Reklama

Niedziela Częstochowska

Królowa u Książąt Apostołów

Bardzo się cieszę z przybycia Matki Bożej, wewnętrznie przeżywam wto całą sobą. Maryja jest dla mnie bardzo ważna, ponieważ dzięki Niej otrzymałam wiele łask i błogosławieństw od Boga – wyznała Zofia Mazur.

Niedziela częstochowska 46/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Zawiercie

Mateusz Kijas

Idą na spotkanie z Matką i Orędowniczką

Idą na spotkanie z Matką i Orędowniczką

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mam nadzieję, że czas peregrynacji przyczyni się do ożywienia ruchu religijnego i pobożności w naszej wspólnocie parafialnej. Liczę też na to, że wierni, którzy licznie uczestniczyli w misjach świętych, podejmą postanowienia, o których mówił ojciec misjonarz – podzielił się z nami ks. Jan Niziołek, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. – Myślę, że na pewno te misje i nawiedzenie będą wydawać owoce. Wierzę w to, patrząc choćby na zaangażowanie ludzi w ostatnich dniach, na dekoracje ulic i przed kościołem, dostrzegając również olbrzymią empatię, życzliwość i otwartość u wiernych. To świadczy o tym, że cieszą się z tego, kim są. A są ludźmi wierzącymi w Pana Boga – podkreślił duszpasterz. Zapytany o to, co jest istotne w relacji ksiądz – parafianie, ks. Jan zaznaczył, że najważniejsze są: empatia, wzajemna życzliwość, zrozumienie, chęć pomocy i człowieczeństwo.

Młodzi w Kościele

Reklama

W peregrynacji uczestniczyły liczne wspólnoty parafialne, w tym członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które w tej parafii zrzesza ok. 20 osób. Wśród przybyłych KSM-owiczów obecna była prezes oddziału Ania Kowalik, z którą rozmawialiśmy po zakończeniu uroczystości. – Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w tym wydarzeniu, w trakcie którego towarzyszyła mi wewnętrzna radość. Takim szczególnym momentem dla mnie było czuwanie młodzieży. Jestem szczęśliwa, że jako KSM mogliśmy się w nie włączyć: zagrać, zaśpiewać, a przede wszystkim – być przy Matce Bożej. Ta chwila przyniosła mi dużo pokoju w sercu – opowiedziała. – KSM jest miejscem, w którym poznałam Pana Boga. I myślę, że to właśnie On sprawia, że ciągle chcę się angażować – podkreśliła.– Przez te siedem lat spotkałam wiele osób, które pokazały mi, że można rozwijać swoje pasje, działać, być pozytywnym człowiekiem, a jednocześnie budować i rozwijać relację z Panem Bogiem – dodała. – Maryja jest dla mnie przede wszystkim Matką i Orędowniczką w wielu sprawach – przyznała Ania Kowalik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Doba nawiedzenia to wyjątkowo pracowity okres dla Liturgicznej Służby Ołtarza, która swoją obecnością i zaangażowaniem wspiera liturgiczny aspekt uroczystości. Jednym z ministrantów posługujących w zawierciańskiej bazylice jest Filip Miąsko. – Podczas tego wydarzenia towarzyszą mi silne emocje, m.in. zachwyt oraz szczęście, że mogę brać w tym wszystkim udział jako lektor i ministrant naszej parafii. Matka Boża jest moją Matką i najlepszą Orędowniczką, której mogę się zawierzyć – wyznał Filip. – Do służby przy ołtarzu motywuje mnie przede wszystkim to, że mogę być naprawdę blisko Boga, zarówno trwać w Nim, jak i Mu służyć – podkreślił lektor.

Ania i Filip, zapytani o cechy, które powinni mieć księża, aby przyciągnąć do Boga młodych, wymienili m.in.: otwartość, chęć pomocy, serdeczność, życzliwość, chęć działania i uśmiech. Podkreślili również, że powinni oni być przykładem dla młodych – opiekunami duchowymi, a zarazem osobami, z którymi będą mogli np. zagrać w piłkę.

Oto siewca wyszedł siać

Reklama

Misje święte poprzedzające peregrynację prowadzili ojcowie redemptoryści z Tuchowa. – Misje święte mają swoją tematykę, która zasadniczo się nie zmienia. Jest to przede wszystkim głoszenie kerygmatu, czyli podstawowych prawd wiary, połączone z aktualnym programem duszpasterskim Kościoła w Polsce, który w tym roku brzmi: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” – podkreślił o. Zbigniew Bruzi.

Zapytaliśmy misjonarza o to, jak powinna wyglądać zdrowa duchowość maryjna oraz czy czas misji przyniósł już jakieś owoce duchowe. – Duchowość maryjna jest bardzo prosta, ponieważ opiera się na słowie Bożym. Tak jak Maryja przede wszystkim słuchamy słowa Bożego, rozważamy je i wprowadzamy w swoje życie. Matka Boża jest naszą Pośredniczką, z której postępowania i relacji z Bogiem powinniśmy brać przykład – wyjaśnił. – Owocem misji jest przede wszystkim spowiedź. Były takie osoby, które przystępowały do niej po kilku latach. Należy jednak pamiętać, że misjonarz jest jak siewca, który sieje, a nie jak żniwiarz, który zbiera – zaznaczył o. Zbigniew.

Smutna refleksja

Reklama

Przed rozpoczęciem uroczystości spotkaliśmy w okolicy świątyni Wioletę Dudek, przedstawicielkę chóru parafialnego. – Czuję wielką radość i zadowolenie – wyznała. Parafianka podzieliła się z nami wspomnieniami z poprzedniej peregrynacji, którą przeżywała w Łazach. – Było ogromne poruszenie w parafii, wszyscy byli zaangażowani. Przypominają mi się chorągiewki, które sama również wykonywałam. Ludzie byli wyjątkowo poruszeni, panowała ogólna radość – opowiedziała chórzystka, dzieląc się pewnymi spostrzeżeniami: – Przy poprzedniej peregrynacji panował większy entuzjazm, było czuć większą radość i przywiązanie. Gdy szłam dzisiaj ul. 3 Maja, nie widziałam choćby ozdobionych okien, a dawniej było niemożliwe, aby w nich nie znalazł się choć wizerunek Maryi. Tylko te chorągiewki przypominały mi, że wtedy było tak samo. Nie wiem czemu, ale wyczułam dzisiaj pewną obojętność – dostrzegła ze smutkiem.

Szafarka łask

Niecałą godzinę przed przybyciem Pani Jasnogórskiej na miejscu powitania stopniowo gromadzili się parafianie i przedstawiciele działających przy bazylice wspólnot. Wśród nich znalazła się Zofia Mazur, członkini Żywego Różańca i animatorka Rycerstwa Niepokalanej. – Bardzo się cieszę z przybycia Matki Bożej, wewnętrznie przeżywam to całą sobą. Maryja jest dla mnie bardzo ważna, ponieważ dzięki Niej otrzymałam wiele łask i błogosławieństw od Boga – wyznała.

Łaska ocalenia

W imieniu całej wspólnoty parafialnej Panią Jasnogórską powitali Jarosław i Iwona Pałkowie. – Poczuliśmy ogromnie wyróżnienie tym, że możemy uczestniczyć w tak ważnym dla całej parafii wydarzeniu. Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy osobiście przywitać Matkę Bożą – opowiadała p. Iwona. – W pierwszym momencie trochę się obawiałem, czy podołam temu zadaniu. Jednak potem, gdy ochłonąłem, stwierdziłem, że w sumie czemu nie – wyznał p. Jarosław. Pani Iwona podzieliła się z nami osobistym doświadczeniem łaski otrzymanej przez wstawiennictwo Maryi. – Dzięki Bogu i Matce Bożej doszłam do siebie po bardzo poważnym wypadku samochodowym. Jestem wdzięczna za to, że mogę dalej żyć, wychowywać dzieci i być dobrą żoną i matką.

Wraz z wiernymi Matkę Bożą powitał abp Wacław Depo, który przewodniczył uroczystej Eucharystii na rozpoczęcie doby nawiedzenia. – Niech to dzisiejsze zawierzenie naszych rodzin przy sercu Maryi będzie dla nas nowym światłem nadziei pokładanej w Bogu – apelował w homilii.

2024-11-12 12:51

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marsze dla życia przejdą przez Zawiercie, Częstochowę i Radomsko

Zapraszamy na Marsze dla Życia i Rodziny w archidiecezji częstochowskiej. W tym roku maszerujemy w Zawierciu, Częstochowie i Radomsku.

– Tegoroczne marsze odbywają się pod hasłem: „Po stronie życia”, co jest jasnym odniesieniem do obecnej sytuacji przy polskiej granicy. To czas, w którym szczególnie powinniśmy docenić życie i to, że możemy cieszyć się nim w wolności i pokoju. Jest to także odniesienie do słów, które wypowiedział prezydent Ukrainy w jednym ze swoich przemówień do narodu, a także do słów św. Jana Pawła II z encykliki ,,Evangelium Vitae” – mówi Grzegorz Nienartowicz, organizator marszów, prezes Fundacji dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Krzyż nawraca Francuzów. Piszą o tym do biskupów, prosząc o chrzest

2025-04-18 12:18

[ TEMATY ]

krzyż

chrzest

Francja

nawrócenie

Adobe Stock

To Chrystus ukrzyżowany przyciąga dziś nowych ludzi do Kościoła we Francji - uważa bp Matthieu Rougé, ordynariusz podparyskiej diecezji Nanterre. Na łamach dziennika La Croix odnosi się do bezprecedensowych osiągnięć Kościoła nad Sekwaną: gwałtownego wzrostu liczby chrztów dorosłych, tłumów na liturgiach Środy Popielcowej i Niedzieli Palmowej, rekordowego udziału paryskich licealistów w pielgrzymce do Lourdes.

Bp Rougé uważa, że osiągnięcia te są nie tyle rezultatem apostolskich inicjatyw kapłanów i wiernych, co dziełem samego Boga, po prostu łaską. Spełnia się to, co zapowiedział sam Jezus: „A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie”.
CZYTAJ DALEJ

Liturgia Męki Pańskiej. Na krzyżu zajaśniała potęga miłości Chrystusa

2025-04-18 22:23

Paweł Wysoki

W Wielki Piątek Liturgii Męki Pańskiej w archikatedrze lubelskiej przewodniczył bp Adam Bab. W homilii podkreślił, że Chrystus, wywyższony na krzyżu, zdobywa serca ogromem swojej miłości.

Przywołując fragment z Ewangelii wg św. Jana: „Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne” (J 3,16) powiedział, że mimo ludzkiej niewierności, Bóg pozostał wierny swojej pierwotnej miłości. – Z tej miłości powstał świat i z tej miłości został stworzony człowiek, a Chrystus przyniósł grzesznemu światu dobrą nowinę: miłość Boga nie ustała. Syn Boży stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia. Chociaż przeszedł przez świat dobrze czyniąc, został ukrzyżowany. Pozwolił dać się zabić, ale nie pozwolił się uśmiercić; uczynił ze swojej śmierci ofiarę, aby ci, którzy mu śmierć zadają, zostali ocaleni ze swojego grzechu – nauczał. – Na krzyżu zajaśniała potęga miłości Chrystusa – podkreślił.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję