Reklama

Wiadomości

Płock: obchody Roku Jana Długosza

O tym, że ks. Jan Długosz, był nie tylko najsłynniejszym polskim kronikarzem, ale także znanym fundatorem i budowniczym kościołów, mówił ks. dr hab. Daniel Brzeziński 24 listopada w Towarzystwie Naukowym Płockim. Liturgista przypomniał fundacje sakralne Długosza z okazji ogłoszonego przez Sejm RP Roku Jana Długosza.

[ TEMATY ]

Jan Długosz

Alicja Trześnowska

Ks. Jan Długosz – „ojciec polskiej historiografii” – urodził się 600 lat temu, 1 grudnia 1415 roku. Z tej okazji Sejm RP ogłosił rok 2015 Rokiem Jana Długosza.

Ks. dr hab. Daniel Brzeziński, prof. UMK w Toruniu podczas spotkania w Towarzystwie Naukowym Płockim przypomniał sylwetkę ks. Jana Długosza - najsłynniejszego polskiego kronikarza i historyka posiadającego nowoczesny, jak na owe czasy, warsztat badawczy.

Przedstawił sylwetkę ks. Długosza: wybitnego intelektualisty, sekretarza i najbliższego współpracownika kardynała Zbigniewa Oleśnickiego, wychowawca synów króla Kazimierza Jagiellończyka - „wytrawnego dyplomaty i uczestnika wielu poselstw zagranicznych oraz zręcznego negocjatora i zarządcy dóbr biskupich”. Poza tym Długosz był kanonikiem krakowskim, wiślickim, sandomierskim i gnieźnieńskim oraz arcybiskupem-nominatem lwowskim (papieskie zatwierdzenie przyszło już po śmierci Długosza).

W swoim referacie ks. Brzeziński omówił historię powstania oraz założenia architektoniczne i liturgiczne obiektów ufundowanych i wzniesionych przez ks. Jana Długosza.

„Chyba najmniej jest nam znany jako fundator i budowniczy wielu obiektów sakralnych – akcentował liturgista. – Jego działalność fundacyjna była rozległa. Długosz zdecydowaną większość własnych środków materialnych przeznaczał na kościoły, klasztory, domy dla duchowieństwa i bursy dla studentów. Był również realizatorem fundacji biskupa Oleśnickiego - tzw. Bursy Jerozolimskiej w Krakowie i fundacji Melsztyńskich - tzw. Bursy Węgierskiej”, przypominał ks. Brzeziński.

Wymienił także obiekty sakralne, ufundowane przez Długosza, które zachowały się do współczesności. Są to: kościół i klasztor Kanoników Regularnych w Kłobucku, kościół i klasztor Ojców Paulinów na Skałce w Krakowie oraz dzwonnica kolegiaty we Wiślicy. Z innych obiektów kościelnych wybudowanych przez Długosza zachowały się: Dom Mansjonarzy w Sandomierzu (obecnie Muzeum Diecezjalne), Dom Wikariuszy we Wiślicy oraz tzw. Dom Długosza w Krakowie (rozbudowany przez Długosza; obecnie siedziba Rektoratu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II).

Reklama

Niektóre obiekty zachowały się w części. I tak w kościele w Odechowie dawny kościół gotycki fundacji Długosza stanowi obecnie transept świątyni neogotyckiej. Poza tym zachowała się tablica erekcyjna Domu Psałterzystów ufundowanego przez Długosza na Wawelu (dom już nie istnieje; tablica obecnie wmurowana jest w ścianę Domu Długosza w Krakowie). Natomiast z Bursy Prawników przetrwały jedynie dwa portale oraz tablica erekcyjna (obecnie znajdują się w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego).

Ks. Brzeziński zwrócił też uwagę na zabytki, które niestety nie zachowały się do współczesności. Są to kościoły gotyckie w Raciborowicach, Chotlu Czerwonym i Szczepanowie (miejscu pochodzenia św. Stanisława, biskupa i męczennika). Aktualnie znajdują się tam nowe kościoły.

Spotkanie z okazji Roku Jana Długosza zorganizowała sekcja historyczna Towarzystwa Naukowego Płockiego.

2015-11-24 19:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Kłobucku trwają XIX Dni Długoszowskie

[ TEMATY ]

Jan Długosz

Dni Długoszowskie

św. Jan Paweł II

Kłobuck

Krzysztof Wiśniewski - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org

Pomnik Jana Długosza w Kłobucku

Pomnik Jana Długosza w Kłobucku

To już XIX edycja wydarzenia, które w tym roku odbywa się w dniach 13-20 września.

Oprócz popularyzacji osoby ks. Jana Długosza, słynnego kronikarza i proboszcza parafii św. Marcina w Kłobucku, głównymi tematami tegorocznych obchodów są: 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II i Bitwy Warszawskiej oraz 400. rocznica śmierci Matki Katarzyny z Kłobucka.

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Londyński „bohater deskorolki” na drodze do świętości

2023-01-29 18:19

[ TEMATY ]

święty

Hiszpania

stock.adobe.com

W Madrycie rozpoczął się proces beatyfikacyjny 39-letniego Hiszpana, zwanego „bohaterem deskorolki”. Oddał swoje życie za innych, próbując powstrzymać terrorystów podczas ataku w centrum Londynu w 2017 roku.

Zanim sam został zabity, Ignacio Echeverría ocalił życie wielu ludzi. Do dramatu doszło 3 czerwca 2017 r. na Borough Market, największym targu spożywczym w Londynie, przy London Bridge. Ignacio był w drodze do skateparku, by spotkać się z przyjaciółmi, gdy zauważył mężczyznę, który z nożem rzucił się na policjanta, a następnie zaatakował kobietę. Wcześniej bandyci wjechali w tłum furgonetką. Ignacio chwycił deskorolkę i uderzył nią jednego z napastników, dzięki czemu kilkoro ludzi zdążyło uciec. Wtedy zobaczył drugiego terrorystę, atakującego policjanta. Zanim ruszył w jego stronę, został dwukrotnie pchnięty nożem w plecy. Zmarł z powodu odniesionych ran.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję