Reklama

Polska

ŚDM na antenach TVP. Sprawdź szczegóły!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pełna oferta programowa Telewizji Polskiej związana ze Światowymi Dniami Młodzieży została zaprezentowana podczas konferencji Prezesa TVP Jacka Kurskiego. Wyjątkowym gościem konferencji był abp Stanisław Gądecki – metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaproszony przez prezesa TVP Jacka Kurskiego. Spotkanie poprowadził ks. Rafał Sztejka, kierownik Redakcji Audycji Katolickich. Światowe Dni Młodzieży to jedno z największych wydarzeń medialnych pod względem zaangażowania środków i rozmachu przedsięwzięcia w historii Telewizji Polskiej.

TVP produkuje sygnał telewizyjny w najwyższej jakości HD ze wszystkich miejsc, które odwiedzi Papież, m.in. z Częstochowy, krakowskich Błoni, Brzegów i Auschwitz-Birkenau. Skalę tego przedsięwzięcia najlepiej prezentują liczby. Do obsługi medialnej Światowych Dni Młodzieży Telewizja Polska wykorzystuje sprzęt i specjalistów z Polski i z zagranicy. Do obsługi wykorzystamy 24 wozy transmisyjne, z czego 11 pracujących w technologii HD oraz 23 stacje satelitarne, poprzez które będzie nadawany sygnał na cały świat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nad kompleksową obsługą medialną tego przedsięwzięcia czuwać będzie ok. 1000 osób. Transmisje najważniejszych uroczystości Światowych Dni Młodzieży, liczne programy, wyjątkowe filmy dokumentalne, a także okolicznościowy spot – Telewizja Polska jest doskonale przygotowana do zaszczytnej roli oficjalnego nadawcy. Z okazji Światowych Dni Młodzieży uruchomimy specjalne studio (pokazywane w TVP1 i TVP Polonia), którego gospodarze – Krzysztof Ziemiec i Paulina Guzik, czyli Komitet Organizacyjny ŚDM, a także Anna Popek, Joanna Ładzińska-Molak i Marek Zając – będą zapowiadać poszczególne wydarzenia.

W czasie Światowych Dni Młodzieży niezwykłą oprawę będzie miało również pięć specjalnych głównych wydań „Wiadomości”, które 27 i 31 lipca zostaną nadane na żywo z Wawelu, 28 i 29 lipca – z krakowskich Błoni, a 30 lipca z Brzegów. TVP INFO w czasie ŚDM przygotuje aż 92 godziny programu, z czego 41 godzin nieprzerwanie – od godz. 6.00 w sobotę 30 lipca do godz. 23.00 w niedzielę 31 lipca. Główne studio TVP INFO przeniesie się na wszystkie te dni do Krakowa i stamtąd nadawane będą serwisy informacyjne oraz rozmowy z gośćmi.

Reklama

Telewizyjna Agencja Informacyjna akredytowała już 282 osoby, w tym dziennikarzy, operatorów, montażystów, etc. Kamery TVP będą obecne w każdym miejscu, które odwiedzi Ojciec Święty. Telewizja Polska jako oficjalny nadawca ma także przywilej towarzyszenia Papieżowi Franciszkowi w trakcie całej jego wizyty w Polsce – każdy moment pobytu Ojca Świętego będzie dokumentowany przez jednego z operatorów TVP. W poniedziałek 25 lipca po „Wiadomościach”, TVP1 nada orędzie abp. Stanisława Gądeckiego. We wtorek 26 lipca TVP1 i TVP Polonia pokażą na żywo Mszę Świętą w języku łacińskim, celebrowaną przez kardynała Stanisława Dziwisza. Zainauguruje ona Światowe Dni Młodzieży (godz. 17.25).

W środę 27 lipca również w TVP1 i TVP Polonia będzie można oglądać ceremonię powitania Papieża Franciszka na lotnisku Kraków-Balice, spotkanie na Wawelu z władzami RP i korpusem dyplomatycznym oraz z biskupami polskimi w Katedrze Wawelskiej. Wydarzeniem o niezwykłym ładunku emocjonalnym będzie pozdrowienie wiernych (ok. godz. 20.45) przez Papieża Franciszka ze słynnego Okna Papieskiego przy Franciszkańskiej (Ojciec Święty pozdrowi też wiernych w czwartek o 20.35 i w piątek 20.45). W czwartek 28 lipca od godz. 10.25 TVP1 i TVP Polonia będą transmitować Mszę Świętą z udziałem Papieża Franciszka z okazji 1050. Rocznicy Chrztu (wcześniej tego dnia, ok. godz. 9.25, Ojciec Święty odwiedzi Jasną Górę i pomodli się w Kaplicy Cudownego Obrazu). O godz. 16.50 na obu antenach będzie można oglądać ceremonię powitania Papieża na krakowskich Błoniach.

Reklama

W piątek 29 lipca TVP1 i TVP Polonia pokażą wizytę Ojca Świętego na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau (godz. 9.20) oraz w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu (godz. 16.20). Dzień zakończy Droga Krzyżowa z młodzieżą pod przewodnictwem Papieża (od godz. 17.50). W sobotę 30 lipca od godz. 8.05 będzie można oglądać w TVP1 i TVP Polonia wizytę Ojca Świętego w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Sanktuarium Jana Pawła II. Od godz. 18:30 anteny będą transmitować czuwanie modlitewne Papieża Franciszka z młodzieżą. W niedzielę 31 lipca ok. godz. 8.35 TVP1 i TVP Polonia rozpoczną relację, pokazując wizytę Papieża na Kampusie Miłosierdzia, a potem od godz. 10.00 będą transmitować Mszę Świętą ŚDM. Około godz. 16.50 widzowie obu anten wezmą udział w spotkaniu Ojca Świętego z wolontariuszami i Komitetem Organizacyjnym Światowych Dni Młodzieży, a później, ok. godz. 18.15 rozpocznie się ceremonia pożegnania Papieża Franciszka na lotnisku KrakówBalice. Na stronach internetowych Telewizji Polskiej w specjalnie przygotowanym serwisie pod adresem www.sdm.tvp.pl publikowane będą najważniejsze informacje dotyczące tegorocznych obchodów uroczystości na antenach TVP oraz najświeższe relacje zdjęciowe i wideo.

Udostępniony będzie także streaming online TVP Kraków, która na czas ŚDM dostosuje swoja ramówkę i na bieżąco będzie relacjonować przebieg wydarzeń. Ponadto w dniach 26-31 lipca zostanie uruchomiony kanał www.sdmnazywotvp.pl (www.sdmlive.tvp.pl), za którego pośrednictwem widzowie obejrzą wszystkie uroczystości związane z ŚDM, m.in. mszę świętą inaugurującą spotkanie młodych z Ojcem Świętym, spotkanie młodzieży z papieżem na Błoniach, czuwanie modlitewne, wizytę papieża Franciszka na Jasnej Górze, na terenie byłego niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Sanktuarium Jana Pawła II.

W kanale transmitowane będą również studia TVP1 oraz filmy dokumentalne i reportaże z papieskich pielgrzymek Jana Pawła II. XXXI Światowe Dni Młodzieży – w postaci publikowanych tekstów, materiałów wideo, zdjęć i fotoreportaży – będą w tym czasie kluczowym tematem cyklu wydawniczego zarówno strony głównej TVP.pl, jak i zarządzanych przez TVP social mediów.

2016-07-20 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kochanowicz: Dziś chcemy podziękować Matce Bożej za wsparcie w batalii o Telewizję Trwam na multipleksie

"Aż 30 proc. Polaków z przyczyn technicznych nie miało możliwości oglądania Telewizji Trwam. Dziś, po wejściu na multipleks, to się zmieni. I za to chcemy podziękować Matce Bożej" - mówi w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną Lidia Kochanowicz z Lux Veritatis.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Skłonić do refleksji

2024-05-20 22:09

Mateusz Góra

    Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zaprezentowali spektakl pod tytułem „Wniebogłosy”.

    Mimo że młodzież z fundacji ma już doświadczenie sceniczne, to przedstawienie „Wniebogłosy” było dla stypendystów wyjątkowe. Wystawiony na deskach auli przy ul. Piekarskiej 4 w Krakowie spektakl to pierwsza autorska sztuka, w całości napisana i przygotowana przez stypendystów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję