Początek roku akademickiego to czas dzielenia się przez kleryków wakacyjnymi doświadczeniami z różnych posług, ale także okazja do integracji. Stąd też od 27 do 30 września klerycy roku propedeutycznego uczestniczyli w wyjeździe do Gładyszowa w Beskidzie Niskim, a 29 września pozostała część wspólnoty udała się na pielgrzymkę do sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy i na spływ kajakowy po Roztoczu. W trosce o rozwój na płaszczyźnie ludzkiej i duszpasterskiej 7 października zorganizowane zostało spotkanie z ks. Tomaszem Trzaską – suicydologiem, poświęcone tematowi pomocy osobom w kryzysach i stanach depresyjnych. 10 października wspólnota seminaryjna obchodziła imieniny bp. Edwarda Białogłowskiego – biskupa seniora diecezji rzeszowskiej. W intencji solenizanta została odprawiona Msza św., a po niej, w imieniu kleryków, życzenia Księdzu Biskupowi złożył dziekan alumnów – kl. Marek Dul.
13 października klerycy WSD w Rzeszowie uczestniczyli w zakończeniu katedralnych nabożeństw fatimskich. Od 14 do 19 października odbywały się jesienne rekolekcje w ciszy, prowadzone przez ks. Bogusława Brzysia – rektora Polskiej Misji Katolickiej we Francji, który poruszał tematykę związaną z człowieczeństwem oraz kapłaństwem, a także podzielił się swoimi doświadczeniami posługi we Francji. 25 października Katarzyna Dąbek przybliżyła alumnom specyfikę posługi misyjnej w Afryce.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Pragnąc zadbać o swój rozwój intelektualny, 30 października klerycy roku pierwszego wzięli udział w spotkaniu z cyklu „Wtorki z Panem Cogito” zorganizowanym przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty i Instytut Filozofii Uniwersytetu Rzeszowskiego. 7 listopada klerycy wzięli udział w sesji popularnonaukowej „Błogosławiony Jerzy Popiełuszko – życie, posługa, męczeństwo i pamięć”, która odbyła się w budynku ITP w Rzeszowie. Od 9 do 11 listopada klerycy z lat II, IV, V i VI brali udział w kursie Szkoły Nowej Ewangelizacji pod nazwą „Jan”. W tym samym czasie klerycy z roku I uczestniczyli w wyjeździe integracyjnym w Góry Świętokrzyskie.
W rzeszowskim seminarium ważną rolę odgrywa również sport. Czas poświęcony na wspólną grę służy budowaniu wspólnoty, nabywaniu umiejętności współpracy i zdrowej rywalizacji, ale także radzeniu sobie z porażkami. Jedną z form aktywności cieszącą się popularnością w rzeszowskim seminarium jest tenis stołowy. Reprezentacja WSD w Rzeszowie od 15 do 16 listopada uczestniczyła w XXVI Mistrzostwach Polski Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w tej dyscyplinie. Ekipa rzeszowskiego WSD w składzie: kl. Kamil Górka, kl. Jakub Jędrzejczyk, kl. Marcin Blat i kl. Piotr Lęcznar obroniła zeszłoroczny tytuł mistrzów Polski w kategorii zawodów drużynowych, a kl. Piotr w turnieju indywidualnym zajął II miejsce, zyskując tym samym miano wicemistrza Polski.
16 listopada w budynku ITP w Rzeszowie odbyło się spotkanie przełożonych seminarium wraz z rodzicami alumnów, które służyło poznaniu formatorów kleryków, programu formacji oraz miejsca, w którym żyją i formują się klerycy. W tym samym dniu odbyła się również wieczornica patriotyczna pn. „Świadkowie prawdy i wolności”, wystawiona przez kleryków z roku I i II. Miała ona charakter otwarty i przybliżyła szerszemu gronu postaci dwóch wybitnych Polaków: bł. ks. Jerzego Popiełuszki i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.
Reklama
Ważnym momentem dla wspólnoty seminaryjnej były święcenia kapłańskie dk. Macieja Zawiślaka, które odbyły się 23 listopada w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Gorlicach. Dzień później klerycy uczestniczyli we Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby z okazji uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w rzeszowskiej katedrze. Po zakończonej Eucharystii alumni wzięli udział w wydarzeniu o nazwie „Królewska Uczta”, które było okazją do spotkania się z młodym Kościołem, aby przez zabawę, rozmowy oraz konferencje być bliżej młodego pokolenia i jego problemów.
1 grudnia był ważnym dniem dla kleryków z roku V, ponieważ przez obrzęd „admissio”, który odbył się w rzeszowskiej katedrze, wyrazili oni swoją gotowość do przyjęcia święceń diakonatu i prezbiteratu. 5 grudnia swoimi zdolnościami aktorskimi pochwalili się klerycy z roku IV i V, którzy wystawili dla wspólnoty wieczornicę mikołajkową o charakterze humorystycznym. 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, wspólnota seminaryjna uczestniczyła w nabożeństwie Akatyst, które było formą uczczenia Niepokalanie Poczętej oraz okazją do modlitwy za seminarium, jego wykładowców i dobroczyńców.
W III niedzielę Adwentu odbył się grudniowy dzień skupienia, który był poprowadzony przez ks. Łukasza Platę – kapłana diecezji tarnowskiej i ewangelizatora. Ksiądz rekolekcjonista w swoich konferencjach przybliżył klerykom osobę Ducha Świętego, Jego działanie oraz podzielił się świadectwami ze swojej posługi.
22 grudnia odbyła się, zgodnie z tradycją, Wigilia seminaryjna, która poprzedzona była uroczystymi nieszporami pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby. Obecny był również bp Edward Białogłowski. Wigilia seminaryjna była okazją do spotkania wspólnoty, złożenia sobie życzeń i śpiewu kolęd.
29 grudnia, w święto Świętej Rodziny, klerycy wzięli udział w diecezjalnej inauguracji Roku Jubileuszowego 2025 pod przewodnictwem pasterza naszej diecezji – bp. Jana Wątroby.