Reklama

70-lecie parafii w Ksawerowie

Niedziela 31 sierpnia br. na stałe wpisała się w historię parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Ksawerowie. Stało się tak za sprawą obchodów jubileuszu 70-lecia istnienia parafii połączonych z uroczystością odpustową ku czci Jasnogórskiej Pani. Mszę św. dziękczynną sprawował abp Władysław Ziółek.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród czcigodnego grona kapłanów, uczestników Liturgii, obecni byli m.in. ks. prał. Jan Cieszkowski, były proboszcz ksawerowskiej siedemdziesięciolatki, ks. prał. Ryszard Olszewski - kustosz sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego w Pabianicach, ks. kan. Jan Szadkowski - dziekan dekanatu Łódź Radogoszcz i ks. kan. Edward Dudziński - proboszcz łódzkiej parafii Chrystusa Króla. Przybyli reprezentanci władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych. Duża rzesza wiernych z trudem mieściła się w świątyni.
Powitania wygłoszone zostały przez ks. kan. Stanisława Brachę, proboszcza miejsca, oraz przedstawiciela lokalnej wspólnoty parafialnej. Przedstawiając historię parafii, Ksiądz Proboszcz przypomniał, iż drewniana kaplica została tu wzniesiona już w 1852 r. Powstała jako wotum za ocalenie Ksawerowa od zarazy. Inicjatorem budowy był ówczesny właściciel Widzewa. W latach 1895-99 na miejscu pierwszej kaplicy postawiono nieduży murowany kościół, będący filią pabianickiej parafii pw. św. Mateusza. 15 lipca 1933 r. pierwszy ordynariusz łódzki - bp Wincenty Tymieniecki erygował parafię Matki Bożej Częstochowskiej w Ksawerowie. Jej utworzenie wiązało się z rozwojem miejscowości i wzrostem potrzeb duchowych mieszkających tu ludzi. Prace przy obecnej, trzeciej świątyni rozpoczęto w 1972 r., gdy gospodarzem parafii był wspomniany wcześniej ks. prał. Jan Cieszkowski. Została ona uroczyście poświęcona przez bp. Józefa Rozwadowskiego w roku 1978. Kończąc wystąpienie, Ksiądz Proboszcz poprosił abp. Władysława Ziółka o przewodniczenie dziękczynnej celebracji.
Następnie Arcypasterz łódzki dokonał poświęcenia darów jubileuszowych - odnowionego prezbiterium, nowego ołtarza bocznego oraz ozdabiającego fronton kościoła witraża. „Piękny wygląd świątyni dopomaga głębiej przeżywać sprawowane w niej święte obrzędy” - podkreślił Dostojny Celebrans. Świąteczny i radosny charakter jubileuszowej Mszy św. wzmacniał urzekający śpiew scholi „Jezusowe promyki i promyczki”, działającej pod kierownictwem s. Etieny, karmelitanki Dzieciątka Jezus.
Zwracając się do zgromadzonych, Ksiądz Arcybiskup mówił, że powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, iż jesteśmy spadkobiercami duchowego i materialnego dziedzictwa tych, którzy przed nami żyli na tej ziemi. Dzięki temu pełniej możemy zobaczyć przynależne nam miejsce w Kościele, społeczności parafialnej, a także rodzinie ludzkiej. „Pragnę wspólnie z wami i wobec was zauważyć, jak ufna była wiara tych, którzy przed wami szli przez tę ksawerowską ziemię. Wierni tworzący tutejszą wspólnotę parafialną zawsze wyczuwali, że pod matczynym okiem Jasnogórskiej Pani ich życie będzie toczyło się pomyślnie. Tak było w przeszłości i tak jest obecnie. Dzisiaj idziemy po śladach wiary naszych ojców i dokładamy do tego duchowego dziedzictwa nasz osobisty wysiłek, nasze zmaganie się o żywą obecność Boga w świecie, w którym żyjemy. (...) Niechaj Maryja obejmuje was wszystkich swym troskliwym, matczynym spojrzeniem. Niech Matka Boża Częstochowska, patronka tej parafii, prowadzi was ku coraz głębszemu i bardziej odpowiedzialnemu przeżywaniu waszego człowieczeństwa i waszej chrześcijańskiej postawy”.
Procesja eucharystyczna, którą poprowadził abp Władysław Ziółek, ukoronowała liturgiczną część uroczystości jubileuszowych. Tego dnia Pasterz Kościoła łódzkiego pobłogosławił także Ośrodek Charytatywno-Opiekuńczy, który powstał z inicjatywy ks. kan. Stanisława Brachy. Będzie on służył przede wszystkim rekreacji dzieci i młodzieży. Jedną z głównych atrakcji jest tu nauka jazdy konnej pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Kurtz: Kościół w USA widział we Franciszku twarz miłosierdzia Boga

2025-04-24 18:47

[ TEMATY ]

USA

papież Franciszek

śmierć Franciszka

Vatican Media

Papież Franciszek podczas podróży apostolskiej do USA w 2015 roku

Papież Franciszek podczas podróży apostolskiej do USA w 2015 roku

W rozmowie z Vatican News arcybiskup Joseph E. Kurtz, były przewodniczący Konferencji Episkopatu USA stwierdził, że Amerykanie wręcz łaknęli przesłania miłosierdzia Papieża Franciszka.

Abp Kurtz towarzyszył Ojcu Świętemu podczas jego historycznej wizyty do Stanów Zjednoczonych w 2015 roku. Rozmawiając z Vatican News, arcybiskup emeryt Louisville w Kentucky powiedział, że nie tylko Kościół, ale świat opłakuje śmierć Papieża Franciszka.
CZYTAJ DALEJ

Najdłuższe w dziejach wybory papieża, czyli dlaczego powstała instytucja konklawe?

2025-04-24 10:29

[ TEMATY ]

konklawe

książki

śmierć Franciszka

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

„Przełom kardynalski” zrewolucjonizował wybory papieskie w kwestii tego, kto wybiera biskupa Rzymu. Jednak zreformowane przepisy wciąż nie nadążały za rzeczywistością. Nawet zawężone do kardynałów grono elektorskie nie było do końca odporne na ingerencje władzy świeckiej oraz na zabiegi wielkich rzymskich rodów. I jedni, i drudzy szybko odnaleźli się w nowej rzeczywistości. Ich reprezentantów było coraz więcej w gronie kardynałów i prawdę mówiąc, na tę chorobę jeszcze przez wieki będzie szukane lekarstwo.

Nie brakowało także podwójnych elekcji, a więc i antypapieży. Czas sede vacante wciąż się przedłużał, zanim po śmierci papieża zdołano wybrać nowego. Ale źródło tych problemów było już inne: o ile w pierwszym tysiącleciu był to raczej brak stałych reguł, o tyle później błędy wynikały z nieprzestrzegania przyjętych zasad. Potrzebne było coś jeszcze, co miało temu zaradzić. Tym pomysłem było cum clave, klauzura, zamknięcie na klucz. Z biegiem lat pomysł ten nadał wyborom papieskim niepowtarzalną nazwę: konklawe.
CZYTAJ DALEJ

Patriarcha Bartłomiej przyjedzie do Rzymu na pogrzeb papieża Franciszka

2025-04-25 17:19

[ TEMATY ]

patriarcha Bartłomiej

pogrzeb papieża

pl.wikipedia.org

Bartłomiej I (patriarcha Konstantynopola)

Bartłomiej I (patriarcha Konstantynopola)

Honorowy zwierzchnik prawosławia, ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych papieża Franciszka, które odbędą się 26 kwietnia w Rzymie. Poinformowały o tym dzisiaj greckie media prawosławne i przypomniały, że 85-letniego Bartłomieja łączyła bliska przyjaźń ze zmarłym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego. W pełnym emocji przesłaniu po śmierci Franciszka Bartłomiej opisał papieża jako „drogiego brata w Chrystusie” i „prawdziwego przyjaciela prawosławia”.

W 2013 roku Bartłomiej był pierwszym od prawie 1000 lat patriarchą Konstantynopola, który wziął udział w inauguracji pontyfikatu rzymskiego papieża - Franciszka. Bartłomiej pragnął, aby w maju razem mogli świętować 1700. rocznicę pierwszego soboru powszechnego w Nicei, w historycznym miejscu w Turcji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję