Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: upamiętniono ks. inf. Józefa Słomiana

„Ks. inf. Józef Słomian poprzez trud, wiarę i zawierzenie Bogu, z pomocą łaski Bożej znalazł ludzi oddanych, pełnych wiary i nie bojących się znaku sprzeciwu wobec systemu totalitarnego, aby budować tę świątynię” – mówił w homilii abp Wacław Depo, który wieczorem 5 maja przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie. Metropolita częstochowski poświęcił w świątyni tablicę dedykowaną ks. inf. Józefowi Słomianowi, legendarnemu budowniczemu kościoła św. Wojciecha w dzielnicy „Tysiąclecia”, w pierwszą rocznicę jego śmierci.

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas Mszy św. abp Depo udzielił również sakramentu bierzmowania 21 młodym ludziom.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. ks. prał. Marian Duda, dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie, ks. prał. Jerzy Bielecki, rektor Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Na Mszy św. obecni byli kapłani z dekanatu św. Wojciecha, przedstawiciele rzemiosła częstochowskiego, siostry nazaretanki oraz rodzina ks. inf. Józefa Słomiana.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Gromadzi na dzisiaj wdzięczność za osobę i służbę kapłańska ks. inf. Józefa Słomiana, człowieka wielkiej wiary, człowieka, który kochał Kościół” – mówił na początku Mszy św. ks. prał. Stanisław Iłczyk, proboszcz parafii św. Wojciecha.

W homilii abp Depo przypomniał, ze „rodzice i wychowawcy to pierwsi świadkowie życia młodych ludzi i wzrastania ich wiary” - Młodzi powinni odkryć Boga w tajemnicy wspólnoty Kościoła – mówił abp Depo.

Arcybiskup przypomniał osobę ks. inf. Józefa Słomiana, który poprzez trud, wiarę i zawierzenie Bogu, z pomocą łaski Bożej znalazł ludzi oddanych, pełnych wiary i nie bojących się znaku sprzeciwu wobec systemu totalitarnego -

Wówczas trzeba było wyznać wiarę publicznie poprzez trud wznoszenia tej świątyni – podkreślił arcybiskup.

Zwracając się do młodych ludzi abp Depo przypomniał im, że „trzeba potwierdzać w sobie tajemnicę wewnętrznego człowieka” - To jest coś więcej niż zrozumieć, że jestem istotą rozumną i wolną. Trzeba pytać czy jestem człowiekiem odpowiedzialnym za rozpoznanie prawdy i korzystanie z wolności – przypomniał abp Depo i dodał: „Potrzebujemy darów Ducha Świętego, by umieć odpowiedzieć na pytanie kim jestem, skąd pochodzę i jaki jest sens mojego życia? Ciągle bowiem dorastamy do rangi człowieczeństwa. W tajemnicy wewnętrznego człowieka musimy uświadomić sobie naszą relację do Boga”.

Reklama

Metropolita częstochowski przypomniał również słowa św. Augustyna, że „my jako chrześcijanie jesteśmy ludźmi przyszłości ze względu na Boga” i wskazał na wzór Maryi, która „stała się schodami, po których Bóg zszedł do człowieka” - Najpierw jednak stała się mieszkaniem dla Syna Bożego – podkreślił arcybiskup.

„Zadziwia nas ta prawda, ze ciało człowieka stało się ciałem Boga. Bez pomocy Ducha Świętego nie rozpoznamy tej prawdy” – kontynuował abp Depo.

Arcybiskup odnosząc się do czytań mszalnych wskazał na postać Szawła - św. Pawła i podkreślił jak ważne było pytanie, które zadał Jezusowi, kim jesteś Panie? - Natomiast w pytaniu Jezusa do Szawła dlaczego mnie prześladujesz dotykamy tajemnicy Kościoła i tego, że Jezus jest w każdym człowieku. Mamy też jako chrześcijanie imię od Niego – mówił arcybiskup.

„Musimy iść w głąb i uświadomić sobie pytanie kim jesteś dla mnie Panie ukrzyżowany, zmartwychwstały i żyjący w swoim Kościele i sakramentach? Potrzeba nam daru prawdziwej pobożności, więzi z Bogiem. Trzeba Jego naukę przyjąć” – dodał arcybiskup.

Abp Depo wskazał młodym ludziom, że „trzeba też w Kościele znaleźć swój Dom” - Kościół to Dom Boga z ludźmi i ludzi pomiędzy sobą – mówił metropolita częstochowski i przypomniał jak w stanie wojennym, w 1982 r., podczas procesji Bożego Ciała w Warszawie kiedy kard. Józef Glemp zaczął błogosławić Najświętszym Sakramentem lud zaczął śpiewać „Słuchaj Jezu, jak Cię błaga lud. Słuchaj, słuchaj uczyń z nami cud ” - Wówczas ludzie poczuli się wspólnotą. Dziś daleko nam od tamtego wołania. Dajemy się podzielić każdy własną prawdą, bo zaczynamy budować poza Bogiem. Wspólnotę buduje się na Chrystusie a nie na oczekiwaniu przemian społeczno-politycznych – wołał arcybiskup.

„Jesteśmy w tej świątyni, aby potwierdzić siłę wewnętrzną Kościoła Chrystusowego” – zakończył abp Depo.

Reklama

Ks. Józef Słomian ur. 12 lutego 1927 r. w Dankowicach. Po doświadczeniach II wojny światowej, przymusowej pracy w Niemczech złożył egzamin dojrzałości w krzepickim Liceum w 1949 r. Następnie podjął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i rozpoczął formację w częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie. 27 czerwca 1954 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Zdzisława Golińskiego.

Po święceniach kapłańskich był wikariuszem w Myszkowie w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika, gdzie organizował katechezę w tej 20-tysięcznej parafii, a później w Czeladzi w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika i w Częstochowie w parafii św. Józefa.

W 1969 r. bp Stefan Bareła erygował w Częstochowie kilkanaście nowych parafii, wśród nich św. Wojciecha w nowej dzielnicy Tysiąclecie, której proboszczem został ks. Józef Słomian. Organizując parafię, jej proboszcz zapraszał mieszkańców tej części miasta na Mszę św. sprawowaną najpierw w domu parafialnym parafii św. Jakuba, a następnie w domu przy ul. Chłopickiego. Władze, zaniepokojone działalnością ks. Słomiana, gromadzącego coraz większą liczbę wiernych, podjęły decyzję likwidacji kaplicy. Zdecydowany sprzeciw mieszkańców, którzy stanęli w obronie swojego kościoła, sprawił, że do celów duszpasterskich przeznaczono budynek przy ul. Generała Zajączka. W następnych latach ks. Słomian toczył batalię o pozwolenie na budowę kościoła, które otrzymał w 1976 r. Uroczystej konsekracji kościoła św. Wojciecha dokonał 20 października 1985 r. ówczesny przewodniczący delegacji Watykanu do stałych kontaktów roboczych z Polską - abp Luigi Poggi wraz z biskupem częstochowskim Stanisławem Nowakiem i bp. Franciszkiem Musielem. Parafii św. Wojciecha ks. inf. Józef Słomian poświęcił 35 lat swego kapłańskiego życia.

Reklama

W 1983 r. bp Stefan Bareła mianował go kanonikiem honorowym Kapituły Bazyliki Katedralnej w Częstochowie, a w 1994 r. abp Stanisław Nowak podniósł go do godności kanonika gremialnego. W 1996 r. otrzymał tytuł prałata honorowego Jego Świątobliwości. W latach 1993-1998 uczestniczył w pracach komitetu ratowania archikatedry i wznoszenia wież. Przez wiele lat pełnił też posługę dziekana regionu częstochowskiego i diecezjalnego duszpasterza rzemieślników i przedsiębiorców. W 2000 r. ks. Józef Słomian otrzymał Medal „Mater Verbi” od redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. inf. Ireneusza Skubisia z zaangażowanie w dzieło ewangelizacji poprze środki społecznego przekazu i za wspieranie dzieł tygodnika katolickiego „Niedziela”. 3 marca 2010 r. otrzymał od papieża Benedykta XVI godność protonotariusza apostolskiego (infułata).

Od stycznia 2014 r. dotknięty ciężką chorobą mieszkał w Domu Księży Emerytów im. św. Jana Pawła II w Częstochowie. Ks. inf. Józef Słomian zmarł po ciężkiej i długiej chorobie 6 maja 2016 r. w Częstochowie.

2017-05-06 07:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do pracowników „Niedzieli”: Chrystus wzywa nas do ufnej modlitwy

[ TEMATY ]

rekolekcje

Niedziela

abp Wacław Depo

Niedziela

Bożena Sztajner/Niedziela

- Trzeba być autentycznie razem – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 5 marca odprawił Mszę św. w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” na zakończenie rekolekcji wielkopostnych, które przeprowadził o. Andrzej Konopka – przeor klasztoru ojców dominikanów w Gidlach.

W homilii metropolita częstochowski podkreślił, że „Chrystus wzywa nas do ufnej modlitwy”. – Wiele naszych modlitw po ludzku jest niewysłuchanych. Prosimy, ale czy umiemy zdać się na wolę Bożą. – mówił abp Depo.

CZYTAJ DALEJ

Wielka Nowenna za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego od 10 do 18 maja

2024-05-06 13:27

[ TEMATY ]

św. Stanisław Papczyński

Wikipedia

Św. o. Stanisław Papczyński

Św. o. Stanisław Papczyński

10 maja 2024 roku w sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii rozpocznie się Wielka Nowenna za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego.

Swoje intencje do tej nowenny można dołączyć na stronie: papczynski.pl.

CZYTAJ DALEJ

79 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2024-05-07 21:53

[ TEMATY ]

II wojna światowa

Walter Genewein

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu 1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu
1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

79 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Na początku 1945 r. sytuacja militarna i polityczna III Rzeszy wydawała się przesądzać jej los. Wielka ofensywa sowiecka rozpoczęta w czerwcu 1944 r. doprowadziła do utraty przez Niemcy ogromnej części Europy Środkowej, a straty w sprzęcie i ludziach były niemożliwe do odtworzenia. Porażka ostatniej wielkiej ofensywy w Ardenach przekreślała niemieckie marzenia o zawarciu kompromisowego pokoju z mocarstwami zachodnimi i kontynuowaniu wojny ze Związkiem Sowieckim. Wciąż zgodna współpraca sojuszników sprawiała, że dla obserwatorów realistycznie oceniających sytuację Niemiec było jasne, że wykluczone jest powtórzenie sytuacji z listopada 1918 r., gdy wojna zakończyła się zawieszeniem broni. Dążeniem Wielkiej Trójki było doprowadzenie do bezwarunkowej kapitulacji Niemiec oraz ich całkowitego podporządkowania woli Narodów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję