W I Niedzielę Wielkiego Postu, 29 lutego br., bp Marian Błażej Kruszyłowicz podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie udzielił alumnom III i IV roku posług lektoratu i akolitatu.
Do głoszenia Słowa Bożego jest powołany każdy chrześcijanin, w sposób szczególny natomiast temu odpowiedzialnemu zadaniu muszą sprostać wszyscy biskupi, kapłani oraz diakoni. Głównym zadaniem lektora w Kościele katolickim jest pomoc biskupom, kapłanom i diakonom w wypełnianiu tej misji. Lektor ma pomagać w głoszeniu wiary, której korzenie znajdują się w Słowie Bożym. Zadaniem akolitów natomiast jest pomoc kapłanom i diakonom w wykonywaniu ich urzędu, poprzez udzielanie wiernym Komunii św.
„Drodzy alumni! Dzisiaj czynicie kolejny krok w przybliżaniu się do sakramentu święceń kapłańskich. Jesteście szczególnie zaproszeni do naśladowania Jezusa Chrystusa, gdyż zmierzacie ku temu, aby zostać włączeni w Jego kapłaństwo, jedyne i wieczne pośrednictwo między Bogiem i człowiekiem” - tymi słowami zwrócił się w homilii bp M. B. Kruszyłowicz do nowo ustanowionych lektorów i akolitów. Ksiądz Biskup przypomniał wszystkim, którzy wstąpili na drogę powołania, że to kapłaństwo, do którego zmierzają: „nie jest okazją do prestiżu; kapłaństwo nie jest panowaniem nad Ludem Bożym” - mówił. Ksiądz Biskup nauczał: „Kapłan nie może posługiwać się religią do celów osobistych. Kapłaństwo jest służbą”.
W naszych modlitwach pamiętajmy o nowo ustanowionych akolitach i lektorach. Niech dobry Bóg im błogosławi i umacnia ich do wiernego posługiwania w swoim Kościele.
Pomóż w rozwoju naszego portalu