Czas wakacji to okazja do realizowania swoich marzeń, nawiązania nowych przyjaźni, zregenerowania sił fizycznych i duchowych, ale też okres odkrywania nieznanych zakątków.
Jednym z ciekawszych miejsc na Podkarpaciu, które warto odwiedzić, jest Mogielnica, miejscowość leżąca ok. 15 km od Rzeszowa.
W tym roku mija 15. rocznica przybycia do parafii figury Matki Bożej Fatimskiej, która pamiętnego 13 maja 1981 r. znajdowała się na Placu św. Piotra w Rzymie w czasie zamachu na życie Ojca Świętego.
Dzięki naszemu rodakowi o. dr. Czesławowi Drążkowi SI - redaktorowi naczelnemu polskiej edycji „L’Osservatore Romano”, figurka Matki Bożej trafiła do kościoła w Mogielnicy
i została umieszczona w specjalnie przygotowanym dla niej miejscu - niszy wydrążonej w murze stanowiącym część głównego ołtarza. Wprowadzono ją 16 września 1989 r. w uroczystej procesji. Od
tego czasu corocznie każdego 13. dnia miesiąca od maja do października, a więc dla upamiętnienia objawień z 1917 r., odprawiane są w godzinach wieczornych w mogielnickiej świątyni nabożeństwa fatimskie.
O. Czesław Drążek, główny celebrans lipcowej uroczystości, przekazał proboszczowi ks. Stanisławowi Zimnemu srebrny różaniec z paciorków w kształcie róż jako dar od Jana Pawła II dla parafii.
Różaniec został poświęcony i umieszczony na figurce Matki Bożej. Po skończonej Mszy św. odbyła się uroczysta procesja, podczas której przedstawiciele poszczególnych stanów nieśli figurkę Pani Fatimskiej.
Różaniec poprowadził ks. Eugeniusz Góra - proboszcz parafii Żory z archikatedry katowickiej. Wieczór fatimski zakończyło odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego.
W kościele parafialnym znajdują się także relikwie bł. o. Jana Beyzyma, beatyfikowanego przez Papieża na Krakowskich Błoniach 18 sierpnia 2002 r. Do Mogielnicy przywiózł je także o. Czesław Drążek,
który był wicepostulatorem i postulatorem w procesie beatyfikacyjnym. Relikwiarz w kształcie krzyża ufundowany przez młodzież jako dar wdzięczności za przyjęty sakrament bierzmowania poświęcono w czerwcu
bieżącego roku. Należy podkreślić, że są to jedyne relikwie w Polsce oprócz tych, które znajdują się w Krakowie u Ojców Jezuitów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu