Rzymski zwyczaj nawiedzania kościołów stacyjnych pojawił się w Polsce w 2013 r. w archidiecezji łódzkiej za sprawą abp. Marka Jędraszewskiego, ówczesnego metropolity. Ksiądz arcybiskup wprowadził go również w Krakowie, gdy obejmował tę archidiecezję w 2017 r. Kościoły stacyjne to świątynie wyznaczone przez biskupa, do których wierni udają się w okresie Wielkiego Postu na nabożeństwa i modlitwy. Każdego dnia w wyznaczonym kościele odprawiane są m.in.: Droga Krzyżowa, Gorzkie żale, odbywają się adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwy pokutne. Przez cały dzień wierni mają również możliwość spowiedzi.
Reklama
Tegorocznej IX edycji „Kościołów stacyjnych miasta Poznania” towarzyszy hasło: „Pielgrzymi Nadziei”. Wielkopostne pielgrzymowanie rozpoczęło się w Środę Popielcową i zakończy w Niedzielę Palmową w bazylice archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Każdego dnia jego uczestnicy udają się do wyznaczonego przez biskupa kościoła. Modlitwy rozpoczynają się adoracją przed Najświętszym Sakramentem, możliwością spowiedzi oraz modlitwą w czasie Mszy św. w wyznaczonej intencji, m.in.: o ducha pokuty i nawrócenia w Kościele, o dar przemiany życia dla trwających w nałogach, o łaskę chrześcijańskiego wychowania dzieci, o poszanowanie godności każdego człowieka. Na każdy dzień Wielkiego Postu przypada inna intencja. Wierni słuchają słowa Bożego, trwają na modlitwie, podejmują post, a w czasie Eucharystii składają ofiarę, która przeznaczona jest dla potrzebujących, m.in. na działalność prowadzoną przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Modlitwy kończy nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W okresie Wielkiego Postu w czasie liturgii kapłani noszą szaty koloru fioletowego, ołtarzy nie ozdabia się kwiatami, a na instrumentach wolno grać jedynie dla podtrzymania śpiewu wiernych. Do tradycyjnych nabożeństw wielkopostnych należą Droga Krzyżowa oraz Gorzkie żale. W parafiach organizowane są również specjalne rekolekcje.
Tradycja kościołów stacyjnych narodziła się w IV wieku w Rzymie. Podczas Wielkiego Postu wierni pod przewodnictwem papieża zbierali się każdego dnia w innym kościele, związanym zwykle ze świadectwem wiary pierwszych chrześcijan męczenników. W 2006 r. papież Benedykt XVI potwierdził, że „tradycja kościołów stacyjnych zachowuje swoją wartość mimo minionych wieków”. /i.c.