Reklama

Polska

Jasna Góra: oblaci zainaugurowali przygotowania do obchodów stulecia zgromadzenia w Polsce

Przełożeni domów zakonnych w Polsce wraz z prowincjałem o. Pawłem Zającem i członkami administracji zawierzyli Matce Boskiej Częstochowskiej polską Prowincję Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej . Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Spotkanie zainaugurowało trzyletni okres przygotowań przed jubileuszem 100-lecia obecności oblatów w Polsce. Niedawno całe zgromadzenie obchodziło swoje 200-lecie istnienia.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

oblaci

Piotr Drzewiecki

- Wierzę, że dzisiejsze zawierzenie naszego zgromadzenia Matce Bożej Jasnogórskiej będzie dla nas mocnym duchowym impulsem do pobudzenia naszego zapału ewangelizacyjnego i duchowego – powiedział o. Paweł Zając, prowincjał Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Wśród planowanych inicjatyw wymienił m.in. peregrynacje relikwii Drzewa Krzyża św. w oblackich wspólnotach i parafiach oraz rok poświęcony Matce Bożej Kodeńskiej. Oblaci sprawują opiekę nad sanktuarium maryjnym w Kodniu, a także nad najstarszym polskim sanktuarium w Świętym Krzyżu. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Według tradycji benedyktyńskiej powtórzonej przez Jana Długosza pierwszy kościół (rotundę) wzniosła tam księżna Dąbrówka, natomiast opactwo benedyktyńskie miał założyć Bolesław Chrobry w 1006 r. Z kolei relikwiarz z cząstkami Drzewa Krzyża św. według legendy podarował klasztorowi w XII w. św. Emeryk, syn św. Stefana I, króla węgierskiego. Od 1938 r. kustoszami sanktuarium i gospodarzami klasztoru są właśnie Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

W Polsce oblaci są obecni od 1920 r. Zgromadzenie zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda w 1816 r. w Aix-en-Provence. Obecnie liczy ono 3776 zakonników, w tym 470 w Polsce, zakonnicy są obecni także w 50 polskich delegaturach zagranicznych; we Francji, na Ukrainie, w Rosji, na Białorusi, w Turkmenistanie, na Madagaskarze, w Kamerunie i Skandynawii. Dom prowincjalny znajduje się w Poznaniu. Domy formacyjne są: w Obrze - Wyższe Seminarium Duchowne i na Świętym Krzyżu - nowicjat i postulat dla braci zakonnych.

Reklama

Oblaci Maryi Niepokalanej są Zgromadzeniem misyjnym. Głównym celem oblatów jest głoszenie Ewangelii najbardziej opuszczonym. Tradycyjnie pierwsze miejsce w ich apostolstwie zajmuje głoszenie misji. Wydają również dwumiesięcznik „Misyjne Drogi”, prezentujący pracę ewangelizacyjną. Zobowiązani do propagowania czci i nabożeństwa do Matki Bożej, oblaci opiekują się na całym świecie sanktuariami maryjnymi.

Współcześnie zakonnicy głoszą Ewangelię także wśród emigrantów, ludzi „marginesu”, narkomanów, uzależnionych i opuszczonych.

Zdaniem o. Zająca, potrzeba dziś odważnego podejmowania wyzwań współczesności. – Musimy się uczyć nowego języka współczesnej kultury, rozumieć go – podkreślił prowincjał. – Żeby nie zasiadać wygodnie w fotelu i nie patrzeć jak toczą się dzieje świata, tylko wziąć aktywny udział w tym Bożym dziele, w historii ludzkości z wielka odwagą – mówił zakonnik.

Reklama

Wiele propozycji duszpasterskich oblaci kierują do młodzieży. Od ponad 10 lat pod ich skrzydłami rozwija się Ewangelizacyjna Wspólnota Młodzieżowa. Jej hasłem stało się słowo „Niniwa”, nawiązujące do Jonasza idącego głosić Boga w wielkim mieście. Młodzi z tego ruchu uczestniczą w zjazdach w różnych miastach Polski, biorą także udział w wolontariacie misyjnym. Im jest także dedykowany wakacyjny Festiwal Życia w Kodniu nad Bugiem. Centrum znajduje się w Młodzieżowym Ośrodku Niniwy w Kokotku k. Lublińca niedaleko Częstochowy. Pod tym „szyldem” działa także NINIWA Team, czyli grupa, która od 2007 r. w każde wakacje wyjeżdża na zagraniczną wyprawę rowerową, która trwa kilka tygodni. Byli już m.in. w Rzymie, Jerozolimie, Maroko i na Syberii.

- Piękna cechą naszego charyzmatu jest próba życia w świecie tak, jakby Ewangelia działa się dzisiaj w świecie po raz pierwszy. Ten charyzmat sprowadza nas jakby na nowo na karty Ewangelii – wyjaśnia oblacką duchowość o. Zając.

Znakiem wyróżniającym oblatów jest duży krzyż oblacki noszony na sutannie.

2017-06-21 21:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Operacja berlińska i o. Michał Miczko OMI – wieloletni mieszkaniec Klasztoru Misjonarzy Oblatów MN w Gorzowie

[ TEMATY ]

oblaci

gorzów

facebook

Fotografia z jubileuszu 50 lat kapłaństwa: 02.02.1992 roku, Klasztor Misjonarzy Oblatów MN w Gorzowie. O. Michał Miczko OMI w otoczeniu kobiet (od lewej: p. Kruszakin, p. Symonowicz, p. Frank).

Fotografia z jubileuszu 50 lat kapłaństwa: 02.02.1992 roku, Klasztor Misjonarzy Oblatów MN w Gorzowie. O. Michał Miczko OMI w otoczeniu kobiet (od lewej: p. Kruszakin, p. Symonowicz, p. Frank).

Niedawno minęła 75 rocznica rozpoczęcia operacji berlińskiej. W tej ofensywie brał udział jako kapelan jednostki artylerii O. Michał Miczko OMI – wieloletni mieszkaniec Klasztor Misjonarzy Oblatów MN w Gorzowie.

Urodził się 29 września 1915 roku w miejscowości Łomazy (obecnie województwo lubelskie). Syn Jana i Marianny z domu Piotrowskiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej poszedł w ślady starszego brata Piotra (1909-71) i postanowił zostać Misjonarzem Oblatem Maryi Niepokalanej. Uczył się w oblackich junioratach w Krobi (1929-30) i Lublińcu (1930-35). Następnie rozpoczął nowicjat w Markowicach zakończony złożeniem pierwszej profesji zakonnej 8 września 1936 roku. W latach 1936-1938 studiował filozofię w Krobi. Wybuch II Wojny Światowej spowodował, że ukończył tylko pierwszy rok teologii w Obrze. 13.09.1939 roku na terenie klasztoru franciszkańskiego w Niepokalanowie został aresztowany przez Niemców. Deportowano go następnie do obozu rozdzielczego dla ludności cywilnej w Ostrzeszowie. 05.12.1939 roku wyszedł na wolność. W czasie okupacji przebywał kolejno w domu rodzinnym (1939-42) i w Kodniu (1942-44). Kontynuował studia teologiczne. 12 maja 1940 roku złożył śluby wieczyste w Kodniu. Natomiast 1.02.1942 roku w Siedlcach z rąk bpa Czesława Sokołowskiego otrzymał święcenia kapłańskie.

CZYTAJ DALEJ

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla człowieka”

Niedziela łowicka 49/2004

[ TEMATY ]

święty

WD

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy. A czy dziś wiemy, kim był Święty Mikołaj? Być może trochę usprawiedliwia nas fakt, że zachowało się niewiele pewnych informacji na jego temat.

Wyproszony u Boga

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: chrześcijańscy prawnicy kierują do Strasburga skargę dotyczącą aborcji

2021-12-06 20:47

[ TEMATY ]

aborcja

Hiszpania

chrześcijanie

Adobe.Stock

Hiszpańska Fundacja Chrześcijańskich Prawników skieruje do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (ETPC) skargę na bierność Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zatwierdzonej w 2010 roku ustawy dopuszczającej aborcję na życzenie kobiety. Jak powiedziała KAI szefowa tej organizacji Polonia Castellanos, trwają właśnie ostatnie prace nad opracowaniem dokumentu, który zostanie skierowany do trybunału w Strasburgu.

Wskazała, że już w czerwcu tego roku grupa ponad 20 hiszpańskich parlamentarzystów oraz byłych senatorów i posłów Kongresu Deputowanych, niższej izby parlamentu Hiszpanii, skierowała do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu skargę w tej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję