Reklama

Niedziela Wrocławska

Za nami rok 2024

Niedziela wrocławska 1/2025, str. II-V

[ TEMATY ]

archidiecezja wrocławska

Tomasz Lewandowski

Archidiecezja Wrocławska włączyła się w pomoc powodzianom

Archidiecezja Wrocławska włączyła się w pomoc powodzianom

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tygodnik Katolicki Niedziela powstał 98 lat temu, natomiast jego edycja wrocławska swoją inaugurację miała w 2004 r., co oznacza, że minęło już 20 lat odkąd w archidiecezji wrocławskiej ukazuje się dodatek Niedziela Wrocławska, znany także jako Niedziela Dolnośląska. Hasło roku duszpasterskiego brzmiało: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

Styczeń

Początek roku to zawsze czas, kiedy modlimy się o pokój na świecie, bo przecież 1 stycznia to Światowy Dzień Pokoju. W tym czasie kilka grup młodzieży, wraz z bp. Maciejem Małygą uczestniczyło w Europejskim Spotkaniu Młodzieży w Ljubljanie (Słowienia). W Uroczystość Objawienia Pańskiego odbywały się Orszaki Trzech Króli. We Wrocławiu wzięło w nim udział 12 tys. osób. Pochód ten przeszedł z Ostrowa Tumskiego na wrocławski rynek, gdzie wszyscy oddali pokłon Bożej Dziecinie. W pochodzie szli m.in. bp Jacek Kiciński i prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, a ze Świętą Rodziną w „Betlejem” czekał abp Józef Kupny. – Bardzo się cieszę, że jest nas tak wielu, by wspólnie świętować Objawienie Pańskie. Razem z wami przychodzę, by pokłonić się Świętej Rodzinie. Odnaleźliśmy Dzieciątko Jezus – Ono chce nam błogosławić i przemieniać nasze życie – mówił na wrocławskim Rynku metropolita wrocławski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Od 15 stycznia, w kaplicy na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu, w każdy poniedziałek o godz. 19.30 poszczególne wspólnoty prowadzą modlitwę w intencji Synodu Archidiecezji Wrocławskiej.

17 stycznia zmarł ks. prof. dr hab. Wiesław Wenz – profesor z zakresu Prawa Kanonicznego na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu i proboszcz parafii św. Jacka we Wrocławiu-Swojczycach. Miał 66 lat i 41 lat kapłaństwa. Z kolei 28 stycznia w wieku 92 lat zmarł ks. prałat Zbigniew Bąkowski, pierwszy proboszcz i budowniczy kościoła Miłosierdzia Bożego w Brzegu.

30 stycznia do Okna Życia przy ul Rydygiera trafił noworodek. Było to już 21. uratowane dziecko.

Luty

2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego. Biskup Jacek Kiciński w liście skierowanym do osób życia konsekrowanego podkreślił, że ich posługa jest drogocenna i wielowymiarowa.

14 lutego w Środę Popielcową rozpoczął się Wielki Post.

23 lutego ksiądz arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski obchodził swoje 68 urodziny.

24 lutego przypadła druga rocznica ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę.

Marzec

8 marca tegoroczni maturzyści z terenu archidiecezji wrocławskiej zawierzyli Matce Bożej sprawy egzaminów oraz swoją przyszłość. Pielgrzymka organizowana była przez Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży AW.

Reklama

10 marca obchodziliśmy 50. rocznicę śmierci kard. Bolesława Kominka. Z tej okazji jeden z tramwajów MPK Wrocław otrzymał jego imię. Z kolei na auli Papieskiego Wydziału Teologicznego zaprezentowany został oryginał orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, w którym znajdują się historyczne i ważne słowa „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Prezentacji dokumentu dokonał dr hab. Wojciech Kucharski, historyk. – Rocznica 50-lecia pomoże nam w realizacji zadania pojednania. Nasza tożsamość, jako wspólnoty, oparta na pamięci, jest ważna. A my musimy ją pielęgnować oraz kształtować. List napisany przez kard. Kominka utrzymany jest w duchu chrześcijańskim i dla nas Wrocławian zaszczytem jest, że to stąd wyszedł ten sygnał do przebaczenia i współpracy – mówił abp Józef Kupny.

Tego dnia do Okna Życia przy ul Rydygiera trafiła 1,5 miesięczna dziewczynka.

11 marca zmarł abp senior Marian Gołębiewski. Pochowany został 18 marca w kryptach katedry św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu.

14 marca abp Józef Kupny został zastępcą przewodniczącego Episkopatu. Zastąpił na tym stanowisku abp. Marka Jędraszewskiego, który pełnił tę funkcję przez dwie pięcioletnie kadencje. Wyboru dokonali biskupi podczas trwającego w Warszawie zebrania plenarnego KEP.

28 marca w katedrze wrocławskiej sprawowana była Msza krzyżma. – W życiu kapłańskim nie chodzi o samorealizację i sukces – mówił do księży abp Józef Kupny, dodając: – Wierni potrzebują takich kapłanów, którzy jednoczą ich z Bogiem i między sobą.

Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy Triduum Paschalne, a Niedziela Zmartwychwstania przypadła na 31 marca. Wierni licznie przybyli, aby przeżywać w duchu modlitwy ten święty czas.

Kwiecień

7 kwietnia w Niedzielę Bożego Miłosierdzia w Sali Audytoryjnej Wrocławskiego Centrum Kongresowego odbyło się diecezjalne spotkanie scholi parafialnych. Wzięło w nim udział ponad 400 dzieci z 19 parafii archidiecezji wrocławskiej. Razem z młodymi scholistami, ich opiekunami oraz rodzicami w wydarzeniu brał udział bp Maciej Małyga.

13 kwietnia w wieku 94 lat życia i 68 lat kapłaństwa zmarł ks. Jan Kurcoń, emerytowany proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Przeczowie.

Maj

Reklama

7 maja rodzina salezjańska pożegnała ks. Jerzego Witka. Na Mszy św. modliło się ponad stu księży, wspólnoty neokatechumenalne oraz wierni świeccy dziękujący za posługę tego kapłana.

10 i 11 maja we Wrocławiu odbył się II Kongres Wieczystej Adoracji.

11 maja w katedrze wrocławskiej święcenia diakonatu z rąk bp. Jacka Kicińskiego przyjął Eryk Cichocki, pochodzący z parafii Narodzenia NMP w Kiełczynie (diecezja świdnicka).

13 maja odbyła się premiera filmu Brat brata w reżyserii Andrzeja Kotwicy. Film poświęcony jest Jerzemu Marszałkowiczowi.

17 maja na wrocławskim cmentarzu parafialnym Świętej Rodziny przy ul. Smętnej obecny był ambasador Japonii w Polsce – Akio Miyajima. Celem jego wizyty było złożenie kwiatów i oddanie hołdu płk. Bolesławowi Orlińskiemu.

Reklama

19 maja oficjalnie rozpoczął się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej. Wydarzenie miało miejsce w katedrze wrocławskiej, gdzie abp Józef Kupny podpisał stosowne dokumenty. Obecnych było ok. tysiąca wiernych archidiecezji wrocławskiej. W okresie presynodalnym słuchaliśmy słowa Bożego i adorowaliśmy Chrystusa. Także wszystkie spotkania kapłańskie rozpoczynały się od adoracji. Dzięki temu już teraz doświadczyliśmy bogactwa darów Ducha Świętego w naszych parafiach i dekanatach. Zaczęliśmy się zmieniać, co miało odbicie w świadectwach uczestników zespołów presynodalnych, w coraz większym zaangażowaniu wiernych w życie naszego Kościoła. Postawiliśmy pierwsze kroki na długiej drodze budowania Kościoła miłości i jedności. Kościoła rozmodlonego, wiernego nauczaniu Jezusa, otwartego, czyli przyjmującego każdego do swojej wspólnoty. Już dzisiaj wiemy, że wielu wiernych marzy o Kościele, w którym mogliby czuć się jak w domu, jak we wspólnocie – podkreślał metropolita wrocławski.

21 maja zmarł ks. prałat Mirosław Ratajczak. Kapłan ten odszedł do wieczności w wieku 80 lat życia i 57 lat kapłaństwa.

25 maja święcenia prezbiteratu, z rąk abp. Józefa Kupnego, przyjęło sześciu alumnów Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu oraz diakon ze Zgromadzenia Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy. Uroczystości przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Wyświęceni zostali: Przemysław Fic, Marek Goliczewski, Piotr Kowalczyk, Grzegorz Łuczyszyn, Przemysław Pieczkowski, Mateusz Turzański, Marcin Kisiliczyk CMF.

30 maja odbyła się uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

31 maja zmarł ks. prałat Stanisław Paszkowski. Przez ponad 40 lat posługiwał jako Duszpasterz Rodzin Archidiecezji Wrocławskiej. Odszedł w wieku 78 lat życia i 52 lat kapłaństwa.

Czerwiec

Początkiem czerwca młodzież archidiecezji wrocławskiej brała udział w XXVII Spotkaniu Młodych Lednica 2000. W wigilię Zesłania Ducha Świętego pod bramą rybą odbywało się spotkanie pod hasłem „Wracaj do domu”.

Rozpoczął się remont organów w katedrze wrocławskiej. Zdemontowano poszczególne elementy instrumentu, odpowiednio je oznaczono, zapakowano w specjalne skrzynie, po czym zostały one przewiezione do specjalistycznego warsztatu i poddane renowacji. Prace potrwają 4 lata.

Reklama

8 czerwca zainaugurowane zostało sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Osobowickiej na Świętym Wzgórzu.

23 czerwca bp Maciej Małyga poświęcił Samotnię św. Jana Chrzciciela w Sułowie Wielkim (dekanat Góra Wschód).

Lipiec

6 lipca wyruszyła 8. Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę. Tego dnia zmarł ks. Marek Staniszewski. Kapłan ten odszedł do wieczności w wieku 59 lat życia i 32 lat kapłaństwa. Był proboszczem parafii NMP Różańcowej w Brzezinie.

13 lipca w kościele św. Anny w Miliczu odbyła się archidiecezjalna pielgrzymka osób modlących się w Margaretkach oraz Dwunastkach.

Początkiem lipca w Dobroszycach odbyło się 31. Salwatoriańskie Forum Młodych. Brali w nim udział uczniowie od 8 klasy szkoły podstawowej oraz studenci.

28 lipca zmarł ks. Ryszard Reputała emerytowany kapłan, wieloletni proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kątach Wrocławskich. Miał 76 lat życia i 51 lat kapłaństwa.

Sierpień

1 sierpnia zmarł ks. Tomasz Caputa, proboszcz parafii św. Mikołaja w Wilkowie. Miał 54 lat życia i 24 lat kapłaństwa.

3 sierpnia uroczystą Mszą św. w katedrze wrocławskiej rozpoczęła się 44. Piesza Pielgrzymka Wrocławska. Hasło pielgrzymki: „Jesteśmy Kościołem”. Pielgrzymi do stóp Maryi dotarli 10 sierpnia, wśród nich było dwóch biskupów – bp Jacek Kiciński i bp Maciej Małyga.

Reklama

Pod koniec sierpnia w Henrykowie odbyły się dwie pielgrzymki rangi archidiecezjalnej. Pierwsza z nich to: VII Archidiecezjalna Pielgrzymka Wspólnoty Żywego Różańca, a druga, tydzień później to XV Archidiecezjalna Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół, organizowana m.in. przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej.

Wrzesień

2 września rozpoczął się nowy rok szkolny. Początkiem września rozpoczął się 41. Obóz Adaptacyjny Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu. Obóz to lata studenckiej tradycji, dwanaście chat i ponad pięćciuset uczestników.

W pierwszej połowie września wszystkie oczy były zwrócone ku rzekom, gdyż w wielu miejscach było zagrożenie powodziowe. Zalane zostały Lewin Brzeski oraz przylegające do niego mniejsze miejscowości. Woda dosięgła także tereny nieopodal Oławy m.in. Stary Górnik. Archidiecezjanie ruszyli z pomocą powodzianom także z Kotliny Kłodzkiej. Archidiecezja wrocławska za pomocą Caritas zapowiedziała pomoc długofalową, którą sukcesywnie realizuje.

12 września na sesji Rady Miejskiej Wrocławia rozpatrywano projekt rezolucji o ustanowieniu roku 2025 – Rokiem Pojednania. Projekt został przyjęty, a radni podjęli decyzję jednogłośnie.

20 września na Jasnej Górze odbyła się Archidiecezjalna Pielgrzymka Duchowieństwa i Wiernych.

29 września siostry salezjanki s. Agnieszka Bednarczyk oraz s. Angelika Piechocka złożyły profesję wieczystą. Uroczystość odbyła się w kościele NMP na Piasku we Wrocławiu, a przewodniczył jej ks. inspektor Marcin Kaznowski salezjanin z Inspektorii Krakowskiej.

Październik

Reklama

6 października blisko tysiąc osób wzięło udział we Wrocławiu w Marszu dla życia i rodziny, w tym roku pod hasłem „Zjednoczeni dla Życia, Rodziny, Ojczyzny!”.

8 października Caritas Archidiecezji Wrocławskiej podała oficjalną sumę ofiar pieniężnych, które zostały zebrane podczas zbiórki w parafiach archidiecezji. – Zebrana kwota przerosła nasze oczekiwania. Na chwilę obecną mamy prawie 2 mln zł i to nie jest suma końcowa, bo ta kwota cały czas się zwiększa. To przerosło nasze oczekiwania, ale też pokazało, że potrafimy się zmobilizować, być razem i nieść pomoc – mówił abp Józef Kupny.

13 października z katedry wrocławskiej wyruszyła 45. Piesza Pielgrzymka Wrocławska do grobu św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. W pielgrzymce wzięło udział ponad 7 tys. pielgrzymów. Największa grupa, ponad 6 tysięczna dotarła z Wrocławia, ponad 500 osób pielgrzymowało z Bagna i Obornik Śląskich, a mniejsze grupy były m.in. z: Milicza, Sułowa, Dobroszyc, Prusic, Łoziny. Mszy św. przy ołtarzu polowym przewodniczył abp Tadeusz Wojda pallotyn, ordynariusz archidiecezji gdańskiej i przewodniczący KEP.

W Rzymie zostało złożone “Positio” Sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza.

19 października abp Józef Kupny dokonał obrzędu poświęcenia kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lipkach. Mieszkańcy wioski ponad 30 lat czekali na ten moment.

Reklama

We wspomnienie św. o. Antoniego Marii Klareta (24 października) jego duchowi synowie obchodzili jubileusz 50-lecia istnienia we Wrocławiu seminarium i domu formacyjnego. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

27 października abp Józef Kupny konsekrował kościół Odkupiciela Świata we Wrocławiu – pomnik na Tysiąclecie Archidiecezji Wrocławskiej.

W Oławie otwarty został odnowiony budynek jadłodajni i Stacji Opieki Caritas. Lokal przy pl. Piastów 6 przeszedł gruntowny remont i został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Poświęcenia budynku dokonał abp Józef Kupny.

Tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych w parafiach odbywały się m.in bale Wszystkich Świętych.

Listopad

– Nasza pomoc powodzianom to wyraźny sygnał, że jesteśmy solidarni i w trudnych sytuacjach pomagamy sobie wzajemnie. Pomoc, którą udziela Caritas Archidiecezji Wrocławskiej jest pomocą mądrą – mówił abp Józef Kupny przekazując bon dla powodzian z Lewina Brzeskiego na tysiąc ton opału o wartości 1,71 mln zł.

15 i 16 listopada odbyły się oficjalne uroczystości związane z 35-leciem Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

19 listopada bp Maciej Małyga został delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego.

24 listopada w hali AWF Wrocław odbył się 39. Światowy Dzień Młodzieży.

29 listopada abp Józef Kupny zapalił pierwszą świecę i zainaugurował Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom w archidiecezji wrocławskiej.

Reklama

30 listopada w kościele NMP na Piasku we Wrocławiu odbyło się Diecezjalne Spotkanie Synodalne. Poszczególne dekanaty otrzymały do omówienia i zopiniowania dokumenty robocze przygotowane przez poszczególne komisje. Podczas Eucharystii słowo do wiernych skierował abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Podkreślił on konieczność słuchania Ducha Świętego i wskazał, jak Duch Święty przemawia w Kościele.

Grudzień

„Pielgrzymi nadziei” pod takim hasłem wraz z początkiem Adwentu rozpoczął się w Kościele nowy rok duszpasterski. Nawiązuje on do tematu Roku Jubileuszowego 2025.

12 grudnia oficjalnie zostało otwarte Muzeum Archidiecezjalne.

Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej świętowało jubileusz 170-lecia.

2024-12-28 17:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Synod – ostatni dzwonek

Niedziela wrocławska 38/2023, str. VI

[ TEMATY ]

archidiecezja wrocławska

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Tylko do końca września można dołączyć do zespołów presynodalnych w naszej diecezji. A naprawdę warto!

Synod to sprawa całej diecezji. Każdy z nas może się w niego włączyć na dwa sposoby. – Przede wszystkim modlitwą. Prosimy wszystkich wiernych o modlitwę, by synod rzeczywiście był dziełem Boga w nas, byśmy mogli się nawrócić i odnowić. Oczywiście, zespoły presynodalne, które teraz rozpoczną pracę, będą się modlić, ale potrzebują także wspierającej modlitwy innych – przekonuje Adriana Kwiatkowska, przewodnicząca sekretariatu synodu archidiecezji wrocławskiej.
CZYTAJ DALEJ

Święci, księża i zakonnice w KZ Auschwitz

2025-01-27 08:41

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Auschwitz

Muzeum Auschwitz

Anna Wiśnicka

W związku z przypadającą 27 stycznia 80. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz niemiecka agencja katolicka KNA przypomniała, że wśród śmiertelnych ofiar obozy byli też księża i zakonnice okazujący odwagę i gotowość do poświęcenia w najbardziej mrocznych czasach. Polski franciszkanin o. Maksymilian Kolbe oddał życie za innego człowieka. Niemiecka filozof i zakonnica Edyta Stein została zamordowana w Auschwitz, ponieważ była pochodzenia żydowskiego.

Znajdujący się na terenie okupowanej przez Niemców Polski obóz koncentracyjny Auschwitz, stał się symbolem zagłady europejskich Żydów. Dzień jego wyzwolenia, 27 stycznia 1945 r., jest zatem dniem, w którym na całym świecie upamiętnia się Holokaust.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek będzie pierwszym papieżem, który odwiedzi włoskie miasto filmowe Cinecittà

2025-01-28 16:56

[ TEMATY ]

Włochy

papież Franciszek

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Słynne włoskie studia filmowe Cinecittà w Rzymie były już miejscem powstawania kilku filmów o papieżach. Teraz to filmowe miasteczko odwiedzi głowa Kościoła katolickiego. 17 lutego br. Franciszek spotka się tam z przedstawicielami świata sztuki i kultury w ramach Roku Świętego. Jest to pierwsza wizyta papieża w Cinecittà.

Franciszek jest pierwszym papieżem, który odwiedził włoskie miasto filmowe Cinecittà88-letni papież z Argentyny jest miłośnikiem klasycznego powojennego kina włoskiego. Dramaty: „Rzym, miasto otwarte” Roberto Rosselliniego i „La Strada” Federico Felliniego należą do ulubionych filmów papieża. Jako dziecko i nastolatek często odwiedzał z rodziną kino w Buenos Aires, oglądając m.in. filmy włoskiego neorealizmu.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję