Reklama

Polska

Apel młodych w 50. rocznicę Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich

Na zakończenie konferencji w 50. rocznicę Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, która odbyła się 5 grudnia w zamku Książ, młodzi uczestnicy tego wydarzenia skierowali przesłanie do rówieśników na całym świecie.

[ TEMATY ]

młodzi

apel

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publikujemy pełny tekst przesłania:

My, przedstawiciele katolickiej młodzieży z diecezji w Görlitz, w Niemczech oraz diecezji wrocławskiej, legnickiej i diecezji świdnickiej, w Polsce, pochodzimy z obu stron rzeki Nysy, której brzegi nie tylko przestały dzielić, lecz połączyły nasze narody. Przybyliśmy na Zamek Książ w Wałbrzychu w dniu 5 grudnia 2015 roku na Okolicznościową Konferencję z okazji 50. rocznicy Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, aby przekazać wspólne przesłanie do naszych rówieśników na całym świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nasze przesłanie jest dziedzictwem wymiany publicznych listów biskupów polskich i niemieckich, które 50 lat temu położyło solidny fundament pod dzieło polsko-niemieckiego pojednania i rzuciło siew przyszłości na przyjaźń kolejnych pokoleń Niemców i Polaków.

Potwierdzamy gotowość do służby na rzecz kontynuacji dialogu, braterstwa i pojednania zapoczątkowanego przez Pasterzy Kościoła w Polsce i Niemczech słowami: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Zawołanie te nie może być zapomniane. Trzeba je pielęgnować i przekazywać dalej tam, gdzie brak zaufania, nienawiść i mroki historii, stoją na przeszkodzie pojednania i pokoju, i gdzie szerzą się konflikty, wojny i nienawiść.

Chcemy tym wielkim wspólnym 50-letnim dorobkiem Następców Apostołów, naszych przodków i rodziców, który wypływa z głębi naszej wiary - w duchu ewangelii świętej – dzielić się z naszymi rówieśnikami na całym świecie i zaprosić ich do współpracy.

CHCEMY UTRWALIĆ PAMIĘĆ, DAĆ ŚWIADECTWO I ZWRÓCIĆ SIĘ KU PRZYSZŁOŚCI

1. PAMIĘTAMY

Wzajemna wymiana publicznych listów biskupów polskich i niemieckich 50 lat temu, z okazji Soboru Watykańskiego II i Millenium Polski, stanowiła zbliżenie nie tylko Pasterzy Kościoła w Niemczech i Polsce, ale przede wszystkim milionów katolików polskich i niemieckich podzielonych granicą na Nysie i Odrze.

Reklama

Pamiętamy wielki trud podjęty przez naszych przodków, których chwałą był wzrost owoców pokoju. Dzisiaj granica polsko-niemiecka jest granicą przyjaźni i wolności.

Słowa: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” stały się zarówno symbolem polsko-niemieckiego pojednania, które przyczyniło się do budowy wspólnej Europy, w której cieszymy się dzisiaj wolnością i pokojem.

Modlimy się w intencji biskupów polskich i niemieckich, którzy podjęli wielki trud przebaczenia i pojednania.

Pamiętamy, wspominamy i dziękujemy śp. Kardynałowi Bolesławowi Kominkowi, Wiernemu Synowi Kościoła i Wielkiemu Polakowi. Jego słowa, po wciąż żywych, strasznych doświadczeniach wojny, które wzywały do dialogu, pojednania i braterstwa, ukazały jego dalekowzroczność i proroczo spełniły jego słowa o potrzebie stałego wychylenia Kościoła w przyszłość. Chcemy przybliżać światu wielką postać śp. Kardynała Bolesława Kominka i kontynuować nasze zaangażowanie w proces pojednania i pokoju pod jego patronatem.

Dziękujemy przede wszystkim Bogu za wielkie dary wolności, pokoju i solidarności. Prosimy Go, by te dary przyjęli wszyscy ludzie i je wprowadzali w życiu w duchu prawdy i miłości i budowy przyszłości w pokoju.

2. DAJEMY ŚWIADECTWO NASZEJ WIARY

Wzajemna wymiana publicznych listów biskupów polskich i niemieckich była i jest zaproszeniem do modlitwy w duchu chrześcijańskiego pokoju i pojednania.

Idąc za podstawowym wezwaniem Chrystusa: „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój” i umocnieni wiarą i przykładem biskupów polskich i niemieckich sprzed 50 lat chcemy iść dalej. Chcemy otwierać drzwi dla obrony życia i pokoju, aby głos dialogu i pojednania przeważał nad używaniem przemocy. Nasza chrześcijańska wiara uczy nas czynić śmiałe gesty pojednania i wybaczenia, które przezwyciężają ciężary historii i przeszłości.

Pokój jest darem Boga i dziełem umysłów, serc i rąk ludzi dobrej woli. Pokój domaga się naszego odważnego i solidarnego działania, ale przede wymaga naszej modlitwy. Chcemy modlić się codziennie o pokój z Maryją, Królową Pokoju. Chcemy być autentycznymi głosicielami Ewangelii, zaangażowanymi w służbę życia i pokoju.

Reklama

Niech Matka Najświętsza – Królowa Pokoju – wspiera opieką naszą dobrą wolę i gotowość niesienia pokoju i miłości i wyjedna rozrost siewu polsko-niemieckiego pojednania, zbliżając młodzież polską, niemiecką i narodów Europy i całego świata w Chrystusie Panu, który łączy nas wszystkich w jeden Lud Boży.

3. DZIAŁAJMY WYCHYLENI W PRZYSZŁOŚĆ

My, młodzi uczestnicy Okolicznościowej Konferencji, mamy świadomość, że wkrótce przejmiemy odpowiedzialność za przyszłość naszego Kościoła, naszych państw, i przyszłość świata. Chcemy i będziemy kontynuować siew pojednania i pokoju – w duchu Ewangelii. Będziemy szerzyć idee pojednania rozwoju dialogu i budowaniu braterskich stosunków między młodymi ludźmi na całym świecie.

Chcemy być obrońcami życia i twórcami pokoju. Opierać się będziemy przemocy. Będziemy inwestować naszą energię w braterskie spotkania ponad granicami państw, w bezinteresowną służbę najbiedniejszym, rozumne zarządzanie środowiskiem naturalnym, i umacnianie jedności rodziny ludzkiej - w duchu ewangelii świętej.

Chcemy nieść dalej w świat pamięć i przykład pojednania, dialogu i miłości, zapoczątkowany przez Pasterzy Kościoła w Polsce i Niemczech przed 50 laty, aby w zawierzeniu Łasce Bożego Odkupienia, młodzież i ludzie na całym świecie odrzucili szerzącą się kulturę śmierci, potrafili wzajemnie sobie przebaczać, przezwyciężali nienawiść i wspólnie poszukiwali drogę do pojednania, pokoju i miłości, odnajdując na niej Jezusa Chrystusa, jako naszą Drogę, Prawdę i Życie.

2015-12-06 17:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katolickie Ośrodki Adopcyjne zachęcają do pomocy osieroconym dzieciom

[ TEMATY ]

apel

adopcja

fotolia.com

Choć wielu dzieciom udaje się znaleźć nowy dom, to istnieje nadal duża grupa tych, które czekają na nową rodzinę. Jako wspólnota Kościoła nie możemy ustać w staraniach, by zaspokoić ich naglącą potrzebę domu - apelują przedstawiciele Katolickich Ośrodków Adopcyjnych, którzy w minionym tygodniu spotkali się z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisławem Gądeckim. Apel środowisk adopcyjnych ma uwrażliwić na sytuację osieroconych dzieci i zachęcić rodziny do podjęcia procedury adopcji.

Publikujemy apel przedstawicieli Katolickich Ośrodków Adopcyjnych:

CZYTAJ DALEJ

37 lat temu w Lesie Kabackim rozbił się samolot Ił-62M „Tadeusz Kościuszko”

2024-05-09 07:29

[ TEMATY ]

lotnictwo

samolot

pl.wikipedia.org

Ił-62 w starych barwach PLL LOT (1978)

Ił-62 w starych barwach PLL LOT (1978)

37 lat temu, 9 maja 1987 r., w warszawskim Lesie Kabackim doszło do największej katastrofy w dziejach polskiego lotnictwa cywilnego. Zginęły 183 osoby - wszystkie, które znajdowały się na pokładzie. Katastrofa ponownie obnażyła dramatyczny stan bezpieczeństwa lotnictwa w krajach komunistycznych.

W drugiej połowie lat pięćdziesiątych po obu stronach żelaznej kurtyny trwały prace nad rozwojem samolotów odrzutowych dalekiego zasięgu. Jedną z pierwszych konstrukcji tego typu był sowiecki Iljuszyn Ił-62. Przeznaczony dla maksymalnie 195 pasażerów odrzutowiec został wprowadzony do służby w liniach Aerofłot w 1967 r. Wykorzystywano go do lotów transkontynentalnych oraz krajowych na najdalszych trasach, m.in. z Moskwy do Chabarowska i Władywostoku. W kolejnych latach wprowadzono zmodernizowaną wersję „M” z cichszymi silnikami. Iły i podobne do nich brytyjskie Vickersy VC10 (struktury były na tyle zbliżone, że podejrzewano Sowietów o kradzież technologii) charakteryzowały się wyjątkową konstrukcją. Obie maszyny posiadały aż cztery silniki na ogonie. W przypadku dużej awarii, np. pożaru jednego z silników, wszystkie pozostałe były narażone na szybkie zniszczenie.

CZYTAJ DALEJ

Dziś bulla o Roku Świętym, najbardziej uroczysty spośród dokumentów papieskich

2024-05-09 16:52

[ TEMATY ]

Watykan

bulla papieska

Rok Święty 2025

www.vaticannews.va/pl

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Dziś wyjątkowy i doniosły dzień w Watykanie. Na rozpoczęcie wieczornych nieszporów Wniebowstąpienia Pańskiego w Bazylice Watykańskiej Papież uroczyście ogłasza Rok Święty 2025. Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów. Dla wierzących jest to wyjątkowy czas łaski, a także specjalna okazja do uzyskania odpustu zupełnego. Szczegóły obchodów oraz daty Roku Świętego podaje bulla papieska.

Jubileusz lub Rok Święty jest obchodzony co 25 lat. Po raz pierwszy został ogłoszony w 1300 r. bullą Bonifacego VIII, która do dziś jest przechowywana w Watykańskiej Bibliotece Apostolskiej. Bulla papieska to dokument z pieczęcią papieża, a zatem po przywileju najbardziej autorytatywny i uroczysty spośród dokumentów biskupa Rzymu. Termin ten wywodzi się od łacińskiego bulla, który oznaczał ołowianą pieczęć zawieszoną na dokumencie, a dopiero od około XIV wieku był stosowany do dokumentów opatrzonych taką pieczęcią. Użycie ołowianej pieczęci jest udokumentowane w przypadku papieży od VI wieku. W przypadku dokumentów o szczególnym znaczeniu zamiast ołowiu stosowano złoto.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję