W gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się IV ogólnopolska konferencja naukowa zorganizowana przez Ogólnopolskie Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń. W tym roku jej tematem był „Kościół jako sakrament nadziei dla świata. Rok Jubileuszowy 2025”.
Dzieje się tak wiele
Jak mówił rektor seminarium, ks. dr hab. Sławomir Szczyrba, temat konferencji podsunął papież Franciszek, publikując 9 maja 2024 r. bullę Spes non confundit, ogłaszającą Jubileusz Zwyczajny Roku 2025. – Byłoby przejawem sporej nieuwagi, by nie zareagować od razu na tak doniosłe wydarzenie. Czas pokazuje, iż nie pomyliliśmy się. Dzieje się tak wiele w świecie i ze światem, także w Kościele i z Kościołem, że nie można tych dwóch procesów nie próbować jakoś ze sobą sparować. Czy można sobie wyobrazić Kościół bez świata i świat bez Kościoła? Trzeba by było być szalonym, anachronicznym, jakoś odrealnionym. Można by szukać jeszcze innych określeń! Od razu uświadamialiśmy sobie, że to będzie jedynie muśnięcie tematu, zaledwie próba prowokacji! Że samo określenie Kościoła jako sakramentu nadziei (nawiązujące do pewnego określenia soborowego z Konstytucji dogmatycznej o Kościele: Kościół jest w Chrystusie niejako sakramentem) jest odważne i prowokujące – wyjaśnił ks. Szczyrba.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Jako pierwszy podczas tegorocznej sesji głos zabrał kard. Grzegorz Ryś. – Temat, który podejmujemy na tym sympozjum, nie jest tematem bagatelnym, tylko dotyczy przyszłości ludzkości. Jeśli nie znamy motywów życia i nadziei, i nie potrafimy ich przekazać, to ludzkość nie ma przyszłości. Tak mówi Sobór. (...) Jeśli chcecie dać komuś motywy życia i nadziei, to musicie mu pokazać, że go kochacie! – mówił metropolita łódzki.
Głosy środowiska
Podczas konferencji głos zabrali zarówno duchowni, jak i świeccy: s. dr hab. Judyta Pudełko PDDM, profesor Akademii Katolickiej w Warszawie; s. dr hab. Joanna Nowińska, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; ks. dr hab. Leszek Gęsiak SJ, profesor Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski; dr hab. Monika Przybysz, profesor Uniwersytetu kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie; dr hab. Aleksander Bańska, profesor Uniwersytetu Śląskiego.
To kolejne z cyklu wydarzenie wpisało się już na stałe w kalendarz naukowych dysput, które przyciągają nie tylko prelegentów, ale również licznie grono słuchaczy.
Organizatorzy wydarzenia zapraszają na kolejną konferencję w przyszłym roku.