Dobre kontakty, otwartość na spotkania i dialog, przekonanie, że więcej nas łączy niż dzieli – tak funkcjonują osoby zaangażowane w dialog ekumeniczny – duchowni różnych denominacji, ale i osoby świeckie.
Ekumeniczne doświadczenia w diecezji kieleckiej nie są szczególnie bogate – niewiele w jej obrębie jest wspólnot Kościołów chrześcijańskich, ale takie doświadczenia są, mają swoją historię i zasłużone postaci, jak choćby śp. bp Mieczysław Jaworski czy śp. Przemysław Kasprzyk – i wszystko to dobrze służy budowaniu jedności. Nie tylko w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, choć oczywiście wtedy tych kontaktów jest najwięcej.
Szkoła Letnia na Jamajce. Edukacja to jeden z aspektów pomocy misyjnej dla młodych Jamajczyków
O solidarności z młodymi Kościołami, współpracy, pomocy duchowej i materialnej – mówi bp Jan Piotrowski, przewodniczący KEP ds. misji.
Biskup, wyrażając wdzięczność wszystkim misjonarzom i diecezjanom za ich zaangażowanie przy okazji Światowego Dnia Misyjnego 22 października, podkreśla, że w pracy misyjnej potrzeba „zapału apostolskiego i ewangelizacyjnego”. – Czasem ten zapał wygasa w nas, przytłumiony jakimiś trudnościami, ale nie bez powodu św. Jan Paweł II mówił, że „misje są sprawą wiary i wskaźnikiem naszej wiary w Jezusa Chrystusa” – tłumaczył podczas specjalnego spotkania z dziennikarzami przed Niedzielą Misyjną. Wskazywał na moc Eucharystii, która buduje zapał ewangelizacyjny. Powtarzał za św. Janem Pawłem II, że „Eucharystia buduje Kościół, a Kościół żyje z Eucharystii”.
Pierwsza dzisiejsza perykopa pochodzi z części księgi Izajasza związanej z czasem po wygnaniu. W Jerozolimie trwa modlitwa i post, a równocześnie w życiu społecznym zostają rany biedy i ucisku. Wcześniejsze wersety rozdziału mówią o poście, który idzie w parze z wyzyskiem i kłótnią. Prorok rozbija tę sprzeczność i porządkuje pojęcie pobożności. Nazywa ją przez konkret. To dzielenie chleba z głodnym, przyjęcie biednych tułaczy pod dach, okrycie nagiego, nieodwracanie się od człowieka „z własnego ciała”. Hebrajskie bāśār oznacza także krewnego, więc chodzi o odpowiedzialność, która zaczyna się najbliżej. W tej księdze kult i sprawiedliwość idą razem. Nie da się ich rozdzielić.
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało ranking najczęściej nadawanych imion w drugiej połowie 2025 roku. W ogólnopolskim zestawieniu na czele znalazły się Zofia i Nikodem. Pełne dane oraz szczegółowe statystyki dla poszczególnych województw są dostępne na portalu dane.gov.pl. Jakie imiona wybierali rodzice w różnych regionach kraju?
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.