Reklama

Odsłonięcie i poświęcenie tablicy w hołdzie ks. Jerzemu Popiełuszce w Bielsku Podlaskim

Kapelanowi „Solidarności”

31 października, w 20. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, w kaplicy patriotycznej w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim odsłonięto i poświęcono pamiątkową tablicę w hołdzie Kapelanowi „Solidarności”.
Uroczystą Mszę św. sprawował i homilię wygłosił ks. inf. Eugeniusz Borowski. Modlitewny hołd pamięci Księdzu Jerzemu oddali członkowie „Solidarności”, parlamentarzyści, przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych, kombatanci, harcerze, policjanci, strażacy oraz liczne poczty sztandarowe.

Niedziela podlaska 49/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczysta Eucharystia i okolicznościowa homilia

Podczas Mszy św. proboszcz ks. kan. Marian Wyszkowski prosił zebranych o ofiarowaną Bogu modlitwę, będącą wyrazem miłości i czci okazanej ks. Jerzemu Popiełuszce.
W okolicznościowej homilii ks. inf. Eugeniusz Borowski, odwołując się do wielkich postaci narodu polskiego, świętych i męczenników, ukazał sylwetkę sługi Bożego Księdza Jerzego. Kaznodzieja mówił m.in.: „Kiedy Jerzy przyjął I Komunię św. i został ministrantem, codziennie służył do Mszy św. (...) Zaraz po maturze wstąpił do seminarium. Powiedział to w ostatniej chwili matce. Rodzice nawet nie zdziwili się, gdyż matka modliła się, ażeby jeden z jej synów, został kapłanem. I jej modlitwa została wysłuchana. Pierwszy rok studiów ukończył wspaniale. Ksiądz Rektor, późniejszy bp Kraszewski, widział w nim wartościowego człowieka. Ale kilkakrotnie pytał go: «Czy dobrze zastanowiłeś się, bo słyszałeś, co mówił kard. Wyszyński, że kapłaństwo to droga krzyżowa. I nie ma prawdziwego kapłaństwa bez krzyża. Czy Ty to dobrze rozumiesz?». Starał się to zrozumieć. Spotkał go krzyż już na II roku studiów. Komunistyczne władze wściekłe, że z jego rodzinnej parafii - Suchowoli co roku do seminarium idzie kilku maturzystów, powołały go do służby wojskowej” - kontynuował Kaznodzieja.
Tam, mimo szykan, nie pozwolił oficerowi zerwać z piersi medalika i nie oddał noszonego na palcu różańca. Mimo słabego zdrowia, nie poddał się. Po dwóch latach, kiedy odchodził z jednostki jeden z dręczących go oficerów, uścisnął Księdzu Jerzemu rękę i zapłakał. Odszedł, nic nie mówiąc. Przymusowa służba wojskowa w Bartoszycach umocniła Jerzego duchowo i przygotowała do przyjęcia święceń kapłańskich. Przyjął je 28 maja 1972 r.
Modlitwę wiernych w czasie Eucharystii skierowali przedstawiciele bielskiej „Solidarności” i działacze samorządowi. Oni też podczas Ofiarowania złożyli kwiaty i dar ołtarza, a Chór Polskiej Pieśni Narodowej wykonał pieśni eucharystyczne i patriotyczne.

Reklama

Listy do uczestników uroczystości i okolicznościowe przemówienia

Przed zakończeniem Liturgii ks. kan. M. Wyszkowski odczytał list bp. Antoniego Dydycza skierowany do uczestników uroczystości. Ksiądz Biskup zapewnił w nim o swojej duchowej łączności i modlitwie zanoszonej o beatyfikację sługi Bożego. Bp Dydycz życzył „Solidarności”, „aby z nową mocą podejmowała swoje zadania, niosąc nadzieję i wolę zwycięstwa dobra nad złem”.
Ks. Kanonik odczytał także list Lecha Kaczyńskiego, prezydenta Warszawy, który przekazał pozdrowienia i wyrazy szacunku organizatorom i uczestnikom uroczystości oraz wysoko ocenił wszelkie inicjatywy przywołujące i chroniące pamięć o Księdzu Jerzym i jego posłudze.
Ksiądz Proboszcz podkreślił, że ufundowana tablica jest pamiątką trudnych czasów, które przeżywała niedawno nasza ojczyzna oraz kapłańskiej miłości Księdza Jerzego, który ofiarował swoje posługiwanie i życie Bogu, ojczyźnie, ludziom. Patriotyczną pieśń ks. Karola Dąbrowskiego Ojczyzno ma wykonała Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Józefa Deniziaka. Melodia przypomniała bolesne wydarzenia grudnia 1981 r. i zabójstwo Patrona „Solidarności”.
Józef Mozolewski, przewodniczący podlaskiej „Solidarności”, odwołał się do regionalnych uroczystości męczeńskiej śmierci Księdza Jerzego. Były one obchodzone 3 października w Suchowoli.
Krzysztof Linka, przewodniczący bielskiej „Solidarności”, przypomniał, że 8 lat temu bielska „Solidarność na swoim sztandarze umieściła wizerunek ks. J. Popiełuszki. W roku 2004, ogłoszonym przez Zjazd Krajowy „Solidarności” Rokiem Księdza Jerzego, związkowcy ufundowali Kapelanowi „Solidarności” pamiątkową tablicę, wyrażając nadzieję, że w trudnych czasach bezrobocia i korupcji hasła Księdza Jerzego będą głośnym wyzwaniem do walki ze złem i staną się ważne dla wszystkich Polaków. Jako współorganizator uroczystości przewodniczący K. Linka podziękował szczególnie za wspólną modlitwę ks. E. Borowskiemu, ks. R. Wodyńskiemu, parlamentarzystom, władzom powiatu i miasta, harcerzom oraz 21 pocztom sztandarowym.
Tablicę, przy której wartę pełnili harcerze, pod czujnym okiem komendantki - hm. Stanisławy Korzeniewskiej, poświęcił Ksiądz Infułat. Aktu jej odsłonięcia dokonali: Józef Mozolewski, Tadeusz Romańczuk i Krzysztof Linka.
Uroczystości kościelne zakończyły się wspólną modlitwą o beatyfikację sługi Bożego ks. J. Popiełuszki. Przy pamiątkowej tablicy delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Cześć Patronowi oddały także poczty sztandarowe, zaś Młodzieżowa Orkiestra Dęta odegrała Rotę.

Inne inicjatywy bielskiej „Solidarności”

Po Mszy św. związkowcy spotkali się w dawnym rekreacyjnym obiekcie „Bielmleku”, gdzie w latach 80. powstawała bielska „Solidarność”. Podczas spotkania J. Mozolewski, przewodniczący podlaskiej „Solidarności”, wręczył pamiątkowe dyplomy wraz z książkowym upominkiem twórcom i działaczom bielskiej „Solidarności”.
Obchodzony w całej Polsce Rok Księdza Popiełuszki oddział bielskiej „Solidarności” uczcił także wydanym w sierpniu i październiku okolicznościowym biuletynem poświęconym Kapłanowi. Przygotował też obrazek z podobizną Patrona „Solidarności” wraz z modlitwą o jego beatyfikację.
Obchody 20. rocznicy męczeńskiej śmierci Kapłana oddział bielskiej „Solidarności” zakończył 26 listopada. W tym dniu młodzież licealna w Szkole Muzycznej przedstawiła montaż słowno-muzyczny poświęcony ks. J. Popiełuszce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

W czasie pierwszej Mszy św. proboszcz ks. Ryszard Pawluś przedstawił historię parafii w Skomielnej Białej. Sięga ona przełomu XV i XVI w. Pierwsza kaplica pod wezwaniem św. Sebastiana i św. Floriana powstała w 1550 r., a w XVIII w. przebudowano ją na kościół. Drewnianą budowlę wojska niemieckie spaliły w 1939 r. a już dwa lata później poświęcono tymczasowy barokowy kościół, a proboszczem został ks. Władysław Bodzek, który w 1966 r. został oficjalnie potwierdzony, gdy kard. Karol Wojtyła ustanowił w Skomielnej Białej parafię. Nowy kościół oddano do użytku w 1971 r., a konsekrowano w 1985 r. - Postawa wiary łączy się z zatroskaniem o kościół widzialny - mówił ksiądz proboszcz, podsumowując zarówno duchowy, jak i materialny wymiar życia wspólnoty parafialnej w Skomielnej Białej. Witając abp. Marka Jędraszewskiego, przekazał mu ciupagę.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

CZYTAJ DALEJ

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17

[ TEMATY ]

Przyjaciele Paradyża

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

5 maja odbyła się diecezjalna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża" do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu. Spotkanie rozpoczęło się od Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i konferencji rektora diecezjalnego seminarium ks. Mariusza Jagielskiego. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Gromadzimy się przed obliczem Matki Bożej Paradyskiej jako rodzina Przyjaciół Paradyża w klimacie spokoju, wyciszenia, refleksji i modlitwy, ale przede wszystkim w klimacie ofiarowanej miłości, o której tak dużo usłyszeliśmy dzisiaj w słowie Bożym – mówił na początku homilii pasterz diecezji. – Dziękuję wam za pełną ofiary obecność i za to całoroczne towarzyszenie naszym alumnom, kapłanom i tym wszystkim wołającym o rozeznanie drogi życiowej, dla tych, którzy w tym roku podejmą tę decyzję. Nasza modlitwa podczas Eucharystii jest źródłem i znakiem pewności, że jesteśmy we właściwym miejscu, bowiem Pan Jezus jest z nami i gwarantuje owocność tego spotkania swoim słowem, mówiąc „bo, gdzie są zebrani dwaj lub trzej w Imię Moje, tam Jestem pośród nich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję