunku i posłuszeństwa dla najwyższej władzy kościelnej, przybył na nasze ziemie. Ten Boży mąż, w duchu nauczania Kościoła powszechnego – iż istotą chrześcijaństwa nie jest przymus, ale przekonywanie – rozpoczął w czerwcu 1124 r. wielki zasiew ewangeliczny na pomorskiej ziemi. Po sukcesach w Pyrzycach i książęcym Kamieniu Pomorskim, przez oporny Wolin drogą wodną przybył z końcem września 1124 r. do Szczecina – najstarszego i najbardziej dostojnego miasta na Pomorzu, które jest jego stolicą. Mieszkańcy tego bardzo ludnego miasta podburzani przez wpływowych i bezwzględnych kapłanów pogańskich stawiali opór chrześcijańskim misjonarzom. Dostojne, publiczne wystąpienia biskupa bamberskiego zdawały się nie przynosić zamierzonego celu. Niemniej, dwudniowe – w dzień i w nocy – trwanie na modlitwie przed Panem nieba i ziemi, i nikodemowe rozmowy bp. Ottona z synami najbogatszego mieszkańca Szczecina Domasława, a także ultimatum postawione szczecinianom przez polskiego księcia Bolesława III, nie tylko, że rozwiały ciemne chmury nad miastem, ale dały nadzieję na Boże światło dla stolicy Pomorza. Dzień 25 października 1124 r. kiedy to synowie Domasława przyjęli chrzest św. stał się przełomowym w historii miasta. Od tej chwili wielkie tłumy ustawiały się w kolejce do baptysteriów, by na nowo narodzić się, tym razem do Bożego życia. 9 tygodniowy pobyt bp. Ottona w Szczecinie, stał się, w świetle wiary, najpiękniejszym czasem w dziejach miasta i mocnym powiewem Ducha Świętego. Na kolejny taki wielki powiew Trzeciej Osoby Boskiej, trzeba było czekać aż do 11 czerwca 1987 r., kiedy to, Jan Paweł II, na Jasnych Błoniach poruszył serca setek tysięcy wiernych, a w katedrze dziękował temu, od którego to wielkie dzieło tutaj się zaczęło: „Niech jego relikwie (św. Ottona z Bambergu) tu, w tej katedrze, będą otaczane najgłębszą czcią, bo Kościół w Polsce otacza głęboką czcią wszystkich tych, którzy głosili mu Ewangelię, bez względu na to, skąd pochodzili, czy z krajów słowiańskich, czy z Irlandii, czy z krajów germańskich. Przychodzili w imię Chrystusa i przychodzili jako nasi bracia”.

Ceremonia

Uroczystości jubileuszowe w Matce Kościołów Archidiecezji bazylice św. Jakuba w Szczecinie rozpoczęły się od ceremonii kanonicznego objęcia urzędu Arcybiskupa Szczecińsko-Kamieńskiego przez powołanego na tę funkcję abp. Wiesława Śmigla. Rozpoczęła się ona od procesji na wejście, w której do ołtarza przybyli: Główny Celebrans abp Stanisław Gądecki metropolita poznański, abp Wiesław Śmigiel, bp Zbigniew Zieliński administrator apostolski, bp prof. Henryk Wejman, koncelebransi i Kapituła Katedralna. W czasie procesji połączone szczecińskie chóry pod dyrekcją prof. Szymona Wyrzykowskiego wykonały Litanię do św. Ottona. Po przybyciu do ołtarza i pozdrowieniu oraz wprowadzeniu do liturgii przez Administratora Apostolskiego, Kanclerz Kurii ks. kan. dr Sławomir Zyga odczytał list Nuncjusza Apostolskiego w Polsce informujący o mianowaniu nowego Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego. Zwieńczeniem tej procedury było podpisanie kanonicznego dokumentu przez Księdza Arcybiskupa, członków Kolegium Konsultorów i Kanclerza Kurii. Podniosłe Gaude Mater Polonia wyraziło radość z ustanowienia nowego Pasterza Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego.

Reklama

W wygłoszonym słowie Bożym abp Stanisław Gądecki nawiązał do wymowy chrztu św.: – Wszystkie chrzty Kościoła niezależnie od tego, w jakim regionie świata się dokonują, biorą swój początek z chrztu Pana Jezusa w Jordanie. Kiedy cały lud przystępował do chrztu, Jezus także przyjął chrzest. On, poczęty z Ducha Świętego, nie potrzebował chrztu, ale przez swoje zanurzenie pragnął zjednoczyć się z losem każdego człowieka i całej ludzkości. Następnie były Przewodniczący Konferencji Episkopatu pochylił się z troską nad zobowiązaniami płynącymi z łaski chrztu św. – Dzisiaj należy zadać sobie pytanie, jaka jest nasza postawa ewangelizacyjna? Należy w nią włożyć jak najwięcej ducha i to co najcenniejsze – osobiste doświadczenie wiary.

Słowo Pasterza

Cała liturgia Najświętszej Ofiary miała podniosły charakter, gdyż sprawowana była w języku łacińskim, a wszystkie części stałe wykonywane przez orkiestrę i chóry pochodziły z Mszy Koronacyjnej Wolfganga Amadeusza Mozarta.

W ramach dziękczynienia po Komunii św. przemówił w imieniu władz samorządowych Szczecina prezydent Piotr Krzystek. Nawiązał do historycznego znaczenia jakim był Chrzest Szczecina ukazując rolę jaką Kościół katolicki odegrał na naszej ziemi na przestrzeni wieków, zwłaszcza budując naszą tożsamość po II wojnie światowej. Życzył także abp. Wiesławowi owocnego posługiwania w Szczecinie. Następnie swoje słowo wypowiedział także bp prof. Henryk Wejman, który wraz z proboszczem bazyliki ks. prał. Dariuszem Knapikiem oraz ks. kan. dr Sławomirem Zygą wręczyli nowemu Metropolicie pastorał. Ksiądz Biskup wyraził także wdzięczność za ośmiomiesięczną posługę administratora apostolskiego bp. Zbigniewowi Zielińskiemu, który w darze otrzymał pamiątkowy ornat. Głos zabrał również nowy Metropolita, gdy porównał naszą archidiecezję do rodziny: – Podobnie jak o rodzinie mówi się „moja” nie z chęci posiadania, ale dla wyrażenia bliskości, troski, miłości i bezpieczeństwa tak samo mówię o naszej archidiecezji.

Ukoronowaniem dziękczynnej liturgii było uroczyste błogosławieństwo, po którym wszyscy uczestnicy udali się do tablicy i obrazu upamiętniających 900-lecie Misji św. Ottona, którą pobłogosławił i poświęcił nowy Metropolita Szczecińsko-Kamieński.

2024-10-29 13:49

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólnie raźniej

Niedziela szczecińsko-kamieńska 50/2023, str. I

[ TEMATY ]

Szczecin

Adam Szewczyk

Dzień z młodzieżą spędził abp Andrzej Dzięga

Dzień z młodzieżą spędził abp Andrzej Dzięga

Witam was serdecznie. Traktuję to spotkanie z dodatkową radością i nadzieją, bo patrzę na was jako na kandydatów do bierzmowania – powitał przybyłych abp Andrzej Dzięga.

W wigilię uroczystości Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, w szczecińskiej bazylice archikatedralnej odbyło się spotkanie młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania w 2024 r. To odpowiedź na zachętę papieża Franciszka, by właśnie w tym czasie obchodzono Światowy Dzień z Młodzieżą.
CZYTAJ DALEJ

Święty Bonawentura

Niedziela Ogólnopolska 11/2010, str. 4-5

[ TEMATY ]

święty

Francisco de Zurbarán/pl.wikipedia.org

Drodzy Bracia i Siostry! Chciałbym mówić dziś o św. Bonawenturze z Bagnoregio. Muszę przyznać, że proponując Wam ten temat, odczuwam pewną nostalgię, ponieważ wracam myślami do poszukiwań, gdy jako młody naukowiec zajmowałem się właśnie tym autorem, który jest mi szczególnie bliski. Wiedza o nim odcisnęła się w niemałym stopniu na mojej formacji. Z wielką radością kilka miesięcy temu udałem się z pielgrzymką do miejsca jego urodzenia - Bagnoregio, włoskiego miasteczka w regionie Lacjum, które z czcią zachowuje pamięć o nim. Urodzony prawdopodobnie w 1217 r. i zmarły w 1274 r., żył w XIII wieku, w czasach, gdy wiara chrześcijańska, która przeniknęła już głęboko do kultury i do społeczeństwa Europy, stała się natchnieniem do powstania nieśmiertelnych dzieł w dziedzinie literatury, sztuk pięknych, filozofii i teologii. Wśród wielkich postaci chrześcijan, którzy przyczynili się do stworzenia tej harmonii między wiarą a kulturą, wyróżnia się właśnie Bonawentura, człowiek czynu i kontemplacji, głębokiej pobożności i roztropności w rządzeniu.
CZYTAJ DALEJ

Papież odwiedził klaryski w Albano

2025-07-15 13:42

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Albano

kalryski

Vatican Media

Papież Leon XIV odwiedził klaryski

Papież Leon XIV odwiedził klaryski

Przed południem Leon XIV odwiedził klasztor sióstr klarysek w Albano Laziale. Poświęcił czas na indywidualną rozmowę z każdą z nich i wspólną modlitwę. Podarował też siostrom kielich mszalny i patenę.

Jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, dziś przed południem, po zakończeniu Mszy św. w kaplicy posterunku karabinierów w Castel Gandolfo, Leon XIV odwiedził siostry klaryski w klasztorze p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w pobliskim Albano. Po wspólnej modlitwy w klasztornej kaplicy Ojciec Święty spotkał się z siostrami w sali kapitulnej, witając się osobiście z każdą z nich. „To piękne, że Kościół zna wasze życie” - powiedział mówił, podkreślając, że jest ono cennym świadectwem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję