Reklama

Niedziela Częstochowska

Kłobuck: odsłonięto pomnik ks. Jana Długosza, wybitnego polskiego historyka

[ TEMATY ]

pomnik

Jan Długosz

Ks. Mariusz Frukacz

„Dzięki ks. Janowi Długoszowi pokazano w polskiej rzeczywistości chrześcijańską ideę człowieczeństwa związaną z Bogiem” - mówił w homilii abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski w niedzielę 20 września przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Marcina w Kłobucku na zakończenie XIV Dni Długoszowskich, które odbywały się w Kłobucku w dniach 13-20 września 2015 r.

Mszę św. z abp Depo koncelebrowali m. in. ks. prof. Krzysztof Guzowski kierownik Katedry Personalizmu Chrześcijańskiego KUL, ks. prof. Jan Związek, historyk Kościoła oraz o. Grzegorz Prus, przeor klasztoru ojców paulinów na Skałce.

„Modlimy się o jedność także w Ojczyźnie” - mówił witając uczestników uroczystości ks. płk dr Wiesław Korpeta - proboszcz parafii pw. św. Marcina w Kłobucku.

Natomiast Andrzej Sękiewicz prezes Ponadregionalnego Stowarzyszenia Edukacyjnego „Wieniawa”, głównego organizatora Dni Długoszowskich podkreślił, że uroczystości te „wpisują się w obchodzony w Polsce Rok św. Jana Pawła II i Rok Jana Długosza”.

Następnie europoseł Jadwiga Wiśniewska odczytała list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym Prezydent przypomniał, że ks. Jan Długosz „to najwybitniejszy współobywatel w dziejach miasta Kłobucka”.

„Jan Długosz jest ojcem narodowej historiografii i heraldyki. Pomaga nam w pełni ujrzeć wielkość dawnej Rzeczypospolitej. Wszyscy możemy przysłużyć się Ojczyźnie rzetelną pracą i uczciwą działalnością społeczną i polityczną”. - napisał prezydent RP Andrzej Duda.

W homilii abp Depo przypomniał słowa św. Jana Pawła II, że „pamięć i macierzyńska troska Kościoła pomagają człowiekowi na przełomie tysiącleci zachować tożsamość”. - Pamięć historyczna to nie jest tylko spisywanie dziejów, ale to jest wpisywanie w siłę duchową narodu- podkreślił abp Depo.

Metropolita częstochowski wskazał, że w naszych czasach „jedną z najniebezpieczniejszych dróg jest traktowanie Ewangelii jako muzealnego przekazu sprzed dwóch tysięcy lat” i dodał: „W naszych czasach promuje się życie wolnościowe, które ruguje moralność chrześcijańską.”

Reklama

„Nowość Ewangelii nie rodzi się ze zmiennych kontekstów i okoliczności, ale bierze początek z wciąż wzrastającej wiary” - kontynuował metropolita częstochowski podkreślając równocześnie, że „nurt Nowej Ewangelizacji jest szansą i wyzwaniem dla naszych czasów”.

Abp Depo wskazał na znaczenie spotkania się z Chrystusem we wspólnocie i przez wspólnotę Kościoła. - Poza Kościołem nie mamy przestrzeni do spotkania z Chrystusem - mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski przypomniał Światowe Dni Młodzieży w 1991 r. na Jasnej Górze podkreślając, że „wówczas młodzi ludzie potwierdzili, że są świadomi swojej godności”.

„Prawda, wolność, sprawiedliwość i pokój nie istnieją poza Bogiem”. - podkreślił arcybiskup.

Arcybiskup przypomniał, że „niebezpieczeństwem jest sprowadzanie chrześcijaństwa do mądrości czysto ludzkiej a życia ludzkiego do horyzontów jedynie ziemi”.

Metropolita częstochowski podkreślił, że ks. Jan Długosz kierował się w swoim życiu słowami, które znajdują się na jego domu w Krakowie „Nie ma nic w człowieku, co byłoby lepsze od ludzkiego umysłu”.

„Pod grubą warstwą słabości i wad narodowych dojrzała przez wieki głęboka warstwa humanizmu. Dzięki Długoszowi przełożono w polskiej rzeczywistości chrześcijańską ideę człowieczeństwa związaną z Bogiem” - kontynuował metropolita częstochowski.

„Wspólne wiązanie słów Ewangelii i słów mistrza historii ojczystej będzie drogowskazem i siłą na przyszłość” - podsumował abp Depo.

Po Mszy św. odbyło się odsłonięcie i poświęcenie pomnika ks. Jana Długosza na Rynku im. Jana Pawła II w Kłobucku.

Reklama

„Ks. Jan Długosz, jego nauka i mądrość przetrwają w naszych sercach” - mówiła europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Następnie burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski podkreślił, że „Kłobuck jest dumny z Jana Długosza”. Natomiast Henryk Kiepura, starosta kłobucki dodał, że „powinniśmy dbać o historię i tradycje naszych przodków”.

Poświęcając pomnik abp Depo podkreślił, że to co buduje człowieka to jest jego duch, wiedza. - Ważne jest kim człowiek jest, a nie ile i co posiada - mówił abp Depo.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele świata nauki i kultury, instytucji edukacyjnych i oświatowych, poczty sztandarowe, młodzież szkolna. Obecni byli również Jerzy Kędziora, twórca pomnika Jana Długosza i parlamentarzyści RP: poseł Szymon Giżyński, poseł Jerzy Sądel, poseł Grzegorz Sztolcman, senator Jarosław Lasecki.

Podczas uroczystości wystąpił m. in. Oktet jasnogórski z koncertem pieśni patriotycznych.

Patronat nad uroczystościami odsłonięcia pomnika Jana Długosza objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast patronat nad XIV Dniami Długoszowskimi objął m. in. abp Wacław Depo metropolita częstochowski.

W ramach Dni Długoszowskich odbył się wiele wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych mających na celu przybliżenie postaci ks. Jana Długosza m. in. - XIII Ogólnopolski Bieg Uliczny Szlakiem Jana Długosza ”Wieniawa”, Dlugossiana Jazz Project - koncert Maciej Fortuna Trio, XIV Międzyszkolny Konkurs Historyczny Jan Długosz i Jego czasy, piknik historyczno-kulturalny oraz spotkanie z Jerzym Kędziorą twórcą pomnika Jana Długosza.

Ks. Jan Długosz (1415-1480) wybitny historyk polski , kanonik krakowski, dyplomata, proboszcz parafii św. Marcina w Kłobucku (1434-1448), wychowawca synów królewskich; od 1480 arcybiskup -nominat lwowski. Fundator beneficjów Kościoła katolickiego. Autor wielu prac o charakterze źródłowym. Najważniejsze jego dzieło to Roczniki czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego, obejmujące dzieje Polski od czasów legendarnych do 1480 w 12 księgach (1455- 80).

2015-09-20 19:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sandomierz: Muzeum Diecezjalne – Dom Jana Długosza otarte dla turystów

[ TEMATY ]

Sandomierz

Jan Długosz

Muzeum Diecezjalne

TD

Wiślica, Dom Jana Długosza, jego fundacji

Wiślica, Dom Jana Długosza, jego fundacji

Od dziś turyści mogą zwiedzać sandomierskie Muzeum Diecezjalne – Dom Jana Długosza. Jednak w związku z trwającymi nadal obostrzeniami epidemiologicznymi wprowadzone zostały nowe zasady zwiedzania i została ograniczona ilość osób mogących jednocześnie przebywać w pomieszczeniach muzeum.

W siedmiu salach na stałej ekspozycji mogą przebywać jednocześnie 23 osoby. Natomiast w podziemiach na wystawie czasowej w trzech salach może znajdować się jednocześnie 16 zwiedzających. W sieni wejściowej, przy kasie mogą być dwie osoby. Zwiedzających obowiązuje noszenie maseczek ochronnych i rękawiczek oraz korzystanie ze środka dezynfekcyjnego umieszczonego przy wejściu do muzeum.

CZYTAJ DALEJ

Izrael: przerażenie i współczucie po ataku na synagogę w Jerozolimie

2023-01-28 13:27

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Atak na synagogę w osiedlu Neve Jaakov we Wschodniej Jerozolimie w piątek wieczorem, w wyniku którego zginęło siedem osób i kilkoro zostało rannych, wywołał międzynarodową konsternację. Przedstawiciele Kościoła i polityki potępili ten czyn i złożyli wyrazy współczucia bliskim.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wyraził szczególne zaniepokojenie, że do ataku doszło w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Polityk wezwał do "maksymalnej powściągliwości" w świetle obecnej eskalacji przemocy w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich.

CZYTAJ DALEJ

DR Konga: wizyta papieska ma uleczyć „ciągle krwawiące rany” – nuncjusz

2023-01-29 10:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na kilka dni przed przybyciem Franciszka do Demokratycznej Republiki Konga 31 stycznia nuncjusz apostolski w tym kraju abp Ettore Balestrero podkreślił, że „ta wizyta papieska ma na celu zabliźnienie ciągle krwawiących ran”.

W wywiadzie dla agencji Reutera dyplomata zwrócił uwagę, że „Kongo, które będzie [teraz] witać papieża, nie jest tym samym krajem, który spotkal św. Jan Paweł II podczas swojej wizyty 38 lat temu”. Zaznaczył, iż „ciągle toczą się tu wojny i trwają różne konflkty a (Franciszek) przyleci do Kinszasy, aby pocieszyć tych ludzi i uleczyć ich ciągle krwawiące rany”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję