Do świdnickiego seminarium przybyli 8 marca przedstawiciele parafialnych zespołów synodalnych z dekanatów: Dzierżoniów, Piława Górna i Świdnica-Zachód, aby wspólnie się modlić, formować i rozeznawać drogę, którą powinien kroczyć Kościół diecezjalny. Spotkanie odbyło się z inicjatywy ks. prał. Marka Korgula, głównego sekretarza I Synodu Diecezji Świdnickiej.
Komunikacja
Spotkanie rozpoczęło się Mszą świętą w seminaryjnej kaplicy, w czasie której homilię wygłosił ks. kan. dr Mirosław Rakoczy. Odnosząc się do Ewangelii o powołaniu celnika Mateusza, powiedział: – Współczesnemu człowiekowi stabilizacja i pieniądze nieraz przesłaniają Boga i Kościół. Ale Jezus widzi w każdym kandydata do zbawienia. Naszym zadaniem jest poszukiwanie takich „mateuszów” – podkreślił ojciec duchowny roku propedeutycznego, zachęcając do zwracania uwagi na wykluczonych. – Dzieło synodu w naszej diecezji to wezwanie, by nie zamykać oczu na tych, którzy są na marginesie. Synod jest okazją, by nawiązać autentyczną i bezpośrednią komunikację. By zmniejszyć chociażby dystans między świeckimi a nami duchownymi – dodał.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jeden Kościół
Reklama
Po Eucharystii odbyło się spotkanie integracyjne w seminaryjnym refektarzu. Był to czas na wymianę wrażeń i doświadczeń z dotychczasowych prac synodalnych. Następnie w auli rozpoczęła się część szkoleniowo-informacyjna, w której głos jako pierwszy zabrał bp Adam Bałabuch. – To wszystko służy temu, by budować mocno naszą wspólnotę zgromadzoną wokół naszego pasterza – Biskupa Świdnickiego. My stanowimy Kościół – tak jak wyznajemy w Credo: Kościół jeden, święty, powszechny i apostolski – przypomniał biskup pomocniczy. Hierarcha mocno wyeksponował ideę Kościoła partykularnego (diecezji) jako żywego wyrazu Kościoła powszechnego. Zwrócił uwagę, że wszyscy ochrzczeni – zarówno świeccy, jak i duchowni – tworzą jedną wspólnotę, a zarazem są w niej odpowiedzialni za kontynuację misji Apostołów.
Następnie ks. prał. Marek Korgul podkreślił, że synod od roku intensywnie działa. – Już w 74 parafiach powstały zespoły synodalne. W tym roku główny temat to ewangelizacja. Chcemy poznawać nauczanie Kościoła i szukać twórczych form głoszenia słowa Bożego – poinformował. Ksiądz Rakoczy wyjaśnił uczestnikom, jak prowadzić dzielenie się słowem Bożym w małych grupach. – Nie chodzi o wykład czy luźną rozmowę, ale o autentyczne spojrzenie na rzeczywistość oczami Pana Jezusa – zaznaczył. Zasugerował także, by mówić w pierwszej osobie, zachować dyskrecję i wsłuchiwać się w doświadczenie innych. Na koniec Anna i Marek Kośni z sekretariatu synodu wyjaśnili sens i rolę parafialnych zespołów. Grupy te nie są tylko organem doradczym, ale mają pobudzać współodpowiedzialność za wspólnotę, wzmacniać jedność i pomagać w odkrywaniu potrzeb wiernych.
Kolejne rejonowe spotkanie dla członków zespołów synodalnych z dekanatów Bystrzyca Kłodzka, Głuszyca, Kamieniec Ząbkowicki, Kłodzko, Kudowa-Zdrój, Międzylesie Nowa Ruda i Nowa Ruda-Słupiec odbędzie się 22 marca w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Bardzie.