Piknik, który był częścią odpustu ku czci Matki Bożej Binarowskiej, rozpoczął się uroczystą sumą odpustową, odprawioną przez ks. por. Cyryla Zielińskiego, kapelana Ordynariatu Wojska Polskiego. Pomysłodawcami i głównymi inicjatorami wydarzenia byli: ks. Bogusław Jurczak – proboszcz binarowskiej parafii oraz lokalni pasjonaci latania – paralotniarze z Biecza i okolic pod kierownictwem Roberta Kalisza. Piknik przyciągnął setki widzów z całego regionu, a Binarowa stała się tego dnia centrum lotniczych emocji.
Zapisani w historii
Wydarzenie rozpoczęło się od wykładu historycznego prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Andrzeja Olejko, który w niezwykle ciekawy i interesujący sposób przedstawił lotnicze tradycje Binarowej. Nie każdy słuchacz wiedział, że ta niewielka miejscowość wydała na świat lotników, którzy zapisali się w historii światowego lotnictwa. Z dumą przypomniano postać Stanisława Muszyńskiego, pilota Dywizjonu 308, oraz Mariana Kiełba, który zginął tragicznie w katastrofie lotniczej w 1968 roku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Następnym punktem programu był konkurs latawców, który okazał się prawdziwym hitem. Na niebie pojawiło się aż 49 pięknie wykonanych konstrukcji, a ich kreatywność i kolorystyka zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Głównym sędzią konkursu był Henryk Krupa, doświadczony modelarz – członek Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, wielokrotny reprezentant Polski i zwycięzca w Mistrzostwach Świata Modeli Swobodnie Latających, który z uznaniem wypowiadał się o pomysłowości uczestników. Wszyscy uczestnicy konkursu, którzy zaprezentowali swoje latawce w locie, otrzymali pamiątkowe medale, a właściciele wyróżnionych modeli – cenne nagrody rzeczowe.
Symulator, pokazy i lot balonem
Na placu przed kościołem zorganizowano także pokazy gołębi pocztowych, które zostały wypuszczone w powietrze przez binarowskich hodowców. Aeroklub Podkarpacki zaprezentował szybowiec, do którego można było wejść i poczuć się jak prawdziwy lotnik. Z kolei Jasielskie Stowarzyszenie Lotnicze „Ikar” zaprezentowało modele samolotów zdalnie sterowanych – od replik historycznych myśliwców po nowoczesne konstrukcje akrobatyczne. Na tych, którzy marzą o lataniu, czekał symulator lotu, pozwalający wczuć się w rolę pilota maszyny. Była to okazja do przekonania się, jak wiele uwagi i koordynacji wymaga prawdziwy lot. Ogromny entuzjazm wzbudził podniebny pokaz lokalnych paralotniarzy i motolotniarzy. Prawdziwy zachwyt uczestników pikniku wzbudził przelot motoparalotniarza z ogromną biało-czerwoną flagą narodową. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się również lot balonem, z którego można było podziwiać malowniczy krajobraz Binarowej. Szczególnie zachwycał z góry zabytkowy drewniany kościół św. Michała Archanioła, który w tym dniu dostępny był dla zwiedzających do późnych godzin wieczornych.
Wspólnym wysiłkiem
Cała impreza nie odbyłaby się, gdyby nie pomoc i zaangażowanie członków wielu instytucji i organizacji społecznych. W wydarzeniu wzięli udział członkowie Krośnieńskiego Klubu Seniora. Nad bezpieczeństwem uczestników wydarzenia czuwali druhowie z OSP KSRG Binarowa, którzy zaprezentowali również swój wóz bojowy. Wspomnieć należy także o paniach z Koła Gospodyń Wiejskich w Binarowej, które przygotowały swojskie przysmaki – od domowego ciasta po kapustę po binarowsku. Piknik zakończył się późnym wieczorem wspólną modlitwą Majówki przy krzyżu misyjnym obok kościoła.
Piknik Lotniczy Binarowa Air SHOW 2025 udowodnił, że nawet w niewielkiej miejscowości, dzięki wspólnemu wysiłkowi można zorganizować wydarzenie, które zapisało się na kartach bogatej historii Binarowej.