Reklama

Niedziela Świdnicka

Kłodzko: instalacja kanoników Kapituły Kolegiackiej

W kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodzku biskup świdnicki dokonał 4 grudnia instalacji 14 nowych kanoników (gremialnych i honorowych) tamtejszej Kapituły Kolegiackiej. „Święty Franciszek Ksawery, patron Kłodzka i Kapituły Kolegiackiej, niech będzie dla wszystkich wzorcem i przykładem do głoszenia Ewangelii” – apelował w homilii bp Ignacy Dec.

[ TEMATY ]

kanonicy

Ks. Daniel Marcinkiewicz

„Zebraliśmy się w kłodzkiej kolegiacie, by modlić się za całe miasto, ziemię Kłodzką, która jest ‘krainą Pana Boga i Matki Bożej’. Upraszać będziemy łaski dla miasta i jego mieszkańców, by nigdy nie zabrakło na tej historycznej ziemi głosicieli Bożego słowa, którzy będą wydeptywać drogę dla Pana Jezusa” – mówił we wstępie biskup świdnicki.

Biskup świdnicki nawiązując do bogatej historii Kłodzka przypomniał, że w XIV wieku w Kłodzku, w miejscu obecnego kościoła, była kolegiata na Górze Zamkowej. Ufundował ją pierwszy arcybiskup metropolita praski Arnost z Pardubic, sprowadzając na te ziemie kanoników zakonu augustiańskiego.

Przy objęciu urzędu wykonywanego w imieniu Kościoła księża złożyli także przysięgę wierności, w której przyrzekli, „(…) że zarówno w słowach, jak w postępowaniu” będą zawsze zachowywać jedność z Kościołem katolickim.

Reklama

W trakcie instalacji nowi Kanonicy otrzymali pierścień (znak wiary i jedności) oraz dystynktorium (symbol jedności z Kapitułą Kolegiacką), a także biret kanonicki. Odtąd przysługiwać im będzie strój kapitulny podczas uroczystych celebracji na terenie Diecezji Świdnickiej.

W składzie czternastoosobowej kapituły znaleźli się: prepozyt kapituły ks. Julian Rafałko z Kłodzka, dziekan kapituły ks. Jan Tracz z Międzylesia oraz kanonicy gremialni: ks. Andrzej Adamiak (Góra Igliczna), ks. Sławomir Augustynowicz (Głuszyca), ks. Wojciech Dąbrowski (Kamieniec Ząbkowicki), ks. Tadeusz Fitych (Kudowa-Zdrój), ks. Jan Maciołek (Domaszków), Ks. Edward Rostkowski (Kudowa-Zdrój), ks. Aleksander Trojan (Długopole Dolne).

Natomiast kanonikami honorowymi zostali mianowani: ks. Włodzimierz Dimitrow (Ścinawka Średnia), ks. Jan Patykowski (Ludwikowice Kłodzkie), ks. Marian Prochera (Wilkanów), ks. Zdzisław Wojtowicz (Wojbórz), ks. Dariusz Sakaluk (Szalejów Górny).

2016-12-06 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi kanonicy Kapituły Myśliborskiej

Niedziela szczecińsko-kamieńska 27/2013, str. 1, 3

[ TEMATY ]

kanonicy

Ks. Robert Gołębiowski

Chrystusowe kapłaństwo jest nieustanną służbą Bogu i powierzonym sobie wiernym. Służba ta naznaczona jest wiernym wypełnianiem woli Boga i całkowitym oddaniem, by móc być wszystkim dla całego Ludu Bożego. Choć posługa wszystkich kapłanów jest nacechowana tym samym poświęceniem i zaangażowaniem, to jednak biskup diecezjalny obdarowuje niektórych z nich za wzorową służbę kościelnymi tytułami, wynosząc do godności kanoników poszczególnych kapituł. W archidiecezji istnieje obecnie 5 kapituł: Katedralna w Szczecinie oraz Kapituły Kolegiackie w Kamieniu Pom., Myśliborzu, Stargardzie Szcz. i Wolinie. W wigilię uroczystości Narodzin św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu miała miejsce podniosła ceremonia instalacji nowych kanoników tejże kapituły.

CZYTAJ DALEJ

Najlepszą szkołą modlitwy jest sama modlitwa

2023-02-06 07:04

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwy wschodnich Ojców Kościoła przeżywają prawdziwy renesans. Wpisują się we współczesne zainteresowanie życiem duchowym i tradycjami ascetycznymi. Przybliżają myśl chrześcijańskiego Wschodu. Są potrzebne w czasach, gdy wielu poszukuje hinduskich czy buddyjskich metod ascezy i medytacji, a nie poznaje własnego dziedzictwa duchowego.

Mimo że teksty te powstały w środowisku mnichów, nie są zarezerwowane dla zakonników, duchownych, mistyków czy specjalistów od duchowości. Przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną prowadzić autentyczne życie wiary. Przybliżają sposoby modlitwy osobistej, którą można praktykować w każdych warunkach. Pomagają lepiej i chętniej się modlić.

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP o misji w Turcji: jako jedyni lądujemy w epicentrum, na lotnisku w Gaziantep

2023-02-06 15:39

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/Leszek Szymański

Jako jedyni lądujemy w samym epicentrum, na lotnisku, które będzie jak najbliżej epicentrum tego zdarzenia - powiedział w poniedziałek na konferencji przed wylotem do Turcji gen. brygady Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Potwierdził, że chodzi o lotnisko w Gaziantep.

Do Turcji na misję ratowniczą po trzęsieniu ziemi wyleci w poniedziałek grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i 8 wyszkolonych psów. Wraz ze strażakami na misję poleci pięć osób z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję