Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do pracowników „Niedzieli”: Jezus nadal przemawia do ludzkich sumień

„Jezus od początku i zawsze jest Bogiem. On nadal przemawia do ludzkich sumień” - mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 17 marca odprawił Mszę św. w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” na zakończenie rekolekcji wielkopostnych.

[ TEMATY ]

rekolekcje

abp Wacław Depo

Graziako

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rekolekcje wielkopostne dla pracowników „Niedzieli” w dniach od 15 do 17 marca przeprowadził ks. dr Jarosław Krzewicki, kanonista, prawnik i teolog z Rzymu.


Graziako

Ks. Jarosław Krzewicki

Ks. Jarosław Krzewicki

Mszę św. z Metropolitą częstochowskim koncelebrowali: ks. prał. Jerzy Bielecki zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli”, ks. dr Jarosław Krzewicki, rekolekcjonista, ks. dr Mariusz Trojanowski, sekretarz Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego, kapłani pracujący w redakcji „Niedzieli”: ks. dr Jacek Molka i ks. Mariusz Frukacz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na początku Mszy św. ks. prał. Jerzy Bielecki podkreślił, że „Wielki Post niesie szczególne doświadczenie czasu” - To doświadczenie czasu jest także obecne w przemijaniu - mówił ks. Bielecki.

W homilii abp Depo podkreślił, że „ważne jest kontynuowanie naszej drogi z wiarą, nadzieją i odwagą” - Trzeba stawiać czoła sytuacjom, które są unieważnieniem prawdy - mówił abp Depo i przypomniał za papieżem Franciszkiem, aby „podążać drogą ewangelicznych wskazań i doświadczać czułej miłości Ojca”.

Metropolita częstochowski odnosząc się do czytań mszalnych wskazał na postać Abraham, który „był człowiekiem wiary ożywionej pokorą i i oddaniem zamiarom Boga” - W nim była dyspozycyjność i otwartość na przymierze z Bogiem na wieki - mówił Metropolita częstochowski.

Odnosząc się do czasów współczesnych abp Depo przypomniał słowa filozofa Leszka Kołakowskiego z książki „Jezus ośmieszony”. „Czy nasza kultura przeżyje, jeśli zapomni Jezusa? Czy wierzymy, że jeśli Jezus zostanie wygnany z naszego świata, ten świat przepadnie? Dlaczego potrzebujemy Jezusa? Czy był Bogiem? Nie ma pojęcia. Ale jeśli jakiś Boży człowiek żył kiedykolwiek na tej ziemi, to był nim On. W przesłaniu Jezusa jest przynajmniej jedna rzecz, która nie wzbudza wątpliwości i nie jest kontrowersyjna: to, że całe Jego życie i całe nauczanie toczy się w cieniu dnia ostatniego, dnia nieuchronnego Sądu. Bez tego apokaliptycznego oczekiwania niczego w chrześcijaństwie nie da się zrozumieć. Jezus nie tylko więc zapowiadał Królestwo - On je przynosił”- napisał Leszek Kołakowski.

Reklama

Metropolita częstochowski przypomniał również za św. Janem Pawłem II o konieczności „wyobraźni miłosierdzia” - Trzeba spojrzenia miłości, aby dostrzec obok siebie brata, który wraz z utratą pracy, dachu nad głową, możliwości godnego utrzymania rodziny i wykształcenia dzieci doznaje poczucia opuszczenia, zagubienia i beznadziei. Potrzeba "wyobraźni miłosierdzia", aby przyjść z pomocą dziecku zaniedbanemu duchowo i materialnie; aby nie odwracać się od chłopca czy dziewczyny, którzy zagubili się w świecie różnorakich uzależnień lub przestępstwa; aby nieść radę, pocieszenie, duchowe i moralne wsparcie tym, którzy podejmują wewnętrzną walkę ze złem. Potrzeba tej wyobraźni wszędzie tam, gdzie ludzie w potrzebie wołają do Ojca miłosierdzia: „Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj". Oby dzięki bratniej miłości tego chleba nikomu nie brakowało!” - powiedział św. Jan Paweł II na Błoniach w Krakowie, w sierpniu 2002 r.

„Wypełniajmy te słowa jako nasze podstawowe zadanie” - zakończył abp Depo.

Na zakończenie Mszy św. Lidia Dudkiewicz redaktor naczelna „Niedzieli” podziękowała metropolicie częstochowskiemu za „stałą i ojcowską obecność w redakcji” i wskazał, że „ dzisiaj w mediach rozbrzmiewa dylemat: Bóg albo nic” - My odpowiadamy na ten dylemat, tylko Bóg - podkreśliła Lidia Dudkiewicz. „Chrystus umarł, Chrystus zmartwychwstał, Chrystus powróci” - to temat rekolekcji wielkopostnych dla pracowników i redaktorów Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, podczas których ks. Jarosław Krzewicki przypomniał, że „spoglądanie na krzyż powinno być zanurzeniem w nadziei”.

Reklama

Rekolekcjonista odnosząc się do tematu rekolekcji pytał „na ile słowa z Credo „umęczon pod Ponckim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion” przemawiają do współczesnego człowieka?” - Na ile konfrontujemy te słowa z naszym życiem - mówił rekolekcjonista.

Podczas konferencji ks. Krzewicki zwrócił uwagę, że „w dzisiejszym świecie mamy do czynienia z autorozgrzeszeniem, formą „umywania rąk” , by uciec od odpowiedzialności za zło” - Trzeba pamiętać, że zło nigdy nie jest bezimienne. Dlatego musimy walczyć z rutyną i mieć wrażliwość na cierpienie - przypomniał ks. Krzewicki i dodał, że „ w życiu musimy być Szymonami z Cyreny”.

„Krzyż wpisuje się w panoramę ludzkiego upadku. Jezus wypełnia Prawo Miłości” - kontynuował ks. Krzewicki.

Rekolekcjonista podczas konferencji zwrócił uwagę na „doświadczenie śmierci” - W naszych czasach wyzbywamy się doświadczenia śmierci, która jest dramatycznym wołaniem o obecność - mówił rekolekcjonista.

„Nie trzeba bać się myśleć o ostatecznym przejściu, które nieustannie dokonuje się w nas. Tak naprawdę złożenie do grobu jest celebracją nadziei. Dla nas rozważanie męki, śmierci i pogrzebu Jezusa pozwala nam lepiej wniknąć w Boży Plan Zbawienia” - podkreślił ks. Krzewicki.

Rekolekcjonista pytał również jak prawda o nas samych wpisuje się w tajemnicę zmartwychwstania? - By znaleźć odpowiedź na to pytanie to trzeba spojrzeć oczami wiary, która pozwala rozumowi widzieć głębiej - mówił w drugim dniu rekolekcji ks. Krzewicki.

2016-03-17 13:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron aktualny i potrzebny

– Przyjmujemy z wdzięcznością wobec Boga dar jego beatyfikacji, odczytując znaki Bożej Opatrzności na naszego trudnego czasu. Dostrzegany również, że Bóg potwierdził jego świętość cudem uzdrowienia nienarodzonego jeszcze dziecka ze śmiertelnej choroby. Bóg powołuje nas, abyśmy byli obrońcami życia, cywilizacji miłości – mówił abp Wacław Depo 21 lutego w parafii św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Częstochowie podczas rozpoczęcia peregrynacji po Polsce relikwii bł. ks. Michaela McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba.

Częstochowa obok Radomia i Rzeszowa otrzymała od Rady Najwyższej Rycerzy Kolumba relikwie założyciela zakonu, które od 21 lutego peregrynują po naszej archidiecezji. Rozpoczynając ją, abp Wacław Depo, kapelan stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, przewodniczył Mszy św. w parafii św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Częstochowie i wygłosił homilię. Ukazał w niej postać bł. ks. McGivneya (1852-90). Za Ojcem Świętym Franciszkiem przypomniał znaki opatrznościowej troski Boga o zbawienie każdego człowieka. – Postać bł. ks. McGivneya, syna irlandzkich imigrantów, pokazuje nam wyraźnie, że życie człowieka nie jest ślepym wytworem natury czy przedmiotem transakcji, kiedy się poczyna, a kiedy ma prawo odebrać życie, ale to jest dar, który otrzymujemy od Boga, i którym trzeba się dzielić sobą i dobrem – podkreślił kaznodzieja. Przypomniał, że bł. ks. Michael „przez służbę kapłańską troszczył się o godność i jedność w rodzinach, będąc znakiem miłosierdzia Bożego, organizował działania, która kształtowały braterską wspólnotę, był z ludźmi w ich smutkach w czasie pandemii, śmierci i żałoby”. Na podstawie zapisów błogosławionego mówił o zadaniach rycerzy, którymi są: stawanie w obronie wiary, troska o godność i dobro rodziny, „zjednoczenie mężczyzn dzielących wiarę katolicką, aby zdobyć siłę do niesienia wzajemnie pomocy w czasie pandemii, aby zapewnić godny pochówek zmarłym i zapewnić finansową pomoc rodzinom zmarłych członków”. Zachęcając do spojrzenia na naszą rzeczywistość, metropolita częstochowski, podkreślił: – Tak bardzo jest nam potrzebny dzisiaj, żeby powiedzieć, że on to już przeszedł i dlatego mówi dla nas: Nie lękajcie się, ale połączcie nadzieję w Bogu, ratujcie wasze rodziny i wspólnoty, miejsca pracy, bądźcie z chorymi.

CZYTAJ DALEJ

Boże Ciało - uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Bożena Sztajner

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Boże Ciało jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Choć świadomość niezwykłego cudu przemiany konsekrowanego chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, jednak trzeba było czekać aż dziesięć stuleci zanim zewnętrzne przejawy tego kultu powstały i zadomowiły się w Kościele katolickim.

Początek tradycji obchodzenia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku. U progu tego stulecia – na Soborze Laterańskim IV (1215) - w Kościele katolickim przyjęto dogmat o transsubstancjacji, czyli przemianie substancji chleba i wina, w ciało i krew Chrystusa z zachowaniem ich naturalnych przypadłości takich jak smak, wygląd, forma itp. Wiązało się to z coraz mocniejszymi wpływami filozofii greckiej oraz tradycji scholastycznej w teologii Kościoła zachodniego.

CZYTAJ DALEJ

French Open - Świątek: mam nadzieję, że kibice będą traktowali mnie jak człowieka

2024-05-30 09:31

[ TEMATY ]

Iga Świątek

PAP/EPA/TERESA SUAREZ

Iga Świątek po wygranej z Naomi Osaką w 2. rundzie French Open zwróciła się do publiczności, aby w stosownych momentach zachowywała ciszę. "Nie wiem, czy dobrze zrobiłam. Mam nadzieję, że kibice będą traktowali mnie jak człowieka" - przyznała później polska tenisistka.

Świątek pokonała Osakę po zaciętym, blisko trzygodzinnym boju, w którym musiała bronić piłkę meczową. Publiczność wyjątkowo zirytowała ją w końcówce, gdy w trakcie wymiany, przed jej zagraniem, ktoś krzyknął. Polka następnie nie trafiła w kort.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję