W tym roku uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny będzie przeżywana w sposób wyjątkowy ze względu na obchodzone w wielu sanktuariach maryjnych jubileusze. Na Jasnej Górze Mszy św. we wtorek 15 sierpnia o godz. 8.00 będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a sumie odpustowej o godz. 11.00 metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Apel Jasnogórski z udziałem Kampanii Honorowej Wojska Polskiego poprowadzi biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki tego dnia w południe weźmie udział w uroczystościach w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej na Podlasiu. Zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski będzie przewodniczył zaś głównym uroczystościom odpustowym w Ludźmierzu – jednym z największych obok Kalwarii Zebrzydowskiej ośrodku pątniczym Małopolski. Prymas Polski abp Wojciech Polak 14 sierpnia weźmie udział w uroczystościach w bazylice licheńskiej, gdzie obchodzone jest 50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej. 15 sierpnia, w Licheniu, sumie odpustowej będzie przewodniczył natomiast kard. Stanisław Dziwisz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jednocześnie 14 i 15 sierpnia w Warszawie, Ossowie i Radzyminie będą miały miejsce obchody rocznicy Cudu nad Wisłą. Rozpoczną się one w poniedziałek o godz. 18.00 w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej na warszawskim Kamionku. Mszę św. będą koncelebrować metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda oraz biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser. 15 sierpnia o godz. 11.00 odbędą się uroczystości w kaplicy na Cmentarzu Poległych w Ossowie pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera, a o godz. 17.00 na Cmentarzu Żołnierzy z 1920 roku w Radzyminie.
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego od roku 1950 – ustanowił go papież Pius XII w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus. Na Wschodzie Wniebowzięcie nazywane jest do dzisiaj «Zaśnięciem Matki Bożej». Uroczystość w całym kraju nazywana jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej i obchodzona jako święto plonów. Największe i najbardziej znane obchody Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje przedstawiające Zaśnięcie Maryi oraz jej Wniebowzięcie, a także w Kalwarii Pacławskiej na Podkarpaciu. Na Jasną Górę tego dnia oraz w jego wigilię przybywa najwięcej grup pielgrzymich z całej Polski.