Reklama

Niedziela Przemyska

Podziel się nadzieją

Transplantologia to jedna z najbardziej intensywnie rozwijających się dziedzin medycyny– powiedziała dr hab. n. med. Agnieszka Gala-Błądzińska.

Niedziela przemyska 17/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Archidiecezja przemyska

Archiwum szkoły

Uczniowie naszego liceum promowali ideę transplantologii

Uczniowie naszego liceum promowali ideę transplantologii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Zespole Szkół w Błażowej odbyła się konferencja poświęcona zagadnieniom transplantologii. Eksperci, osoby czekające na przeszczep oraz ci, którzy są już po nim, dzielili się swoimi przeżyciami i doświadczeniami.

Budowanie świadomości

Konferencję otworzyła dyrektor Zespołu Szkół w Błażowej Maria Kruczek, która cytując słowa św. Jana Pawła II: „Należy zaszczepić w sercach ludzi zwłaszcza młodych, szczere i głębokie przekonanie, że świat potrzebuje braterskiej miłości, której wyrazem może być decyzja o darowaniu organów”, podkreśliła, że celem spotkania jest budowanie świadomości w zakresie transplantologii w społeczeństwie, a szczególnie wśród młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gościem specjalnym wydarzenia była dr hab. n. med. Agnieszka Gala-Błądzińska, konsultant podkarpacki w dziedzinie transplantologii, prof. URz. Ponadto przybyli przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, powiatowego oraz lokalnego. Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu reprezentował ks. dr Wojciech Sabik. W konferencji wzięli także udział licznie przybyli mieszkańcy Błażowej i okolicy oraz uczniowie LO z Błażowej.

Nie zabieraj organów do nieba

Reklama

Głównym celem konferencji była prezentacja ogólnej wiedzy i dyskusja na temat obecnych problemów medycyny transplantologicznej – dziedziny, która zajmuje się przeszczepianiem narządów. Akceptacja społeczna jest tylko wtedy możliwa, kiedy przekazana jest pełna i rzetelna wiedza. Transplantacja narządów od dawna stanowi jedno z najważniejszych osiągnięć medycyny.

Konferencję rozpoczęli uczniowie LO im. św. Królowej Jadwigi Królowej w Błażowej wraz ze swoją nauczycielką biologii – Ritą Paściak, próbując odpowiedzieć na pytanie – „Dlaczego się psujemy?”. W swojej prezentacji podkreślili rolę chorób, które powodują nieodwracalne uszkodzenia narządów wewnętrznych, czyli ich niewydolność. W ostateczności prowadzą one do ich wymiany, czyli przeszczepu (np. nerki, serca, wątroby, trzustki, płuca, szpiku kostnego, rogówki).

Rozwój transplantologii jest imponujący. Jak podkreśliła w swojej wypowiedzi dr hab. n. med. Agnieszka Gala-Błądzińska, wiemy o transplantologii coraz więcej, jesteśmy coraz mądrzejsi, obserwujemy procesy transplantacyjne na świecie. Transplantologia to jedna z najbardziej intensywnie rozwijających się dziedzin medycyny. Według danych Poltransplant – Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji, w minionym roku padł w Polsce rekord. Udało się przeszczepić blisko 2200 narządów. Były to m.in. nerki, wątroba, serca, płuca, trzustka. Tylko w lutym tego roku przeszczepiono już 93 nerki. Ciągle jednak 2 tys. osób (tyle mieszkańców liczy nasza miejscowość) oczekuje na narządy, które są dla nich jedyną szansą na przedłużenie życia.

Obecnie najbardziej dotkliwym problemem jest brak organów, a dawców z Podkarpacia jest niewielu. Pani profesor jednocześnie zaprosiła młodzież do podjęcia studiów medycznych.

Największy akt miłości

Reklama

Istotną rolę w kwestii transplantologii i donacji organów odgrywa religia. Ten problem przedstawił ks. Tomasz Brodowicz, który zmierzył się z chorobą nerek i jest po przeszczepie. W swojej wypowiedzi podkreślił, iż wielu chrześcijan uważa, że darowanie swojego ciała dla ratowania innych jest konkretnym czynem miłości Boga i bliźniego. On sam doświadczył przeszczepu i dziękuje za drugie życie, które otrzymał. W różnych społecznościach religijnych istnieją zróżnicowane zdania na ten temat, które wpływają na podejście wiernych do pobierania i przeszczepiania narządów. Chrześcijaństwo wyraża zdecydowanie pozytywne stanowisko wobec donacji organów. W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy: „Oddawanie narządów po śmierci jest czynem szlachetnym i godnym pochwały”. Pogląd ten poparł również papież Benedykt XVI: „Akt miłości wyrażony darem swych narządów jest prawdziwym świadectwem swej hojności, która jest w stanie spoglądać poza śmierć i dostrzegać, że życie zawsze wygrywa”. Jednak w innych religiach wygląda to różnie.

Doświadczenia emocjonalne

Podczas konferencji swoje wzruszające historie walki z chorobą, dochodzenia do zdrowia i nowego, drugiego życia opowiedzieli pacjenci po przeszczepach: p. Aleksandra u której przeszczepiono nerkę; p. Teresa której mąż ma przeszczepione serce; p. Marcelina, która miała przeszczepione płuca i nerkę; p. Andrzej, którego syn Mikołaj miał przeszczep szpiku kostnego i czekał na przeszczep nerki; ks. Tomasz po przeszczepie nerki. Głos zabrali również pacjenci dializowani, oczekujący na nowy narząd – p. Marek i p. Ryszard oraz: p. Stanisław, p. Krzysztof oraz ks. Roman Niedziela. Każda historia jest inna, ale każda daje nadzieję na drugie życie. Nikt nie wie, kiedy takiego wsparcia będzie potrzebować, bo jedni z chorobą zmagają się przez całe życie, inni dowiadują się o niej nagle, a przeszczep jest często dla nich jedyną szansą.

Przełamywanie barier

Ważne jest mówienie o tym temacie otwarcie, przełamywanie barier społecznych blokujących świadome dawstwo narządów oraz upowszechnianie świadectw woli. Temu właśnie służyła konferencja w Błażowej, która z pewnością wniosła istotny wkład w popularyzację wiedzy o transplantologii wśród jej uczestników oraz przyczyniła się do podniesienia świadomości społecznej. Nie ma przecież większego daru niż oddanie dosłownie kawałka siebie drugiej osobie.

Inicjatorem i pomysłodawcą spotkania (już trzeciego w naszej szkole) był ks. Tomasz Brodowicz, który we współpracy z p. Andrzejem Wróblem, zastępcą burmistrza Błażowej i dyrekcją Zespołu Szkół w Błażowej zorganizowali tak wyjątkowe i ważne wydarzenie. Niech podsumowaniem będą słowa Jezusa: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 14).

2025-04-23 08:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wpatrzeni w Boże Serce

Chrystus jest fundamentem i w oparciu o ten fundament budujemy ściany, które są nieraz przyozdobione figurami świętych, przypominającymi, że Ewangelia jest tak piękna, że warto poświęcić jej życie – powiedział abp Adam Szal.

W uroczystość świętych Piotra i Pawła, 29 czerwca, abp Adam Szal uroczyście poświęcił kościół parafialny Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lecce.
CZYTAJ DALEJ

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela świdnicka 28/2016, str. 5

[ TEMATY ]

św. Jan z Dukli

Autorstwa Jan Matejko - fragment, Domena publiczna, commons.wikimedia

Św. Jan z Dukli

Św. Jan z Dukli
Święty Jan z Dukli urodził się na galicyjskiej ziemi, na przełęczy Karpackiej, w Dukli w 1414 r. Został dobrze wychowany przez bogobojnych rodziców. Rodzice posłali go do szkół w Krakowie. Jako młodzieniec otrzymał od Boga powołanie kapłańskie i zakonne. Wstąpił do Zakonu Franciszkanów Konwentualnych. Został wyświęcony na kapłana. Pracował w Krośnie i we Lwowie. Pod wpływem św. Jana Kapistrana przeniósł się do franciszkanów obserwantów, czyli bernardynów. I tu zasłynął jako kaznodzieja, wytrwały spowiednik, szerzyciel czci do Męki Pańskiej i Matki Bożej. Pod koniec życia stracił wzrok. Umarł w uroczystość św. Michała Archanioła, w środę 29 września 1484 r. Jan Paweł II kanonizował go 10 czerwca 1997 r. w Krośnie. Relikwie jego spoczywają w Dukli. Św. Jan z Dukli jest patronem diecezji przemyskiej. Co to znaczy, że jest naszym patronem? jakie wnioski z tego wynikają dla nas? Wynikają z tego dwa główne zadania. Po pierwsze, mamy uznać, że św. Jan jest naszym niebieskim opiekunem i orędownikiem. Stąd też winniśmy mu polecać często sprawy naszego życia. Drugie zadanie, jakie mamy wobec naszego patrona w niebie – to naśladować go w życiu. Każdy święty zostawia nam swoje chrześcijańskie życie jako testament do realizowania. Wszyscy jesteśmy zobowiązani ten testament rozpoznać i go wypełniać w kontekście naszego powołania, czyli inaczej mówiąc: jesteśmy zobowiązani do naśladowania naszych świętych. Pytamy się dzisiaj na nowo, jakie przesłanie zostawił nam św. Jan z Dukli, w czym go winniśmy naśladować? By odpowiedzieć na to pytanie, sięgnijmy do modlitwy: „Boże, Ty obdarzyłeś błogosławionego Jana z Dukli, kapłana, cnotami wielkiej pokory i cierpliwości, spraw, abyśmy naśladując jego przykład, otrzymali podobną nagrodę”. Św. Jan z Dukli wyznawał wiarę nie tylko w swoich kazaniach, ale przede wszystkim swoim życiem. Jak wyznajesz wiarę jako ojciec, jako matka, żona, mąż, dziecko, synowa, zięć? Czy Bóg zajmuje w twoim życiu pierwsze miejsce? Jeżeli w życiu Pan Bóg jest naprawdę na pierwszym miejscu, to wszystko się właściwe układa. Wiarę wyznajemy nie tylko w kościele, na modlitwie, ale całym swoim życiem. Dzisiaj, Bogu dzięki, nie prześladują nas za wiarę. Nie idziemy do więzień, nie zwalniają nas z pracy. Nie mamy niepokoju o konsekwencje naszego świadczenia o wierze.
CZYTAJ DALEJ

Polską racją stanu jest odwołanie von der Leyen

2025-07-09 18:50

[ TEMATY ]

Jadwiga Wiśniewska

Ursula von der Leyen

PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

Ursula von der Leyen

Ursula von der Leyen

Konieczne jest odwołanie von der Leyen, która od sześciu lat kieruje KE w sposób całkowicie oderwany od rzeczywistości, realnych potrzeb obywateli oraz od wartości, na których zbudowano wspólną Europę.

Pod rządami von der Leyen, Komisja Europejska stała się instrumentem interesów radykalnych organizacji pozarządowych i zakładnikiem błędnej ideologii ekologizmu jak i polityki migracyjnej. To właśnie sztandarowe projekty polityczne von der Leyen, takie jak Zielony Ład, Pakt Migracyjny, centralizacja UE czy zawarcie umowy z Mercosur prowadzą do spadku konkurencyjności europejskiej gospodarki, wzrostu kosztów energii, a tym samym ubóstwa energetycznego, upadku europejskiego rolnictwa i zagrożenia bezpieczeństwa. Wbrew wszelkiej logice, projekty te są nie tylko kontynuowane, ale wręcz ich realizacja przyspieszana.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję